Makaleler

Dedektif Nasıl Olunur? 25 98820

Dedektif Nasıl Olunur ? 

Dedektif, herhangi bir problemi çözmek için araştırmalar yapan, şüphe duyulan durumları açıklığa kavuşturan, hukuki işlemlerin desteğiyle delil toplayan ve izini kaybettiren kişileri bulup tüm özel bilgilerine ulaşabilen profesyonel kişilere denir. Kısacası dedektif, gizli polis demektir. Dedektifler, uzman araştırmacılardır ve en önemli özellikleri sabırlı olmalıdır. Asıl görevleri hissettirmeden araştırma yapılan kişiler hakkında bilgi toplayıp delil bulmaktır. Dedektif olabilmek için öncelik olarak üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmakla birlikte gerekli sertifikaları almak adına sabıka kaydının bulunmaması gerekmektedir.

Dedektiflik, resmi dedektif ve özel dedektif olarak iki çeşittir. Resmi dedektifler, polis dedektif anlamına gelmektedir. Bunun sebebi, resmi dedektiflerin polis, asker ve istihbaratların elemanları olmasıdır. Resmi dedektifler de adli dedektif olarak görev yapanlar vardır. Bunlar, asayişin sağlanması ve terör olaylarını takip ederek önlenmesi için çalışan uzman araştırmacı kişilerdir. Özel dedektifler de kişi veya kurumlar adına bir ücret karşılığında ve bir sözleşmeye bağlı olarak çalışan profesyonel kişilerdir.

Resmi Dedektif Nedir?

Resmi dedektif, önemli ve karmaşık suç araştırmaları yapan uzman araştırmacı memurlara denir. Soygunlar, uyuşturucu, aile içi şiddet, çocukları koruma, şirket dolandırıcılığı, siber suç ve terörle mücadele gibi soruşturmaları yürütmek için görev alırlar.

Resmi Dedektif Olmak İçin Şartlar 

Resmi dedektif olmak için gereken şartlar şunlardır;

 • En az 2 yıl polis memuru olarak çalışmak
 • Yapılan gerekli dedektiflik sertifikalarına sahip olmak
 • İhtiyaçları ve verilen talimatları yazılı ve sözlü olarak doğru bir şekilde iletebilecek iletişim becerisine sahip olmak
 • Planlama yeteneği
 • Delilleri analiz etmek için problem çözme yeteneği
 • Soğukkanlı olabilmek
 • Kişisel sorumluluk duygusuna sahip olmak
 • Fiziksel yeterlilik

Resmi Dedektiflerin Çalışma Alanları

Resmi dedektifin çalışma alanları şunlardır;

 • Emniyet Müdürlüğü
 • Polis Teşkilatı
 • MİT
 • TSK
 • Jandarma Kuvvetleri
 • Savunma Bakanlığı

Resmi Dedektiflerin Maaşları

Resmi dedektif maaşları ortalama 3000 TL-8000 TL arasında değişmektedir. Resmi dedektiflerin aldığı maaşlara ek olarak sunulan birçok avantaj vardır. Bu avantajların bazıları; esnek çalışma saatleri, part time (yarı zamanlı) çalışma seçeneği, sağlık desteği, spor ve sosyal tesislere ücret ödemeden erişim sağlamaları ve konut(lojman) desteği verilmesi gibi avantajlar sunulmaktadır.

Özel Dedektif Nedir?

Özel dedektif, kişilerin istediği konu üzerinden hizmet veren ve kesin çözüm sağlayan profesyonel araştırmacılardır. Özel dedektiflerin takip edilen kişiyi tutuklamak veya yargılamak gibi bir yetkisi yoktur. Dedektifin amacı takip ettiği kişi hakkında hukuki işlemlerde kullanılacak delilleri ve bilgileri toplayarak firma sahibine sunmaktır.

Özel dedektif olmak için gereken şartlar şunlardır;

 • Üniversitelerin herhangi bir bölümünden en az lisans mezun olmak
 • Özel dedektif sertifikasına sahip olmak
 • Özel dedektif olacak kişinin ve aile bireyleri dahil sicilinin temiz olması
 • Fiziki ve ruhsal olarak sağlıklı olması
 • Ülke yasalarının ve kanunlarının işleyişi hakkında bilgiye sahip olmak
 • Ülke örfüne, geleneğine ve adetine hâkim olmak
 • Ülkenin il ve ilçelerini ileri derecede iyi bilmek
 • İnsan ilişkilerinin iyi olması ve güven verici bir kişiliğe sahip olmak
 • Güncel konuları yakından takip eden iyi bir araştırmacı olmak
 • Fotoğraf makinesi, kayıt cihazları, video kamera, bilgisayar, telefon gibi teknolojik cihazlarını iyi derecede kullanmak
 • Analitik düşünen, sabırlı ve detaycı bir yapıya sahip olmak

Özel Dedektiflik Hizmetleri

Özel dedektiflik hizmetleri 2’ye ayrılır.

1.Bireysel Dedektiflik Hizmetleri

 • Eş takibi ve aldatma takibi yapmak
 • Çocuk ve öğrenci takibi yapmak
 • Adres tespiti yapmak
 • Borçlu tespiti yapmak
 • Evlilik öncesi araştırma yapmak
 • Boşanma ve velayet davalarına bakmak
 • Kayıp kişi araştırması yapmak
 • Teknik ve sanal takip yapmak

2.Kurumsal Dedektiflik Hizmetleri

 • Şirket araştırması yapmak
 • Personel araştırması yapmak
 • Sahte evrak araştırması yapmak
 • Alacak ve haciz takibi yapmak
 • Sigorta hasar soruşturmaları yapmak
 • Ürün sahteciliğini ve marka patentini korumak

Özel Dedektif Nasıl Tutulur?

Özel dedektif nasıl tutulur sorusuna en basit cevap herhangi bir dedektiflik firmasının bürosunu ziyaret etmektir. Sonrasında gittiğiniz dedektiflik bürosunun evraklarını incelemek size güven verir. Çünkü her firmanın dedektiflik yapmak için yetkisi olmayabilir. Dedektiflik firmasının yasal olduğunu ve yetkili bir kişi olduğunu anlayabilmek için vergi levhasına, marka tesciline, çalışma iznine, ticaret oda kaydına ve gerekli diğer evraklara sahip olmasıyla anlayabilirsiniz. Özel dedektif tutarken mağdur olmamak ve haklarınızın koruması adına dedektiflik firmasıyla kesinlikle bir sözleşme yapmanız gerekmektedir.

Özel Dedektif Maaş Ve Ücretleri

Özel dedektif ücretleri başvurduğunuz dedektiflik firmasına, yaşadığınız ile, araştırmanın konusuna, hizmetin süresine göre değişiklik göstermektedir. Bu yüzden net olarak bir ücret söylenemez. Fakat örnek vermek gerekirse, 1 hafta sürede eş takibi isteyen bir kişi ortalama 1500 TL ödeme yapar. Adres tespiti isteyen bir kişi ise ortalama 3000 TL ödeme yapar. Başta da belirttiğimiz üzere ücretlerin fiyat aralıkları değişkenlik göstermektedir.

Özel dedektiflik maaşları, dedektife ödenen ücretle doğru orantılıdır. Bir kısmı firmaya diğer bir kısmı vergilere ayrılan paranın kalan kısmı ise başarılı bir şekilde görevini tamamlayan dedektife kalmaktadır. Dedektifin çalıştığı firmaya bağlı olarak bulunduğu şehre ve aylık iş sayısına göre aldığı maaş değişiklik göstermektedir.

Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları
 1. 01-12-2022 Cevapla
  Biyoloji tarafından yazıldı.

  Merhaba ben biyoloji mezunuyum ve üniversitede alanımla ilgili yüksek lisans yapıyorum. Çok uzun zamandır adli bilimlere ilgim var. Fakat adli tıpta alım çok az olduğu için neredeyse hiç şansımız yok. Mesleki bilgilerim doğrultusunda özel dedektiflik alanında çalışabilir miyim?

  1. 15-05-2022 Cevapla
   Şaban tarafından yazıldı.

   Merhabalar benim adım Şaban, size İstanbul'dan yazıyorum benim özel dedektiflik hakkında birkaç sorum olacak. Birinci sorum ülkemize özel dedektiflik mesleğinin kanunu var mı? İkinci sorum ise Türkiye'de kimler hangi eğitimleri aldıktan sonra özel dedektiflik mesleğini icra edebilirler? Sorularımı kısa süre içinde cevaplarsanız sevinmirim. Kolay gelsin.

   1. 20-05-2022 Cevapla
    Özel Dedektif Bilal KARTAL tarafından yazıldı.

    Selam; Ülkemizde özel dedektiflik mesleğinin kanunu yoktur. Bu nedenle kimlerin hangi eğitimi aldıktan sonra özel dedektiflik yapma şartları belirlenmemiştir. Günümüzde önüne gelen herkes özel dedektiflik mesleğini uygulamaya çalışmaktadır. Ancak ileride özel dedektiflik mesleğinin kanuni düzenlenmesi yapıldığında yani özel dedektiflik mesleğinin kanunu çıktığında kimlerin hangi eğitimleri aldıktan sonra özel dedektiflik yapacakları net bir şekilde belirlenerek kanuni kurala bağlanacaktır. İyi günler dileriz.

   2. 01-11-2021 Cevapla
    Özel tarafından yazıldı.

    Merhaba özel dedektif olmak için herhangi bir bölümden lisans eğitimi aldıktan sonra dedektiflik kursu yeterli midir ?

    1. 04-11-2021 Cevapla
     Özel Dedektif Bilal KARTAL tarafından yazıldı.

     Selam; arkadaşım ülkemizde Özel Dedektiflik mesleğinin henüz bir kanunu olmadığı için şu anda önüne gelen web sitesi yaptırarak kendisi özel dedektif olarak tanıtıyor. Bu kişilerin özel dedektiflik ile ilgili hiçbir tecrübesi yok. Ancak kulaktan dolma edindikleri bilgilerle Özel Dedektiflik yapmaya çalışarak çok özel sorununa çare arayan insanların sorunlarını çözmek yerine bu insanların sorunlarını daha da artırıyorlar. Buradan da anlaşılacağı üzere ülkemizde her önüne gelen Özel Dedektiflik yapmaya çalışmaktadır.

     Ülkemizde bir kaç üniversite Özel Dedektiflik mesleğini seçmeli ders olarak eğitimini vermekte. Bu üniversitelerden birisi Kocaeli Üniversitesidir. Özel Dedektiflik eğitimi vererek sertifika verdiğini iddia eden kişilere itibar etmeyiniz. Verilen sertifikaların hiç bir hukuki geçerliliği bulunmamaktadır. İyi günler.

    2. 31-10-2021 Cevapla
     İsmet tarafından yazıldı.

     Merhabalar ben 12. sınıf ogrencisiyim ve dedektif olmak istiyorum olmam için atılacak tum adımları ve hangı universte hangı bolume gitmeliyim ve 2 yıl polislik yapma mecburiyetim var demi ? hepsini ve atılcak adımları soylermisiniz nasıl sertifika alıp nerden alıp nasıl olabilirim tum detayları ile yazarsanız cok guzel olur . birde Son olarak bu isin zorluklari nelerdir kazanmasi ve olması kolaymıdır yani ben 12. sınıfım , dedektiflik meslegi olabilirmiyim hangi sinavlara girmem lazim kac yıl egtim almam lazim kazanmasi kolaymıdır . ve son olarak meslek iyi yanlari ve kotu yanları varmidir. cevaplarasanız cok sevinirim . Hayırlı Günler

     1. 02-11-2021 Cevapla
      Özel Dedektif Bilal KARTAL tarafından yazıldı.

      Selam. Öncelikle kutsal meslekler arasında yer alan özel dedektiflik mesleğini meslek olarak seçtiğiniz için sizi tebrik ederim. Ülkemizde henüz özel dedektiflik mesleğinin yürürlükte bir kanunu bulunmamaktadır. Bu nedenle sormuş olduğunuz soruların bir çoğuna şuanda cevap veremiyoruz. Ben yine de kısmi olarak size özel dedektiflik mesleği hakkında bilgiler aktarayım. 1994 yılında özel dedektiflik kanun tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisinde oylanarak kabul edildi. Kabul edilen yasa tasarısı dönemin merhum Cumhur Başkanı Süleyman Demirel'e gönderildi. Dönemin Sayın Cumhur Başkanı özel dedektiflik kanun tasarısını Anayasamızın 20. maddesinde de belirtilen insanların özel hayatlarının gizliliğinin ihlal edilebileceği gerekçesiyle veto etmiştir. 2007 yılında görevde bulunan hükümet önceki hükümetlerce veto edilen kanun yasa tasarılarının kanunlaşmasını gündeme getirmiştir. Bu konuyla ilgili İç İşleri Bakanlığında ve Emniyet Genel Müdürlüğünde ciddi çalışmalar yapılmıştır ve söz konusu çalışmalar hala devam etmektedir ancak özel dedektiflik kanunu yasalaşmasıyla ilgili henüz somut net adımlar atılmamıştır. Ancak özel dedektiflik mesleğinin vatandaşlar tarafından kaçınılmaz bir hizmet olarak görülmesi bazı üniversiteleri harekete geçirmiştir. Kocaeli Üniversitesi Özel Dedektiflik mesleğinin eğitimini seçmeli ders olarak vermeye başlamıştır. Ülkemizde faaliyet gösteren bazı üniversitelerde özel dedektiflik mesleğini seçmeli ders olarak vermektedir. Ülkemizde kurulan bir çok özel dedektiflik derneği bulunmaktadır. Bu dernekler matbaada bastırdıkları ya da bilgisayar yazıcılarından bastırdıkları özel dedektiflik eğitim sertifikalarını para karşılığında vatandaşlara satmaktadır. Ülkemizde herhangi bir özel dedektiflik kanunu bulunmaması nedeniyle özel dedektiflik eğitim sertifikası adı verilen belgelerin hiçbir geçerliliği bulunmamaktadır. Bu belgeleri almamak, bu belgeleri satan kişilere de itibar etmemek gerekir. İyi günler.

     2. 01-10-2021 Cevapla
      Sema Aksüt tarafından yazıldı.

      Selam.Ben İstanbul'dan Sema. Uzun yıllardır özel dedektif olmayı hayal ediyordum. Ancak bu esleğin ülkemizde uygulandığını bilmiyordum. Ülkemize özel dedektiflik mesleğini kazandıran özel dedektif Bilal kartal'a buradan teşekkür ve şükranlarımı iletiyorum.

      1. 25-05-2021 Cevapla
       Sinem tarafından yazıldı.

       Yurt dışında özel dedektiflik eğitimi alabiliyomuyuz? Nasıl alınır ?

       1. 28-05-2021 Cevapla
        Özel Dedektif Bilal KARTAL tarafından yazıldı.

        Selam ben Özel Dedektif Bilal KARTAL. Yurt dışında birçok üniversite kriminoloji ve Özel Dedektiflik meslekleriyle ilgili eğitim vermektedir. İnternetten yapacağınız kısa bir araştırma ile yurt dışında eğitim veren üniversitelere ulaşabilirsiniz. Ülkemizde bazı üniversitelerde Özel Dedektiflik mesleğinin eğitimini seçmeli ders olarak vermeye başladı. Bu üniversitelerden bir tanesi Kocaeli Üniversitesidir. Bu üniversiteyle iletişime geçebilirsiniz. Hayırlısı olsun. İyi günler.

       2. 14-05-2021 Cevapla
        L LAWLIET tarafından yazıldı.

        Resmi dedektifliği mi tercih edersiniz yoksa özel dedektifliği mi

        1. 20-05-2021 Cevapla
         Özel Dedektif Bilal KARTAL tarafından yazıldı.

         Selam; Ben Özel Dedektif Bilal KARTAL. Sevgili arkadaşım resmi dedektifler devlet için çalışan kişilerdir. Polislik mesleğini icra ederken aralarında mesleki başarı gösteren polisler dedektifliğe terfi ettirilir. Resmi dedektifler ücretlerini maaş olarak devletten alırlar. Ülkemizde polislerin özel birimlerinde araştırma yapan personeline dedektif deniliyordu. Ancak polisin vazife ve selahiyeti kanununda değişikliğe gidilerek polislerimizden dedektif unvanı kaldırıldı. İlerleyen yıllarda polislere eski ve başarılı olanlarına kıdemli polis unvanı getirildi. Özel dedektiflik mesleği 1870'li yıllarda dünyada ilk olarak Fransa'da uygulanmaya başlandı. Daha sonra tüm Avrupa ülkelerinde başta olmak üzere Amerika ve dünyanın gelişmiş ülkelerinde özel dedektiflik mesleği uygulanmaya başlandı. Özel dedektifler vermiş oldukları araştırma hizmetinin ücretini kendilerinden hizmet verilmesini talep eden kişilerden alırlar. Resmi dedektiflerle özel dedektifler arasındaki en büyük fark ise resmi dedektifler amirleri tarafından kendilerine verilen her türlü görevi yapmak zorundadırlar. Özel dedektifler ise ücreti karşılığında anlaştıkları müşterilerinden ücret alarak hizmet veren deneyimli kişilerdir.

        2. 01-05-2021 Cevapla
         Şahin İnce tarafından yazıldı.

         Özel dedektif olmak için fiziki olarak sağlıklı olmanın kriteri nedir?

         1. 03-05-2021 Cevapla
          Özel Dedektif Bilal KARTAL tarafından yazıldı.

          Selam; Özel dedektiflik mesleğini icra edecek olan kişilerin fiziken sağlıklı olmaları herhangi bir sağlık sorunları bulunmaması gerekmektedir. Özel dedektiflik mesleğini icra edecek olan kişilerin gözlerinin iyi görmesi, kulaklarının iyi duyması, burunlarının iyi koku alması, kol ve bacaklarında herhangi bir özürlülük bulunmaması, zeka kapasiteleri normal insanların üstünde olması gerekmektedir. Ancak bütün bunlarla birlikte özel dedektif adayının yüksek hukuk bilgisinin yanında donanımlı teknolojik bilgiye sahip olması, hafızasının güçlü olması, yön tayin kabiliyetinin yüksek olması gerekmektedir. Özel dedektiflik mesleğini icra edecek olan kişi güzel ahlaka sahip olup hakka hukuka karşı saygılı olması gerekmektedir. Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgiye ihtiyacınız olursa www.dedektif.com isimli web sitemize girerek kimler dedektif olabilir isimli makaleyi okumanızı tavsiye ederiz. İyi günler dileriz.

         2. 27-04-2021 Cevapla
          su tarafından yazıldı.

          dedektif olmam için üniversitede hangi bölümem gerekiyor acaba????

          1. 24-08-2022 Cevapla
           Özel Dedektif Bilal KARTAL tarafından yazıldı.

           Selam Özel Dedektiflik mesleğinin ülkemizde henüz bir kanunu bulunmamaktadır. Bu nedenle ülkemizdeki üniversitelerde Özel Dedektiflik eğitimi verilmemektedir. Ancak bazı üniversitelerin Özel Güvenlik bölümlerindeki öğrencilere Özel Dedektiflik eğitimi seçmeli ders olarak verilmektedir. Özel Dedektiflik eğitimini seçmeli ders olarak veren üniversitelerden birisi Kocaeli Üniversitesi'dir. Ancak yurt dısında birçok üniversite özel dedektiflik ve kriminoloji meslek dallarıyla ilgili üniversite lisans, yüksek lisans, master ve doktora eğitimleri vermektedir. Bu üniversitelere internetten ulaşabilirsiniz.

          2. 09-02-2021 Cevapla
           Baran tarafından yazıldı.

           Merhaba tesekkürler bir sordum vardi özel dedektif olmak için ailelerin kimlerin sicili arastırilıyor

           1. 14-02-2021 Cevapla
            Özel Dedektif Bilal KARTAL tarafından yazıldı.

            Selam; Ben Özel Dedektif Bilal KARTAL. Sevgili kardeşim ülkemizde özel dedektiflik mesleğinin kanunu henüz yoktur. Bu nedenle özel dedektiflik mesleğini yapmaya yetkili kişilerin bir sınırlandırılması ve kuralları mevcut değildir. Günümüzde özel dedektiflik mesleğinin kanunu olmadığından dolayı önüne gelen herkese özel dedektiflik mesleğini icra etmeye çalışmaktadır. Bu nedenle önüne gelen herkes kendisini özel dedektif olarak tanıtarak bu işi yapıyor. Ancak gelecekte özel dedektiflik mesleğinin yasal düzenlemesi yapılarak kanunu çıktığında kimlerin özel dedektiflik yapacağı açıkça belirlenecektir. Bu nedenle sorunun cevabı şu an da aile bireylerinden kimsenin sicil araştırması yapılmıyor. Ancak gelecekte özel dedektiflik kanunu çıktığında aile bireylerinin sicil araştırması yapılması muhtemeldir. İyi günler dileriz.

           2. 03-02-2021 Cevapla
            Gizli tarafından yazıldı.
            Dedektif gibi bir çok meslek ilgimi çekiyor ör ajanlık polislik tşk bilgi sahibi oldum
            1. 24-01-2021 Cevapla
             BİROL BAŞOĞLU tarafından yazıldı.

             İSTANBUL BAYRAMPAŞADA İKAMET EDİYORUM.ÖZEL DEDEKTİFLİK YAPMAK İSTİYORUM 054127.....

             1. 27-01-2021 Cevapla
              Özel Dedektif Bilal KARTAL tarafından yazıldı.

              Selam Birol Bey ben Özel Dedektif Bilal KARTAL. Özel Dedektiflik yapmak istediğinizi belirtmişsiniz. Şirketimiz yaklaşık 30 yıl önce İzmir'de kuruldu. İzmir Dedektiflik A.Ş. olarak ülkemizin ve dünyanın tüm bölgelerinde Özel Dedektiflik Araştırma Hizmeti vermekteyiz. Ancak araştırma hizmetini yapan görevli arkadaşlarımız İzmir ilinde ikamet etmektedir. Tüm hizmet bölgelerine arkadaşlarımız İzmir ilinden intikal etmektedir. Ayrıca şirketimizde araştırma görevlisi olarak çalışacak kişiler öncelikle ön eğitime tabi tutulduktan sonra eğitimde başarı gösteren arkadaşlar şirketimizde işe alınmaktadırlar. Şirketimizin yetkilileri belirli tarih aralıklarında araştırma görevlisi arkadaşların işe alımını yapmaktadır. Sizin böyle bir düşünceniz varsa şirketimizin info@izmirdedektiflik.com e posta adresimize cv göndermenizi rica ederiz.

             2. 19-11-2020 Cevapla
              yağmur tarafından yazıldı.

              teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz bende dedektif olmak istiyorum

              1. 03-09-2020 Cevapla
               Ada Taşçı tarafından yazıldı.

               Teşekkürler çok yardımcı oldunuz :)

               1. 20-08-2020 Cevapla
                TURGUT ÖZER tarafından yazıldı.

                ÖZELDEDEKTİFLİK YAPARKEN MEVCUT İŞİMİZE DEVAM EDEBİLİYORMUYUZ

                1. 22-08-2020 Cevapla
                 Özel Dedektif Bilal KARTAL tarafından yazıldı.

                 Selam Turgut bey özel dedektiflik çeşitli mesleki bilgi, tecrübe ve bazı özellikler gerektiren bir meslek dalı olduğu gibi ayrıca fazla mesai gerektiren bir iştir. Örneğin ben her gün 18 bazen 20 saat işimin başında olduğum halde işlerimi yetiştirmekte zorlanıyorum. Bu nedenle sizin mevcut işinize devam ederken birde özel dedektiflik mesleğini icra etmeniz çok zor neredeyse imkansız bir durumdur.


                Yorum Yapabilirsiniz

                Önemli Uyarı

                dedektif.com içeriğinde yayınlanan tüm makale, içerik ve bilgiler Özel dedektif Bilal KARTAL tarafından yazılmış olup, tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır. Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan makaleler ve bilgiler uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır.                

                Copyright © 2018 | İzmir Özel Dedektiflik Bürosu | İzmir de Yasal Eş Takibi 444 7 635 Tüm Hakları Saklıdır.

                iz ajans
                WHATSAPP
                ile iletişime geç