Makaleler

Özel Dedektif Nedir? 2 54626

Özel Dedektif Nedir?

Dedektif kelimesi Fransızca “detective” kelimesinden dilimize girmiştir. “Detective” kelimesi detect kökünden türemiştir. Bu kelimenin anlamı araştırmak, araştırarak belirlemek ve aramak, bulmak ortaya çıkarmak anlamlarına gelmektedir. Dedektiflerin görevi; suç işleyen kişileri, işledikleri suçları ve suça konu olan delilleri araştırmak, soruşturmak, suçu işleyen kişi ve kişilerin yakalanmasını sağlamaktadır.

Dedektiflerin görevleri arasında işlenen cinayet, hırsızlık, gasp, adam kaçırma, çalıntı oto, kundaklama, kaçakçılık, dolandırıcılık, suçlarının araştırılarak delil elde etmek ve elde ettiği delillerin yardımıyla faillerin yakalanarak adalet önünde hesap vermelerini sağlamaktır. Son yıllarda yaygınlaşan özel dedektiflerin yukarıda belirtilen hizmetlerin yanı sıra kurumsal hizmetler olarak da ürün sahteciliği, marka sahteciliği, personel takibi, bayii araştırması, ortak araştırması konularında hizmet vermektedirler.

Özel dedektifler verilen bu hizmetlerin yanı sıra ülkemizde aile hukukunu ilgilendiren boşanma davalarına delil toplama, velayet davalarına delil toplama, nafaka artırım ve nafakanın kaldırılması davalarına hukuka uygun delil toplama hizmetleri vererek boşanma arifesinde olan eşlere hukuki destek sağlamaktadır. Özel dedektifler yapmış oldukları sadakat araştırmaları sadakatsiz bir davranışı delillendirdiklerinde aldatılan eşin eşinin sevgilisine açacağı tazminat davası ile de aile birliğinin temelden korunması amaçlanmaktadır. Özel dedektifler hukuki dedektiflik alanında da açılan hukuk ve ceza davalarına delil toplama işlerini yapmaktadırlar.

Ülkemizde resmi kayıtlara göre ilk özel dedektiflik bürosu 1995 yılının haziran ayında Genel Müdürümüz Özel Dedektif Bilal KARTAL tarafından İzmir ilinde kurulmuştur. İlerleyen yıllarda özel dedektif bürolarının sayısı hızla artarak ülkemizde özel dedektiflik sektörü haline gelmiştir. Son yıllarda özel dedektiflik mesleğinin eğitimine önem verilmiştir. Bu bağlamda bazı özel ve devlet üniversiteleri (Kocaeli üniversitesi, Manisa Celal Bayar üniversitesi vs.) Özel dedektiflik mesleğine ilişkin bölümler açarak bu mesleğin bilimsel ve bilinçli bir şekilde yapılabilmesi adına seçmeli dersler olarak eğitim planına alınmıştır. Önümüzdeki yıllarda diplomalı özel dedektiflerin sayısının hızla artması ile buna paralel olarak dedektiflik firmalarının da sayısı ve hizmet kalitelerinin artması beklenmektedir. Günümüz itibariyle ülkemizde özel dedektiflik sektöründe hizmet veren binlerce özel dedektiflik bürosu ve şahsi çalışan özel dedektiflerin olduğu yapılan araştırmalar neticesinde tespit edilmiştir.

26 yıllık tecrübesiyle, dedektiflik hizmeti almak isteyen değerli müşterilerimiz 444 7 635 nolu danışma hattımızdan şirketimiz İzmir Dedektiflik A.Ş. yi arayabilirler.

Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları
 1. 24-03-2022 Cevapla
  Şakir Kara tarafından yazıldı.

  Selamlar ben İstanbuldan Şakir. Arkadaşım bu özel dedektiflik ile ilgili son zamanlarda internette birçok web sitesi gözüme takıldı. Bu özel dedektiflik nedir bu özel dedektifler ne iş yapar. ülkemizde özel dedektif gerçekten var mı bende özel dedektif olabilir miyim merak ediyorum

  1. 26-03-2022 Cevapla
   Macide Akçil tarafından yazıldı.

   Selam. Şakir bey özel dedektiflik mesleği ülkemizde ilk olarak 1994 yılında şirketimiz İzmir Dedektiflik A.Ş. nin kurucusu ve genel müdürü Özel Dedektif Bilal KARTAL tarafından uygulanmaya başlanmıştır. Son zamanlarda özel dedektiflik mesleğini icra eden veya icra etmeye çalışan çok sayıda kişi ve kişiler bulunmaktadır. Sizler bu nedenle internette özel dedektiflik mesleği ile ilgili çok fazla web sitesi görmektesiniz. Özel dedektiflik çok özel sorununa çare arayan insanların ya da kurumsal şirketlerin ticari anlaşmazlıklarında sorunların çözümlemesine yardımcı olmak için ücreti karşılığında hizmet veren bir meslek dalıdır. Özel dedektifler hukuki, kurumsal ve aile bütünlüğünün korunması alanlarında hizmet verirler. Bu hizmetlerin türü web sitemizin hizmetlerimiz bölümünde yer almaktadır. Buradan inceleme yapabilirsiniz. Ülkemizde özel dedektiflik mesleği yaklaşık 30 yıldır uygulanmaktadır. İlginize teşekkür eder iyi günler dileriz.


  Yorum Yapabilirsiniz

  Önemli Uyarı

  dedektif.com içeriğinde yayınlanan tüm makale, içerik ve bilgiler Özel dedektif Bilal KARTAL tarafından yazılmış olup, tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır. Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan makaleler ve bilgiler uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır.  

  Copyright © 2018 | İzmir Özel Dedektiflik Bürosu | İzmir de Yasal Eş Takibi 444 7 635 Tüm Hakları Saklıdır.

  iz ajans
  WHATSAPP
  ile iletişime geç