Makaleler

Türkiye'de Özel Dedektiflik 0 52097

Türkiye’de Özel Dedektiflik

Ülkemizde özel dedektiflik mesleği ilk olarak 1990’lı yılların ortalarında Özel Dedektif Bilal Kartal tarafından icra edilmeye başlanmıştır. Özel Dedektif Bilal Kartal yapmış olduğu araştırmalar neticesinde Dünya’da oldukça yaygın olarak uygulanan özel dedektiflik mesleğinin ülkemizde uygulanmadığını tespit ederek ülkemize özel dedektiflik mesleğini getirmek için çalışmalara başlamıştır. Özel Dedektif Bilal Kartal 1995 yılının haziran ayında İzmir Dedektiflik Hizmetleri adı altında Türkiye’nin ilk özel dedektiflik firmasını kurarak faaliyetlerine başlamıştır. Ülkemizde yazılı, görsel ve işitsel basının özel dedektiflik mesleğine göstermiş olduğu yoğun ilgi özel dedektiflik mesleğinin çok kısa sürede sektör haline gelmesinde büyük rol oynamıştır. 2000’li yılların ortalarına gelindiğinde ülkemizde özel dedektiflik bürolarının sayılarının hızla arttığı görülmüştür.

Tarihler 2010 yılını gösterdiğinde ülkemizde faaliyet gösteren özel dedektiflik firmalarını sayıları gelişmiş Dünya ülkelerindeki özel dedektiflik firmalarının sayılarını geçtiği görülmüştür. Bunun sebebi olarak ülkemizde yürürlükte olan özel dedektiflik kanunun olmaması nedeni ile bu sektörün yetkili kurumlarca denetlenmediği için her önüne gelen eğitimli, eğitimsiz, deneyimli ve deneyimsiz kişi ve kişilerin özel dedektiflik firması açmasından kaynaklanmaktadır. Ülkemizde özel dedektiflik sektörünün denetlenebilmesi, hizmet kalitesinin artması, mesleki etik kurallarının yasalarla belirlenmesi özel dedektiflik mesleğini icra eden kişi ve kişilerin hukuka uygun olarak mevcut yasalar çerçevesinde mesleklerini icra edebilmeleri için özel dedektiflik kanununun bir an önce çıkması gerekmektedir.

Ülkemizde özel dedektiflik sektörünün oluşmasında başı çeken İzmir Dedektiflik Hizmetleri özel dedektiflik sektörüne getirmiş olduğu sayısız yenilik, mesleki etik kurallarına bağlılık, sektörde kullanılan teknolojik ekipmanların geliştirilmesi ile yeni geliştirilen araştırma teknikleriyle kısa sürede dünya özel dedektiflik sektörünün lideri haline gelmiştir. Ancak birçok eğitimsiz, vasıfsız kişi ve kişiler ülkemizin il ve ilçelerinde kendilerini özel dedektif olarak tanıtarak özel dedektiflik firması kurmuşlardır. Kurulan bu özel dedektiflik firmalarının yapıları incelendiğinde kendilerini kurumsal firma olarak lanse eden bu yapıların birçoğunun sabit adresi, sabit telefonu ve vergi kayıtlarının bulunmadığı internet üzerinde hosting firmaları aracılığı ile yayına koydukları web sitelerinde yayınlamış oldukları cep telefonları ile iş yapmaya çalıştıkları tespit edilmiştir. Halk dilinde merdiven altı olarak bilinen bu işletmelerin yapmış oldukları faaliyetlerin tamamı usulsüz ve yasalara aykırıdır. Bu tür merdiven altı işletmeler özel dedektiflik mesleği ile uzaktan yakından hiçbir bağlantısı olmayan kirli bilgi akışı ile iş yapmaya çalışmakta hiçbir mesleki bilgi ve tecrübesi olmadıkları içinde yapmaya çalıştıkları işleri ellerine ve yüzlerine bulaştırarak insanların zarar etmelerine neden olmaktadırlar.

Yukarıda izah edilen hususlar incelendiğinde Türkiye’de insanların ve ticari firmaların özel dedektiflik mesleğine ihtiyaç duyduğu kaçınılmaz bir gerçektir. Ancak özel dedektiflik mesleğinin yasal bir statüye kavuşmaması bu meslek ile ilgili yasal düzenlemelerin yapılmaması nedeniyle denetimsiz kalan özel dedektiflik sektörü çok özel sorunlarına çare arayan insanların dolandırılarak maddi ve manevi kayıplara neden olmaktadır. Bu nedenle ülkemizde özel dedektiflik kanununun bir an önce yürürlüğe girmesi son derece önem arz etmektedir.

Türkiye Dedektiflik

Türkiye Dedektiflik denilince akla ilk olarak İzmir Özel Dedektiflik Hizmetleri Anonim Şirketi gelmektedir. İzmir Dedektiflik A.Ş. Türkiye’nin ilk kurulan özel dedektiflik ve araştırma şirketidir. Şirketimiz Türkiye’nin olduğu gibi Dünya’nın da tüm bölgelerinde Özel Dedektiflik ve araştırma hizmeti vermektedir. Ülkemizde Özel dedektiflik denilince başı çeken dünya özle dedektiflik sektörünün lider kuruluşu olan şirketimiz 25. meslek hayatını doldurmuştur. Şirketimizden hizmet almak isteyen tüm ziyaretçilerimiz bize 7 gün 24 saat 444 7 635 numaralı müşteri bilgilendirme hattından ulaşarak tüm sorularınızın yanıtlarını öğrenebilirsiniz.

Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları

  Yorum Yapabilirsiniz

  Önemli Uyarı

  dedektif.com içeriğinde yayınlanan tüm makale, içerik ve bilgiler Özel dedektif Bilal KARTAL tarafından yazılmış olup, tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır. Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan makaleler ve bilgiler uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır.  

  Copyright © 2018 | İzmir Özel Dedektiflik Bürosu | İzmir de Yasal Eş Takibi 444 7 635 Tüm Hakları Saklıdır.

  iz ajans
  WHATSAPP
  ile iletişime geç