Makaleler

Dedektiflik 4 54358

Dedektiflik

Sayın misafirlerimiz, öncelikle web sitemize hoş geldiniz. Dedektiflik denilince ilk olarak akla Sherlock Holmes, Dedektif Gadget ve benzeri roman ve hayal ürünü kahramanları gelmektedir. Sayın misafirlerimiz günümüzde birçok insan özel dedektifliğin ne olduğunu tam olarak bilmemektedir. Ancak başlarına iyi ya da kötü bir sıkıntı geldiğinde maddi ve manevi kayba uğrayacağını hisseden kişiler soluğu özel dedektiflik şirketlerinin kapısında almaktadırlar. Bazı insanlar önceleri özel dedektiflik mesleğinin sadece gizli kapaklı işleri açığa çıkartmak için yapılan bir iş olduğunu düşünseler de başlarına iyi yada kötü olaylar geldiğinde özel dedektiflik şirketlerinden hizmet almaya karar verdiklerinde özel dedektiflik mesleğinin gerçek anlamda insanların maddi ve manevi çıkarlarını korumak için çalıştıklarını anlamaktadırlar. Özel dedektifler müşterilerinin maddi ve manevi çıkarları doğrultusunda çalışan, saygın kişilerdir. Özel dedektiflik mesleği ise ülkemizde ve dünyada saygın meslek dalları arasında yer almaktadır. Özel dedektiflik mesleği genel olarak tanımlandığında ülkelerin kendi kanun ve yasalarına uyarak, kanunlar çerçevesinde, ücreti karşılığında araştırma hizmeti veren özel yetenekli kişilerin faaliyet gösterdiği meslek alanıdır. Bu çerçevede özel dedektiflik iki ayrı kola ayrılmaktadır.  Bunlardan birincisi devlet kurumlarında yani emniyet genel müdürlüğü bünyesinde kollukta görevli ihtisas sahibi, alanlarında branşlaşmış, mesai ücretinin tamamını devlet hazinesinden maaş olarak alan polislere dedektif ünvanı verilmiştir. Ancak ülkemizde son yapılan değişiklikler ile kollukta görev yapan polislere verilen dedektif ünvanı’nın kullanılması yasaklanmıştır. Piyasada görev yapan ve serbest olarak çalışan ücreti karşılığında araştırma hizmeti veren kişilere de özel dedektiflik ünvanı verilmiştir.

Dedektif Polisler

Hemen hemen dünyanın gelişmiş bütün ülkelerinde devlet bünyesinde kolluk güçlerinde görev yapan polis kolej ve polis akademisinden eğitimini tamamlayarak mezun olan devlet memurlarıdır. Bu polislerin konularında branşlaşmış olanlarına Dedektif Polisler denilmektedir. Polis teşkilatında çalışan görevlilerin üstlerinden aldığı görev doğrultusunda hareket ederek kendisi ile beraber diğer kişilerle çalıştığı birimdir. Polis dedektiflerinin hizmetleri arasında; cinayet, gasp, dolandırıcılık, kaçırılma, aranan suçlular, hırsızlık, kaçakçılık gibi konular yer almaktadır. Polis dedektifleri maaşla çalışmaktadır. Başarılı oldukları olaylarda devlet büyükleri ve üstleri tarafından mükâfatlandırırlar. Ancak ülkemizde yapılan yasal düzenlemeler sonrası emniyet teşkilatında dedektif ünvanı’nın kullanılması tüzükten kaldırılmıştır. Bu nedenle dünyanın bir çok ülkesinde konularında branşlaşmış polislere dedektif ünvanı veriliyor olsa da ülkemizde emniyet genel müdürlüğü bünyesinde görev yapan polisler dedektif ünvanını kullanmamaktadır.

Özel Dedektiflik

Dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde özel dedektiflik kanunu çıkartılmıştır. Çıkartılmış olan bu özel dedektiflik kanununa göre özel dedektiflik mesleğinin vasıflarını taşıyan kişiler bu mesleği yapmaya hak kazanarak ülkelerinde özel dedektiflik mesleğini icra etmektedirler. Ancak ülkemizde özel dedektiflik mesleği hakkında düzenlenen herhangi bir kanun olmamasına rağmen mevcut yürürlükte olan kanunlar çerçevesinde bazı kişiler kendi açtıkları özel dedektiflik ve araştırma bürosu bünyesinde faaliyetlerde bulunarak yasalar çerçevesinde müşterilerine ücreti karşılığında özel dedektiflik ve araştırma hizmeti vermektedirler. Bu özel ve tüzel kişilerden gelen talep doğrultusunda ücreti karşılığında özel dedektif ve araştırma hizmeti veren kişilerdir. Bu özel dedektifler kişi ve kurumların istek ve talepleri doğrultusunda araştırma hizmeti vererek kendilerinden talep edilen araştırma hizmetlerini ücreti karşılığında yerine getirmektedirler. Kendilerinin vermiş olduğu hizmetlerin başında marka sahteciliği, patent hırsızlığı, icralık malların bulunması, velayet, tazminat ve boşanma davalarına delil toplama, hırsızlık,  eşlerin talep ettiği sadakat araştırması, yolsuzluk, aranan çocuk ya da kişilerin bulunması, ticari şirketler tarafından talep edilen pazar, bayi, personel, piyasa gibi çok çeşitli konular gibi araştırma hizmetleri gelmektedir.  Özel dedektiflik mesleği çok kapsamlı ve geniş hizmet yelpazesine sahip olan bir meslek dalıdır.

Özel Dedektifte Bulunması Gereken Vasıflar

Özel dedektiflik mesleğinde başarılı olabilmek için özel dedektiflik yapan kişinin çok iyi kanun bilgisine sahip olması gerekmektedir. Bir özel dedektif çok iyi Kriminoloji bilgisine sahip olmalı ve kriminolojik araştırma tekniklerini yakından takip etmelidir. Ayrıca bir özel dedektif olay yerinde bulunan delilleri çok iyi muhafaza altına almalı ve elde edilen delilleri her yönüyle çok iyi saklayarak, hakkaniyetli bir şekilde değerlendirmelidir.   Özel dedektifler mesleki bilgi, deneyim ve tecrübe sahibi olup kendini çok iyi eğitmelidir. Zamanın getirdiği yeniliklere teknolojiye ayak uydurabilen teknolojik yenilikleri yakından takip etmelidirler. Özel dedektiflik mesleği sürekli yenilik gerektirmekle birlikte araştırmaya dayalı bir meslek dalıdır. Yapılan araştırmaların süresi belli olmayan araştırma konuları içerdiğinden mesleğin en önemli hususu sabırlı olmaktır. Genel olarak bir özel dedektifin çalışma alanlarını, bireysel, kurumsal ve hukuki dedektiflik hizmetleri olarak üç ana başlık altında toplanmaktadır.

Bireysel Dedektiflik

Türk aile yapısın temelden korumak ilkesi şartı ile çiftler için sadakat, aldatma araştırması, ebeveynler için öğrenci takibi ve çevresel tehlike araştırmaları, boşanmış eşlerin çocuklarını kaçırmalarının araştırılması, evlilik çağında gençlerimiz için evlilik öncesi araştırma adı altında sadakat ve kötü alışkanlıkların araştırması ile aile bireylerinin isteği doğrultusunda özel araştırmalar yapmaktır. Bireysel dedektiflik hizmetleri adı altında firmamız İzmir Dedektiflik A.Ş. her türlü yasal hizmeti vermektedir.

 Kurumsal Dedektiflik

Her türlü ticari kuruluşun sahipleri ve yetkilileri tarafından talep edilen personel araştırması, bayi araştırması, sahte ürün araştırması, marka taklitçiliği, sektör el analizler, telif haklarını ihlali, her türlü korsan imalat üretim ile her türlü ticari araştırmaların yapılması. Özel dedektifler yukarıda belirtilen konularda ihtiyaç duyulan inceleme araştırma ve bilgi toplama talepleri yasalara uygun insanların kişi hak ve özgürlüklerine saygılı davranarak çalışmalarını yapmaktadırlar. Özel dedektifler görüldüğü gibi oldukça geniş bir alanda hizmet sunmaktadırlar. Özel dedektiflik bürolarından verilen hizmetlerin haricinde yasalara uygun hizmet talep edilebilir. Hizmet yelpazesinin bu kadar geniş olması günlük hayatta bu tip olaylarla karşılaşan her insanın özel dedektiflik hizmetlerinden bir şekilde faydalandığı gerçeğini ortaya çıkarmaktadır. Özel dedektifler, hukuksal alanda sahip oldukları deneyim ve bilgiler sayesinde, kurumsal ve bireysel müşterilerine, sektör el ve bireysel konularda danışmanlık hizmeti de vermektedirler. Kurumsal dedektiflik hizmetleri adı altında firmamız İzmir Dedektiflik A.Ş. her türlü yasal hizmeti vermektedir.

Hukuki Dedektiflik

Avukatların veya şahısların istekleri doğrultusunda açılan icra takibi dosyasına konu olan icralık malların bulunduğu adresleri tespit etmek, dosyaya taraf olan şahısların tebligat adreslerinin tespiti ve bu konuda çeşitli araştırmalar. Dolandırıcılık ve her türlü hırsızlık olaylarının araştırılması. Açılan ve açılacak olan boşanma davalarına eşlerin davaya konu olan aldatma sadakatsizlik,   tespiti ve eşlerin haysiyetsiz yaşam sürdüklerine dair çeşitli araştırmaların yapılması. Çocukların velayetinin alınması ile ilgili delillerin toplanması. Açılmış ve açılacak olan miras davalarına delil bilgi toplama çalışmaları. Açılan ve açılacak olan her türlü hukuk ve caza davalarına delil toplama bilgi edinme ile ilgili araştırmalar. Özel dedektiflerin çalışma alanlarıdır. Hukuki dedektiflik hizmetleri adı altında firmamız İzmir Dedektiflik A.Ş her türlü yasal hizmeti vermektedir. Firmamızdan dedektiflik hizmeti almak isteyen değerli misafirlerimiz, firmamıza 7 gün 24 saat boyunca, danışma hattımız olan 444 7 635 numaralı sabit müşteri danışma hattımızdan ve ayrıca 0505 863 74 74 numaralı Whatsapp Danışma Hattı’ndan ulaşarak bilgi alabilirler.

Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları
 1. 30-08-2022 Cevapla
  Aslı tarafından yazıldı.

  Selamlar Bilal bey yazmış olduğunuz makalelerin nerdeyse hepsini okudum teşekkür ederim. Eşimin bir süredir beni aldattığından şüpheleniyorum. Burda bi kaç kişi kocam eve geç geliyo yazmış benimki keşke geç gelse hiç gelmiyor. Haftanın en az 2 günü evde yok. Aradığımda benim işlerim var uzaktayım diyor ertesi gün eve geliyor çocuğu görüp tekrar gidiyor. Sorularıma yanıt vermiyor beni hiç takmıyor. Bir kez de odada telefonla konuşurken onu gizlice dinledim birine aşkım tamam boşanıcam biraz daha sabret gibi şeyler söyledi. Ben bunu duyduğumu belli etmedim ama oturup düşündüm. O bana gelmeden ben onu boşayacağım. Hem de öyle bi boşayacağım ki o anlaşmalı biter diye düşünürken ben ondan tazminatları da alıcam. Bunla ilgili araştırmalarım sonucu sizin sitenize rastladım. Hayatında bi kadın olduğu bariz belli ama elimde belge veya kanıt herhangi bir şey yok. Bunu kanıtlayabilir miyiz. Kadınla çekilmiş resimleri ve ortadan 2-3 gün kaybolması ve eve gelmemesinin kanıdı mahkemede işime yarar mı. kadının kim oldugunu öğrenebilir miyiz. Beni onla yüzleştirebilir misiniz ve çekişmeli boşanma davası kaç yıl sürer?

  1. 25-10-2022 Cevapla
   Özel Dedektif Bilal KARTAL tarafından yazıldı.

   Selam öncelikle geçmiş olsun anlatımlarınızdan eşinizin sizi aldattığı anlaşılıyor. Ülkemizde aile hukukunu düzenleyen 4721 Sayılı Türk Medeni Kanunda altı tane boşanma nedeni bulunmaktadır. Bunlardan 161. Maddesi zina ispatlanırsa eşinizden maddi ve manevi tazminat almanızın yanı sıra evlilik birliği içerisinde edinilen malların tamamı eşinizin üzerine kayıtlı olsa dahi size yani aldatmayan tarafa verilir. Ancak zinaya dayalı açmış olduğunuz çekişmeli boşanma davasında eşinizin sizi aldattığını gözle görülür elle tutulur delillerle ispatlamanız gerekmektedir. Tekrar Geçmiş olsun. İyi günler dileriz.

  2. 24-08-2022 Cevapla
   Ufuk Yörükoğlu tarafından yazıldı.

   Ben Ufuk 22 yaşında hukuk fakültesi 2. sınıf öğrencisiyim. Tahsilimi tamamladıktan sonra özel dedektiflik mesleğini icra etmek istiyorum. Çocukluğumdan beri en büyük hayalim bu. Bu nedenle hukuk eğitimi alıyorum. İnternette yapmış olduğum araştırmalar neticesinde size ulaştım. Web sitenizde özel dedektiflikle ilgili bilgiler çok değerli. Bu bilgileri bizlerle paylaştığınız için size teşekkür ederim.

   1. 26-08-2022 Cevapla
    Özel Dedektif Bilal KARTAL tarafından yazıldı.

    Selam, ben Özel Dedektif Bilal KARTAL. Ufuk bey asıl web sitemizi ziyaret ederek paylaşımlarımızı incelediğiniz için bizler size teşekkür ederiz. Gelecekte Özel dedektiflik mesleğini icra etmek istediğinizi belirtmişsiniz. Sizi kutlarız. Özel dedektiflik mesleği dünyanın en saygın itibar gören prestijli mesleklerinden birisidir. Gelecekte sizi de özel dedektif olarak aramızda görmek isteriz. İyi günler.


   Yorum Yapabilirsiniz

   Önemli Uyarı

   dedektif.com içeriğinde yayınlanan tüm makale, içerik ve bilgiler Özel dedektif Bilal KARTAL tarafından yazılmış olup, tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır. Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan makaleler ve bilgiler uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır.   

   Copyright © 2018 | İzmir Özel Dedektiflik Bürosu | İzmir de Yasal Eş Takibi 444 7 635 Tüm Hakları Saklıdır.

   iz ajans
   WHATSAPP
   ile iletişime geç