Makaleler

Özel Dedektiflik Eğitimi 0 52088

Özel Dedektiflik Eğitimi

Özel dedektiflik mesleği ülkemize Özel Dedektif Bilal Kartal’ın başlatmış olduğu çalışmalar neticesinde ülkemize 1990’lı yıllarda girmiş ve 2000’li yılların ortalarına gelindiğinde büyük bir sektör haline gelmiştir. Tüm dünyada saygın bir meslek dalı olarak kabul edilen özel dedektiflik mesleği zevkli heyecanlı olmasına rağmen bir o kadarda zor bir meslektir. Özel dedektiflerin iyi eğitimli olmaları mesleklerini icra ederken bilgili ve tecrübeli olmaları mesleklerinde başarılı olabilmeleri için esastır. Bir özel dedektifin çalışma alanlarını ilgilendiren konular hakkında yeterli bilgiye sahibi olması gerekmektedir. Özel dedektiflerin bilmeleri gereken konuların başında kanun bilgisi gelmektedir. Bir özel dedektif hizmet verdiği tüm konuları ilgilendiren yasal düzenlemeleri bilmeli ve işini düzenlenen kanunlar çerçevesinde hukuka uygun bir şekilde yapmalıdır.

Özel dedektiflerin mesleklerini ilgilendiren ve muhakkak bilinmesi gereken diğer konularda şöyle sıralayabiliriz. Adli olaylarda yeterlilik, olay yeri inceleme, olay yerinin korunması, olay yerinde çevresel koşulların değerlendirilmesi, bilirkişi raporlarını değerlendirme, çapraz sorgu, beden dili, yalan tespiti, modern yalan makinaları hakkında bilgi, şüpheli belirtiler, eşkal tarifi, eşkali kayıt altına alma, belge ve imza incelemeleri, , otopsi bilgisi, güvenlik kameraları ve analizleri,  telefon ve ortam dinleme, uyuşturucu maddeleri tanıma, uyuşturucu madde analizleri, yüz tanıma sistemleri hakkında bilgi, üst arama teknikleri, patlayıcı maddeler hakkında bilgi, yangın incelemeleri, kundaklama bilgileri, parmak avuç ayak kulak yanak ve dudak izleri hakkında bilgi, silah bıçak ve çeşitli maddeler ile yaralanmaların incelenmesi tespiti, ölüm sonrası cesette değişiklikler hakkında bilgi, adli rapor hazırlanması, trafik kaza analizleri, sert damak diş izleri, ısırık izleri ve incelemeleri (Hayvan ve İnsan), bilişim suçları çeşitleri, uyuşturucu madde çeşitleri, mobbing, cinsel suçlar, çocuk istismarı, mali suçlar, dolandırıcılık teknikleri, hırsızlık türleri, şüpheli ölümler, toprak analizi, kırık camların incelemesi, adli toksoloji, adli noetik, kimliklendirme ve poroskopi, kriminal abortuslar, adli kinesyoloji, parmak izinden adli antropoloji, konularında bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Özel dedektif dedektifler adli sembollerin ve adli izlerin anlamlarını bilmeleri gerekmektedir.

Adli Semboller Ve Adli İzlerden Bazı Örnekler

Semboller Özel dedektifler öncelikle teknolojiyi yakından takip etmeli her türlü teknolojik cihazı büyük bir beceri ile kullanmalıdır. Özel dedektif olarak hizmet veren bir kişi her türlü kara nakil vasıtasını ustalıkla kullanmalıdır.  Özel dedektiflerin ateşli silahlar hakkında çok iyi derecede bilgisi olması ve iyi derecede silah kullanmalıdırlar. Özel dedektifler ekip çalışması ve planlamaya önem vermeli vereceği hizmetin iş sözleşmesini işin başında yapmalı yapacağı araştırmanın ön araştırmasını ve etüt çalışmasını çok iyi planlamalıdır. Özel dedektifler meslekleri ile ilgili uluslararası kanunları incelemeli bu kanunlar hakkında bilgi sahibi olmalı uluslararası meslektaşları ile iyi ilişkiler içerisinde olmalıdırlar. Dünyadaki ve ülkemizdeki özel dedektiflik mesleğini ilgilendiren her türlü değişikliği yeniliği ve bilgiyi incelemelidirler. Özel dedektif olarak hizmet veren bir kişi Özel dedektifliğin önemini ve sorumluluklarını çok iyi bilmeli sorumluluğunun kendi omuzlarında olduğunu ancak yanlış yaptığında telafisi mümkün olmayan maddi ve manevi zararı müşterisinin çekeceğini bilmeli ve bu bilinçle mesleğini kanunlara saygılı etik bir şekilde icra etmelidir. Özel dedektifler kanunu temsil etmektedir bu nedenle kanunlara riayet ederek yasalara saygılı bir biçimde görevlerini yapmaları gerekmektedir. Özel dedektifler kendilerinden istenilen hukuksuz talepleri kabul etmemeli araştırmalar neticesinde topladıkları delilleri hukuka uygun yasaksız delillerden elde etmelidirler ve kesinlikle müşterilerine yalan konuşmamalı bilmedikleri konularda müşterilerini yanlış yönlendirmemelidir.

Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları

  Yorum Yapabilirsiniz

  Önemli Uyarı

  dedektif.com içeriğinde yayınlanan tüm makale, içerik ve bilgiler Özel dedektif Bilal KARTAL tarafından yazılmış olup, tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır. Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan makaleler ve bilgiler uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır.  

  Copyright © 2018 | İzmir Özel Dedektiflik Bürosu | İzmir de Yasal Eş Takibi 444 7 635 Tüm Hakları Saklıdır.

  iz ajans
  WHATSAPP
  ile iletişime geç