Makaleler

Dedektifliğin Tarihçesi 2 54376

Dedektifliğin Tarihçesi

Dünyada ilk defa 1833 yılında Fransa da ortaya çıkmış olmakla birlikte bilinmeyen ama hızlı gelişen bir meslek haline gelmiştir dedektiflik. Dünya da Bilinen ilk özel dedektiflik bürosu Eugene François Vidocq tarafından kurulmuştur. Suç örgütlerini bitirmek için polis ile birlikte işler yapmış örgütlerin arasına girmiş ve yapılan planları, bilgileri polis teşkilatına aktarmış ve suçluların tutuklanmasında büyük rol oynamıştır. Aralarına kıyafet değiştirerek girdiği örgütlerin yakalanmasında öncülük sağlamış olması nedeni ile Paris de suç alanında yüksek oranda düşüş sağlamıştır. Durumun böyle olması dedektiflik temellerinin atılmasına sebep olmuştur. Böyle bir Durumun önemi ve ilgi çekici olması filmlere konu olmuştur. 1900’lü yıllara gelindiğinde dedektiflik ABD Özel güvenlik ile aynı tarihte ve aynı çatı altında kurulmuş olan Sayın Pinkerton ve ekibi tarafından kurulmuş olan “Pinkerton Ulusal Dedektiflik” ajansının kurulması ile tüm dünyada yaygınlaşması ve bu günlere yol açmasına neden olmuştur.20. yüzyıla kadar dedektifler çözülemeyen sorunların anahtarı olmuştur maddi kayıplar için çözümler bulmuş herkesin memnuniyetini kazanmıştır.  Dedektiflik ile ilgili konulardan daha önce zengin insanlar yararlanırken günümüzde uygun şartlar altında herkes bu alanda yararlanabilmektedir.

Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları
 1. 02-05-2022 Cevapla
  Merve tarafından yazıldı.

  Selamlar arkadaşım yukarıda dünya özel dedektiflik tarihini çok güzel açıklamışsınız. Ancak yazınızda Türkiyedeki özel dedektiflik mesleği ile ilgili herhangibir açıklama göremedim bu konuyla ilgilide bilgi verirseniz sevinirim

  1. 04-05-2022 Cevapla
   Özel Dedektif Bilal KARTAL tarafından yazıldı.

   Selam. Özel dedektiflik mesleğini dünya üzerinde yaşayan insanların büyük çoğunluğu özel dedektiflik mesleğinden etkilenerek hayatlarında en az bir ya da birkaç kez Özel Dedektiflik mesleğini icra etmek istemişlerdir. Özel Dedektiflik mesleği ile ilgili gerek tarihçesi gerek bu mesleğe özgü bilgiler gerekse özel dedektiflik mesleğinin uygulanışı hakkında verilecek olan sayısız bilgi bulunmaktadır. Bizler bu bilgileri elimizden geldiğince derleyerek değerli okuyucularımızla paylaşmaktayız. Ancak Özel Dedektiflik mesleği ile ilgili birçok bilgiyi okurlarımızla paylaştığımızda okurlarımızdan makalelerin çok uzun olması yönünde eleştiriler aldık. Bu nedenle Özel Dedektiflik mesleği ile ilgili bilgileri konu başlıkları altında özetleyerek okurlarımızla paylaştık. Web sitemizin makaleler bölümünde yayınladık. Türkiye de Özel Dedektiflik mesleğinin tarihçesi ile ilgili bilgi almak isterseniz aşağıda sizinle paylaşmış olduğumuz linke tıklayarak bilgi edinebilirsiniz. https://dedektif.com/turkiyede-ozel-dedektiflik  Ancak ben yinede buradan size Türkiye'de Özel dedektifliğin tarihi ile ilgili kısa bilgi aktarayım.

   Türkiye'de Özel Dedektiflik Tarihi Ülkemizde Özel Dedektiflik mesleği ile ilgili Özel Dedektiflik Kanunun yasa tasarısı 1994 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi hukuk komisyonuna sunulmuştur. Hukuk komisyonunda son düzenlemeleri yapılan özel dedektiflik kanunu meclis genel kurulunda oylanmaya sunulmuştur. Yapılan oylama neticesinde özel dedektiflik kanunu oy çokluğuyla kabul edilerek dönemin Türkiye Cumhurbaşkanı Merhum Süleyman Demirel'e gönderilmiştir. Dönemin Sayın Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel çeşitli bakanlıklardan da görüş aldıktan sonra Özel Dedektiflik Kanunu nun Anayasamızın 20. Maddesinde düzenlenen Aile ve kişilerin özel hayatlarına saygı duyulması hakkında düzenlenen maddeye aykırılık arz edeceğini gerekçe göstererek veto etmiştir. Veto edilen Özel Dedektiflik mesleği Türkiye Büyük Millet Meclisine gönderilerek tozlu raflarda bekletilmiştir. 2007 yılında dönemin başbakanı Recep Tayip Erdoğan geçmiş hükumetlerin hazırladığı ve Cumhurbaşkanlığı makamınca veto edilen kanun yasa tasarılarını tekrar ele alarak kanunlaştırılacağı yönünde açıklamalarda bulunmuştur. Mecliste veto edilen kadük olarak bekletilen özel dedektiflik mesleğinin kanun çalışmaları bu vesileyle başlatılmıştır. Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde özel dedektiflik birimi kurulmuştur. Türkiye İstatistik Kurumu Özel Dedektiflik Kanunu ile ilgili çeşitli istatistik çalışmaları yapmaya başlamıştır. İç İşlri Bakanlığı diğer bakanlıklarla özel dedektiflik kanunu hazırlanması konusunda çeşitli istişare toplantıları yapmıştır. Gelecekte özel dedektiflik kanunun yürürlüğe girmesiyle ilgili çeşitli bakanlıklarda hala çalışmalar devam etmektedir. Ülkemizde kurulan Özel Dedektiflik Dernekleri de Özel Dedektiflik Kanununun bir an önce yürürlüğe girmesi ile ilgili çeşitli çalışmalar yaparak bu kanun maddesinin çıkması adına çeşitli katkılarda bulunmaktadırlar. Ülkemizde Özel Dedektiflik mesleği 1994 yılının Haziran ayında şirketimizin kurucusu ve genel müdürü Özel Dedektif Bilal KARTAL tarafından İzmir ilinde uygulanmaya başlanmıştır. Kısa süre içerisinde Özel Dedektiflik mesleğini vatandaşlarımız ve ülkemizde faaliyet gösteren kurumsal şirketlerin beğenisini kazanmıştır. Kısa süre içerisinde Özel Dedektiflik mesleği ihtiyacı olan kişi ve kuruluşların sürekli müracaat ettiği bir meslek dalı haline gelmiştir. Ülkemizde ilk olarak kurulan İzmir Dedektiflik A.Ş.nin kurucusu ve genel müdürü Özel Dedektif Bilal Kartal gerek yapmış olduğu icatlarla gerekse Özel Dedektiflik mesleğinin uygulandığı sahada geliştirdiği sistem ve metotlarla İzmir Dedektiflik A.Ş. şirketini dünyanın en iyi özel dedektiflik şirketi haline getirmiştir. Dünya Özel Dedektiflik sektörünün lideri olarak izmir Dedektiflik A.Ş. 103 konuda müşterilerine 7 gün 24 saat boyunca ülkemizin ve dünyanın tüm bölgelerinde özel dedektiflik araştırma hizmeti vermektedir. İyi günler.


  Yorum Yapabilirsiniz

  Önemli Uyarı

  dedektif.com içeriğinde yayınlanan tüm makale, içerik ve bilgiler Özel dedektif Bilal KARTAL tarafından yazılmış olup, tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır. Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan makaleler ve bilgiler uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır.  

  Copyright © 2018 | İzmir Özel Dedektiflik Bürosu | İzmir de Yasal Eş Takibi 444 7 635 Tüm Hakları Saklıdır.

  iz ajans
  WHATSAPP
  ile iletişime geç