Makaleler

Özel Dedektif Olma Şartları 0 52836

Özel Dedektif Olma Şartları

Dedektif, gizli polis anlamına gelen ve aynı polisler gibi suçluları yakalama sorumluluğu olan kişilerdir. Ayrıca, bu meslek yurt dışında devlete bağlı olarak değil, bireysel olarak da yapılabilmektedir. Fakat, bizim ülkemizde aynı polisler gibi gizli polislerimiz de devlet için çalışmaktadırlar. Bir çoğumuzun okuduğu Sherlock Homes serisi de bahsettiğim dedektiflik serbest mesleğine en uygun örneklerden biridir. Yani, aynı Sherlock Homes gibi yurt dışındaki dedektifler genelde bir yere bağlı olmaktansa, kendi metotlarını belirleyerek de suçluları yakalayabilmektedir. Fakat ülkemizde durum farklıdır. Çünkü, Türkiye’de devletten ayrı bireysel olarak hareket etmek demek, suç oranlarının artacağına ve suçsuz insanların bile ceza ya da sonu ölümle bitecek olan durumlara varabilmektedir.

Dedektifler Ne İş Yaparlar, Görevleri Nelerdir?

Dedektifler herhangi bir olayı gün ışığına çıkarmaya çalışırken en ufak bir ayrıntıyı dahi atlamamaları gerekmektedir. Çünkü, en ufak bir ipucunun fark edilmemesi olayın çözülmesini geciktirmesine yol açacağı gibi, o ipucunun görülmesi de olayın çorap söküğü gibi baştan çözülmesine yol açabilmektedir. Ayrıca dedektifler ülkemizde gerçekleşen kayıp kişilerin kaybolması, aldatma durumları, boşanmalar ve suçlar gibi pek çok olayı da araştırmaktadır. Dedektiflerimiz ülkemizde sivil ya da gizli polis olarak görev yapabilmektedirler. Konuları çözüme kavuşturabilmek için, bilgi toplama, soruşturma, takip etme gibi adımları yasal olarak gerçekleştirebilmektedirler. Aslında iki çeşit dedektiflik bulunmaktadır. Bunlardan ilki, devlete bağlı olarak çalışan gizli polislerdir. Bir diğeri ise, devletten bağımsız olarak çalışan özel dedektiflerdir. Özel dedektiflik deyince aklımıza gelen ilk dedektiflik bürosu İzmir Dedektiflik A.Ş ‘ dir. Çünkü İzmir Dedektiflik A.Ş 1995 yılında kurulmuş olan çok köklü bir firmadır. Ayrıca, gizliliğe ve dürüstlüğe önem vermesinden ötürü de son derece güvenilir bir firmadır. Ayrıca, Türkiye’de her şehrimizde yardım ihtiyacı bulunan herkesin yardımına koşmaktayız. Ayrıca, özel dedektif olma şartları arasından en önde geleni işinizi sevmenizden geçmektedir.

Özel Dedektif Olma Şartları

Özel dedektiflik, dışarıdan eğlenceli, tek düze olmayan, renkli bir dünyanın kapısını aralayan bir iş gibi gözükmektedir. Fakat, her iş gibi özel dedektifliğin de zorlukları mevcuttur. Hatta bu zorluklar bazen tehlike boyutlarına bile varabilmektedir. Ama bunlara rağmen hayalinizdeki iş özel dedektiflik ise başlamadan önce bilmeniz gereken bazı koşullar vardır. Özel dedektiflik işini yapmak istiyorsanız, öncelikle çok üstün ahlak ve etik kurallarına sahip olmanız gerekmektedir. Bunlardan birine sahip olmamanız durumunda özel dedektiflik altınızdan kalkacağınız bir iş olamamaktadır. Türkiye’de ise bunla ilgili bir yasa da bulunmamaktadır. Fakat bunlar birer kuraldır. Özel dedektif olma şartları aslında zor şartlardan değildir. Fakat belli kriterler içermektedir. Özel dedektiflik diye bir bölüm olmadığından ötürü, özel dedektif olmak için de bir okul bulunmamaktadır. Fakat, her önüne gelen de özel dedektif olamamaktadır. Aynı şekilde, bazı kişiler özel dedektif olmadığı halde, özel dedektif olduğunu söyleyerek, insanları da sömürmektedirler. Özel dedektiflik yapmak istiyorsanız, sayılı olan dedektiflik firmalarında çalışmanız sizin yararınıza olacaktır. Tabi ki, bazı sertifika programlarına ve eğitimlere katılıp, özel dedektif olma isteğinizi taçlandırmanız gerekmektedir.

Özel Dedektiflik Kursu

Özel dedektiflik yapmak istiyorsanız, özel dedektif olma şartları içerisinden en önemlisi de bu eğitimlere katılmış olmaktır. Özel dedektif olabilmek için öncelikle 4 yıllık yani lisansınızı özel dedektifliğe yakın bir alanda bitirmiş olmanız gerekmektedir. En yakın meslek olarak da hepimizin aklına polislik illaki gelmiştir. Özel dedektiflik eğitimleri alabilme ve öze dedektif olabilme şartlarından bir diğeri de aile içerisinde sabıka kaydının bulunmaması gerekliliğidir. Diğer bir şekilde de özel dedektiflik yapabilmek için de bir engeliniz olmaması gerekmektedir.

Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları

  Yorum Yapabilirsiniz

  Önemli Uyarı

  dedektif.com içeriğinde yayınlanan tüm makale, içerik ve bilgiler Özel dedektif Bilal KARTAL tarafından yazılmış olup, tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır. Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan makaleler ve bilgiler uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır.  

  Copyright © 2018 | İzmir Özel Dedektiflik Bürosu | İzmir de Yasal Eş Takibi 444 7 635 Tüm Hakları Saklıdır.

  iz ajans
  WHATSAPP
  ile iletişime geç