Velayet Bilgileri

Yeni Evliliğin Velayete Etkisi 0 51945

Yeni Evliliğin Velayete Etkisi

Kural olarak, anne ve babanın evli olduğu durumlarda her ikisi de velayet hakkına sahiptir. Fakat, herhangi birinin ölümü durumunda velayet diğer ebeveyne geçmektedir. Yani, ebeveynler çocuk üzerinde hak sahibidir. Ancak, boşanma gibi durumlarda ise, velayetin kimde kalacağı yapılacak araştırmalara ve hakimin takdirine kalmaktadır. Ayrıca, velayet, anne ya da babaya bağlı olup, onlar haricinde kimseye devredilemez. Ancak anne ve babanın ölmesi ya da çocuğa bakamayacak durumda olmaları sonucunda çocuk için vasi atanabilmektedir. Ayrıca, yeni evliliğin velayete etkisi gibi bir durumda üzerinden biraz süre geçmektedir. Bu süreç nasıl işliyor? Gelin beraber bakalım.

Boşandıktan Sonra Yeniden Evlenme Süresi

Evliliğin bitmesinin aldatma, şiddetli geçimsizlik, ölüm, boşanma bu ve buna benzer bir çok nedeni bulunabilmektedir. Evlilik, bir şekilde sona erdiğinde, erkek isterse ertesi gün dahi evlenebilmektedir. Kadının ise evliliğinin sona erdiği andan itibaren, 300 gün evlenmeme durumu bulunmaktadır. Bu 300 gün, kadın eğer bu süre içerisinde hamile kalırsa, bebeğinin babasının kim olduğunun anlaşılması açısından gerekli süredir. Yoksa, burada kadın ya da erkek için herhangi bir eşitsizlik mümkün değildir. Bu 300 gün süre boyunca velayet açısından da engel teşkil etmemektedir. Yani, bu süre karışıklıkların önüne geçilmesi amacıyla konulmuş bir süredir. Yani, eğer siz bir kadın olarak bu 300 gün süre geçip geçmeden, evlenme durumu gerçekleşirse ve siz hamile olursanız işler karışacaktır ve bebeğinizin babasının kim olduğunu bilemeyeceksiniz. İleride bir gün yeni eşinizden de boşanmanız durumunda çocuğunuz aslında onun çocuğu değilken, onunla evli olduğunuz süre içerisinde hamile kaldığınızdan ötürü, sizin çocuğunuz hakkında söz sahibi dahi olabilir, velayetini alabilir. Böyle durumların yaşanmaması açısından bu süreye uyulması gerekmektedir.

Evlenilmesi ile Velayetin Değişiklik Göstermesi

Yeni evliliğin velayete etkisi durumdan duruma göre değişebilmektedir. Yeniden evlenme durumu velayet hakkını kaldırmamaktadır. Fakat, bazı durumlarda velayetin değişebilmesine sebep olabilmektedir. Bu durumda, çocuğun menfaatleri göz önüne alınmalıdır. Velayetin değişebilmesi için de çocuğa kötü davranılması ya da velayeti üstünde bulunduran kişinin yeniden evlenmesiyle beraber çocuğa artık yeterince ilgi göstermemesinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca, yeniden evlenmeyle beraber çocuğun ruhsal sağlığı etkileniyorsa da yine hakim velayetin değiştirilmesine karar verebilmektedir. Çünkü, çocuğun evliliği kaldıramaması, annesini ya da babasını başka biriyle paylaşamama durumu çocukta büyük ruhsal problemlere neden olabilmektedir.

Yeniden Evlenme

Yeni evliliğin velayete etkisi, ne velayetin değiştirilmesi ne de velayetin kaldırılması için geçerli bir sebep değildir. Ancak, kişinin evlenmesi sonucu eğer velayet görevlerini aksatırsa, böyle bir durumda velayetin değiştirilmesi ya da kaldırılması söz konusu olabilir. Ayrıca, çocuklardan birinin üzerinden velayetin kalkması demek, diğer çocukların da aynı tarifeden yararlanması anlamına gelmektedir. Yani, bir çocuğun üzerinden velayet kalkması sonradan doğacak çocuklar üzerinde bile etkisini sürdürebilmektedir.

Velayetin Evlenme Sebebiyle Değişmesi

Yeni evliliğin velayete etkisi, durumunda hakimin iyi araştırma yapıp, iyi değerlendirme yapması gerekmektedir. Hakim, velayeti üstünde tutan kişinin yapmış olduğu evliliği her boyutuyla incelemelidir. Bu yapılan evlilikte çocuğun gerçekten bir aile ortamı içinde olup olmadığına bakılmalıdır. Ayrıca, yeni yapılan evlilikte karşı tarafın çocuğa olan tavırları incelenmeli, bu evliliğin çocuğun psikolojik ve ruhsal açıdan nasıl etkilendiği göz önünde bulundurulmalıdır. Yeni kurulan bu aile düzeninde çocuğun ahlaki, psikolojik ve bedensel yani fiziksel gibi koşulların uygun olmaması gibi durumlarda hakimin velayetini o ebeveynden alması gerekmektedir. Yani, evlenme velayetin değişmesi için gerekli olan bir neden olmamasıyla birlikte hakimin değerlendirmesine bağlı değişebilmektedir.


Web sitemizde yayınlanan hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir.
Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Önemli Uyarı

İzmirdedektiflik.com içeriğinde yayınlanan Özel Dedektiflik bilgileri Bilal KARTAL tarafından yazılmıştır. Bu yazıların  tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır.  Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan Özel Dedektiflik bilgileri uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır. Diğer kanun maddeleri hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir. Bu bilgilerin sahiplerinden izinsiz olarak kullanılmasıda yasal sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Saygılarımızla.Web sitemizde yayınlanan tüm makalelerdeki hukuki bilgiler sayın avukatlar tarafından gönderilen değerli hukuk bilgileridir.


Copyright © 2018 | İzmir Özel Dedektiflik Bürosu | İzmir de Yasal Eş Takibi 444 7 635 Tüm Hakları Saklıdır.

iz ajans
WHATSAPP
ile iletişime geç