Velayet Bilgileri

Boşanma veya Ayrılık Davası Açılmadan Önce Velayet Hakkı 0 51507

Boşanma veya Ayrılık Davası Açılmadan Önce Velayet Hakkı

Ülkemizde uygulanan hukuk sistemi evli eşlere diğer eşin kusurlu olduğu hallerde ayrı yaşama hakkı vermiştir. Bu husus Türk Medeni Kanunun 197/1 maddesinde;  Eşlerden biri, ortak hayat sebebiyle kişiliği, ekonomik güvenliği veya ailenin huzuru ciddi biçimde tehlikeye düştüğü sürece ayrı yaşama hakkına sahiptir. Şeklinde düzenlenmiştir.

Aynı kanun maddesinin devamı ise

Birlikte yaşamaya ara verilmesi haklı bir sebebe dayanıyorsa hâkim, eşlerden birinin istemi üzerine birinin diğerine yapacağı parasal katkıya, konut ve ev eşyasından yararlanmaya ve eşlerin mallarının yönetimine ilişkin önlemleri alır

Eşlerden biri, haklı bir sebep olmaksızın diğerinin birlikte yaşamaktan kaçınması veya ortak hayatın başka bir sebeple olanaksız hâle gelmesi üzerine de maddede belirtilen istemlerde bulunabilir.

Eşlerin ergin olmayan çocukları varsa hâkim, ana ve baba ile çocuklar
arasındaki ilişkileri düzenleyen hükümlere göre gereken önlemleri alır.

Şeklinde düzenlenmiştir. Yapılan bu düzenlemeyle Evlilik birliği devam ederken eşlerden herhangi birinin evlilik birliğin den doğan yükümlülüklerin yerine getirilmemesi veya evlilik birliğine ilişkin önemli bir konuda uyuşmazlığa düşülmesi hâlinde diğer eş aile Mahkemesinin Sayın hâkimliğine müracaat ederek gerekli önlemlerin alınmasını talep edebilir. Bu çerçevede geçici nitelikte velayet konusunda karar verilmesini talep edebilir. Geçici nitelikte de olsa hâkim tarafından velayet konusunda bir karar verilmeden kişisel ilişki konusunda bir karar verilemez. Bu durumda ayrı yaşamakta haklı olan eş ve ayrı yaşamakta haklılık şartı aranmaksızın ergin olmayan çocuk için hükmedilecek nafaka, tedbir nafakasıdır. Geçici tedbir mahiyetinde bile olsa, hâkim velayet konusunda karar vermeden önce taraf teşkili sağlar, tarafları dinler ve daha sonra karar velayet hakkı ve tedbir nafakası hususlarında hakkaniyetli bir karar verir. Geçici tedbir mahiyetinde velayeti ve tedbir nafakası konusunda yetkili mahkeme ise, boşanma davasından bağımsız olarak açılmış ise eşlerden her hangi birisinin yerleşim yeri mahkemesidir. Bu tür davalar eşlerin yaşamış oldukları yerdeki Aile Mahkemelerinde aile Mahkemelerinin bulunmadığı bölgelerde ise aile Mahkemesi sıfatı ile de görev yapan Asliye Hukuk Mahkemelerinde açılmaktadır.


Web sitemizde yayınlanan hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir.
Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Önemli Uyarı

İzmirdedektiflik.com içeriğinde yayınlanan Özel Dedektiflik bilgileri Bilal KARTAL tarafından yazılmıştır. Bu yazıların  tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır.  Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan Özel Dedektiflik bilgileri uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır. Diğer kanun maddeleri hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir. Bu bilgilerin sahiplerinden izinsiz olarak kullanılmasıda yasal sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Saygılarımızla.Web sitemizde yayınlanan tüm makalelerdeki hukuki bilgiler sayın avukatlar tarafından gönderilen değerli hukuk bilgileridir.


Copyright © 2018 | İzmir Özel Dedektiflik Bürosu | İzmir de Yasal Eş Takibi 444 7 635 Tüm Hakları Saklıdır.

iz ajans
WHATSAPP
ile iletişime geç