Velayet Bilgileri

Velayet Kimlere Verilir? 0 51814

Velayet Kime Verilir?

Velayet ancak boşanma davası açıldıktan sonra yargılama süresince hâkim tarafından çocuğun üstün yararı gözetilerek geçici olarak anne veya babaya verilebilir. Boşanma davası sonuçlandığında ise çocuğun velayeti hâkim tarafından yine çocuğun üstün yararı gözetilerek taraflardan anne veya babaya verilir. Boşanma veya velayet davası açılmadan çocuğun velayeti taraflara verilemez.Evlilik birliği devam ettiği surece anne ve baba çocuğun velayetini birlikte kullanırlar. Evlilik devam etmekle beraber, ortak hayata ara verilmişse veya ayrılık hali gerçekleşmişse, velayet hakkı eşlerden birisine verilir. Evlat edinme hali hariç olmak üzere velayet anne ve baba dışından hiçbir kimseye verilemez. Velayet hakkı askıda bırakılamaz. Yukarıda izah edilen hallerde velayet hakkı mutlaka taraflardan anne veya babaya verilir. Anne veya babanın velayeti almak istemedikleri veya her ikisinin de çocuğa bakma gücü ve imkânı olmadığı ve bazı özel hallerde hâkim çocuğun velayetini her iki tarafa da vermez. Çocuğun üstün yararına olacak şekilde çocuğa vasi tayin edilmesi için sulh hukuk mahkemesine ihbarda bulunur. Çocuğun bakımı ve gözetimi için çocuğun sosyal hizmetler müdürlüğü bünyesinde bulunan çocuk iyileştirme merkezine veya çocuğun yaşı itibarı ile uygun bir kurumda bakılıp gözetilmesine karar verir.


Web sitemizde yayınlanan hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir.
Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Önemli Uyarı

İzmirdedektiflik.com içeriğinde yayınlanan Özel Dedektiflik bilgileri Bilal KARTAL tarafından yazılmıştır. Bu yazıların  tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır.  Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan Özel Dedektiflik bilgileri uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır. Diğer kanun maddeleri hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir. Bu bilgilerin sahiplerinden izinsiz olarak kullanılmasıda yasal sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Saygılarımızla.Web sitemizde yayınlanan tüm makalelerdeki hukuki bilgiler sayın avukatlar tarafından gönderilen değerli hukuk bilgileridir.


Copyright © 2018 | İzmir Özel Dedektiflik Bürosu | İzmir de Yasal Eş Takibi 444 7 635 Tüm Hakları Saklıdır.

iz ajans
WHATSAPP
ile iletişime geç