Velayet Bilgileri

Velayet Hakkı Taksim Edilebilir Mi? 0 51538

Velayet Hakkı Taksim Edilebilir Mi?

Ülkemizde aile hukukumuzu düzenleyen 4721 Sayılı Türk Medeni Kanunun 336/1 Maddesinin 1. Fıkrasına göre göre evlilik devam ettiği sürece anne ve baba çocuklarının velâyetini birlikte kullanırlar. Velayet hakkı kesinlikle bölünemez yani başkalarına taksim edilemez Mesela; çocuğun eğitimi anneye, çocuğun mallarının yönetiminin babaya verilmesi şeklinde taksim kesinlikle yapılamaz. Eşlerin ortak hayatına boşanmayla mahkeme tarafından son verilmiş veya ayrılık hâli gerçekleşmişse hâkim, velayeti eşlerden birine verebilir. Türk Medeni Kanunun 336/2 maddesinin 2. Fıkrasına göre velâyet, anne ve babadan birinin ölümü hâlinde sağ kalana, boşanma halinde ise çocuk kendisine bırakılan tarafa aittir.  Türk Medeni Kanunun 336/3 maddesinin 3. Fıkrasına göre velayetin zaman yönünden taksim edilmesi yani boşanma veya ayrılık halinde, belli süre anneye belli süre babaya verilemez. Velayet sadece şekli hukuk anlamında kesin hüküm teşkil eder, maddi anlamda kesin hüküm teşkil etmez şeklinde düzenlenmiştir. Bu nedenle velayetin değiştirilmesini gerektiren bir sebep ortaya çıkarsa bu durumda zaten velayet hususu Sayın Mahkemece yeniden değerlendirilecektir.


Web sitemizde yayınlanan hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir.
Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Önemli Uyarı

İzmirdedektiflik.com içeriğinde yayınlanan Özel Dedektiflik bilgileri Bilal KARTAL tarafından yazılmıştır. Bu yazıların  tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır.  Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan Özel Dedektiflik bilgileri uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır. Diğer kanun maddeleri hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir. Bu bilgilerin sahiplerinden izinsiz olarak kullanılmasıda yasal sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Saygılarımızla.Web sitemizde yayınlanan tüm makalelerdeki hukuki bilgiler sayın avukatlar tarafından gönderilen değerli hukuk bilgileridir.


Copyright © 2018 | İzmir Özel Dedektiflik Bürosu | İzmir de Yasal Eş Takibi 444 7 635 Tüm Hakları Saklıdır.

iz ajans
WHATSAPP
ile iletişime geç