Velayet Bilgileri

Velayet Nedir? 0 52699

Velayet Nedir?

Ne Anlama Gelir?

Velayet özellikle boşanma davalarında sıkça rastlanılan bir kelime ve anlam olarak anne ve babanın çocukları üzerindeki yönetim ve çocuğu temsil etme şeklinde tanımlanabilir. Anne ve baba evliyken velayeti ortak kullanırlar, fakat boşanma sonrasında velayetin kimde kalacağı mahkemece karara bağlanır. Velayette amaçlanan çocuğun haklarının korunması ve en iyi şekilde temsil edilmesidir. Anlaşmalı boşanma davalarında velayette dahil tüm şartlar taraflarca daha önceden görüşülüp karara bağlanmakta fakat çekişmeli boşanmalarda velayet taraflar arasında önemli bir sorun haline gelmektedir. Bu sorun kimi zaman diğer tarafın ortak çocuğa iyi bakamayacağı düşüncesinden kaynaklanırken bazı durumlarda da eşten intikam alma aracı olarak kullanılmaktadır.

Velayet Hakkı Hangi Şartlarda Doğar? Kime Verilir?

Velayet boşanma davası sırasında mahkemece karara bağlanıyor ve çocuğun yüksek yararı göz önüne alınıyor. Velayette çocuğun ihtiyaçlarının karşılanması gibi maddi unsurların yanı sıra çocuğun psikolojik gelişimini tamamlamak ve bir birey olarak yetiştirmek gibi birçok unsuru içinde bulunduruyor.  Velayet hakkı kişiye sıkı sıkıya bağlı bir haktır ve devredilemez bu yüzden yalnızca anne babaya ait bir haktır. Velayet hakkı devredilemez ancak mahkemenin gerekli gördüğü durumlarda öncelik aileden olmak kaydıyla bir vasi atanır ancak anne veya babanın velayet hakkını devretmesi söz konusu değildir bu hak sadece mahkeme tarafından verilebilir. Velayet soy bağı ilişkisinden kaynaklandığını için yalnızca çocuklar üzerinde velayet hakkı mümkündür. Çocuk evlilik birliği içerisinde olduysa velayet hakkı anne ve baba tarafından ortak kullanılır. Ancak çocuk evlilik birliği dışlında olduysa velayet hakkı doğum sırasında meydana gelen soy bağından ötürü anneye aittir.

Mahkeme Velayete Nasıl Karar Verir

Velayet davalarında çocuğun yüksek yararı gözetilir. Genellikle 0-3 yaş grubundaki çocuklar anne bakımına muhtaç oldukları gerekçesiyle anneye verilmektedir. Annenin ekonomik durumu yerinde olmasa da çocuğun yüksek yararı gereği mahkeme bu kararı verir ve babayı da çocuk için her türlü ekonomik yardımı sağlamayı şart koşar. Velayet verilirken ekonomik şartlarda dikkat edilen unsurlardandır. Çocuğun gelişimi için tarafların sağladığı ortamlar arasında çocuk için en iyi olan taraf mahkemece seçilebilir. Velayet davası sırasında çocuğunda kararına başvurulur. Mahkeme çocuğun yüksek yararını gözetir. Çocuk her ne kadar anne bakımına muhtaç olsa da annenin kısıtlı, çocuğa bakamayacak durumda olduğu hallerde velayet anneye verilmez.  Gerekli şartları sağlıyorsa babaya baba ölmüşse veya velayet için uygun değilse vasi atanabilir ya da devlet koruması altına alınabilir.

Çocukla Kişisel İlişkinin Belirlenmesi

Velayet aynı zamanda çocuğun tüm haklarının da velayeti alan tarafa geçmesi demektir. Çocuğun sağlığı, eğitimi, standartlara uygun yaşamı velayeti alan tarafça sağlanmalıdır. Çocuğun anne babasının velayeti alamayacak durumda olması halinde çocuğun tüm sorumlulukları mahkemece atanan vasiye geçmektedir. Velayeti alamayan taraf için mahkeme çocukla kişisel ilişkinin geri kalmaması adına belirli gün ve saatlerde görüşmeler belirler. Velayeti alan taraf bu duruma uymadığı takdirde diğer tarafın velayetin değiştirilmesi için talepte bulunma hakkı vardır. Mahkeme çocuğun yararını gözetirken maddi ve manevi açıdan da yararı ele almıştır ve çocuğun velayeti alamayan tarafla görüşmesi de onun yararınadır bu yarar engellendiği takdirde yargı yolu bu duruma açıktır. Çocukların yaşlarına göre velayet durumu da değişmektedir.  0-3 yaş aralığında anne bakımına muhtaçlıktan ötürü ekonomik çıkarlar göz ardı edilip anneye verilirken ilkokul çağına gelmiş bir çocuk anne bakımına muhtaçlıktan çıkmıştır ve eğitimin getirdiği maddi çıkarlardan ötürü maddi olarak daha iyi imkan sağlayacak tarafa verilebilmektedir.


Web sitemizde yayınlanan hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir.
Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Önemli Uyarı

İzmirdedektiflik.com içeriğinde yayınlanan Özel Dedektiflik bilgileri Bilal KARTAL tarafından yazılmıştır. Bu yazıların  tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır.  Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan Özel Dedektiflik bilgileri uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır. Diğer kanun maddeleri hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir. Bu bilgilerin sahiplerinden izinsiz olarak kullanılmasıda yasal sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Saygılarımızla.Web sitemizde yayınlanan tüm makalelerdeki hukuki bilgiler sayın avukatlar tarafından gönderilen değerli hukuk bilgileridir.


Copyright © 2018 | İzmir Özel Dedektiflik Bürosu | İzmir de Yasal Eş Takibi 444 7 635 Tüm Hakları Saklıdır.

iz ajans
WHATSAPP
ile iletişime geç