Velayet Bilgileri

Velayete Tabi Olan Çocuklar 0 51670

Velayete Tabi Olan Çocuklar

Ülkemizde uygulanan hukuk sisteminde 4721 sayılı Türk Medeni Kanunun 335. Maddesinin 1. Fıkrasına göre “Ergin olmayan çocuk, ana ve babasının velâyeti altındadır. Yasal bir sebep olmadıkça ana ve babadan alınamaz. Hâkim vasi atanmasına gerek görmedikçe, kısıtlanan ergin çocuklar da ana ve babanın velayeti altında kalırlar.” Şeklinde düzenlenmiştir. Çocuk üzerindeki velayet, küçüğün erginliğe ulaşmasıyla kendiliğinden ortadan kalkar Çocuk, on sekiz yaşını doldurarak ergin olması ile evlenme ve hâkim kararı ile ergin kılınması hallerinde de velayet altından çıkar. Velayet ile ilgili dava devam ederken çocuk ergin olursa veya çocuk ölürse dava konusuz kalır. Hâkim vasi atanmasına gerek görmedikçe, kısıtlanan ergin çocuklar da anne ve babanın velâyeti altında kalırlar.

Kısıtlanan ergin çocuk için anne veya baba vasi olarak tayin edilse dahi, bu karar doğru bir karar değildir. Bu durumda yine velâyet hükümleri geçerlidir. Kısıtlanan çocuğun mallarının yönetimi de velayet hükümlerine tabidir. Kural, küçük çocukların velayet altında bulunması ise de, istisna olarak ergin olmuş bir çocuk kısıtlandığı takdirde vasi atanmasına gerek görülmezse anne ve babasının velayeti altında kalır.

Yine Türk Medeni Kanunun 419. Maddesinin 3. Fıkrası “Kısıtlanan ergin çocuklar kural olarak vesayet altına alınmayıp velâyet altında bırakılır.” Şeklinde düzenlenmiştir. Çünkü çocuğun kendisini ve mallarını en iyi bir şekilde samimiyet ve önemle yönetecek olanların anne ve babası olduğuna dair düşünceden kaynaklanmaktadır. Ergin çocuk hakkında velayet kararı verilmeden önce ergin olan çocuk kısıtlanmalı, kısıtlama kararı verildikten sonra anne ve babasının velayeti altına alınmalıdır. Ergin çocuk hakkında kısıtlama kararı verilmeden velayet kararı verilemez. Kısıtlanan çocuk yasal temsilcisi tarafından temsil olunur.


Web sitemizde yayınlanan hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir.
Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Önemli Uyarı

İzmirdedektiflik.com içeriğinde yayınlanan Özel Dedektiflik bilgileri Bilal KARTAL tarafından yazılmıştır. Bu yazıların  tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır.  Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan Özel Dedektiflik bilgileri uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır. Diğer kanun maddeleri hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir. Bu bilgilerin sahiplerinden izinsiz olarak kullanılmasıda yasal sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Saygılarımızla.Web sitemizde yayınlanan tüm makalelerdeki hukuki bilgiler sayın avukatlar tarafından gönderilen değerli hukuk bilgileridir.


Copyright © 2018 | İzmir Özel Dedektiflik Bürosu | İzmir de Yasal Eş Takibi 444 7 635 Tüm Hakları Saklıdır.

iz ajans
WHATSAPP
ile iletişime geç