Velayet Bilgileri

Velayet Hakkı Neden Düzenlenmiştir? 0 51488

Velayet Hakkı Neden Düzenlenmiştir?

Velayet hakkı iç hukukta kamu düzenine ilişkin düzenlenen bir yetkidir. Velayet ile ilgili olarak herkes ihbar da bulunabilir.  Velayet ile ilgili olarak tarafların talepleri üzerine veya talep olmaması halinde bile hâkim tarafından resen dikkate alınarak karara bağlanır. Velayet hakkı düzenlemesi boşanma davasının veya velayet davası yargılamalarının her safhasında hâkim tarafından önemle dikkate alınır. Boşanma veya velayet davasında davaya taraf olan anne veya babanın velayet konusundaki kabulleri veya feragatleri kesinlikle tek başına yeterli değildir. Velayetin hangi tarafa verileceğinin kararı boşanma davası içerisinde verilecekse velayet hususunda kesin karar boşanma davasının yargılama sonucunda verilir. Ancak boşanma davası bittikten sonra açılacak olan velayet davaları basit yargılama usulüne tabi oldukları için bu hususta yargılama basit yargılama usulüne göre yapılır. Velayet ile ilgili davalarda deliller tamamının toplanması yargılamanın selameti açısından son derede önemlidir. Bu hususta delillerin toplanması hâkimden talep edilebileceği gibi önceden temin edilen deliller yargılamanın her aşamasında sunulması mümkündür. Sayın Mahkemenin hâkimi kendiliğinden araştırma ilkesi gereğince velayet konusu ile ilgili her türlü araştırmayı kendiliğinden yapma yetkisine sahiptir. Bu hususta gerek gördüğü noksanlıkları ve araştırmaları Sayın Mahkemenin hâkimi resen yapar. Velayet ile ilgili düzenlemeler istinaf veya temyiz edilmemiş olsalar bile konu iç hukuk bakımından kamu düzeni ile ilgili olduğu için gerek istinaf ve gerekse temyiz incelemesi esnasında resen incelenebilir. Yerel mahkeme kararı çocuğun yararına değilse istinafta kaldırılabilir. İstinaf mahkemesi temyiz incelemesi sırasında yerel mahkemenin vermiş olduğu kararı da bozabilir.


Web sitemizde yayınlanan hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir.
Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Önemli Uyarı

İzmirdedektiflik.com içeriğinde yayınlanan Özel Dedektiflik bilgileri Bilal KARTAL tarafından yazılmıştır. Bu yazıların  tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır.  Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan Özel Dedektiflik bilgileri uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır. Diğer kanun maddeleri hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir. Bu bilgilerin sahiplerinden izinsiz olarak kullanılmasıda yasal sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Saygılarımızla.Web sitemizde yayınlanan tüm makalelerdeki hukuki bilgiler sayın avukatlar tarafından gönderilen değerli hukuk bilgileridir.


Copyright © 2018 | İzmir Özel Dedektiflik Bürosu | İzmir de Yasal Eş Takibi 444 7 635 Tüm Hakları Saklıdır.

iz ajans
WHATSAPP
ile iletişime geç