Velayet Bilgileri

Velayet Hakkı Süreli Midir? 0 51748

Velayet Hakkı Süreli midir?

Velayet hakkı her hâlükârda sürelidir. Anne veya babanın velayet görevi, çocuğun ergin olmasıyla yani kanunen 18 yaşını doldurmasıyla sona erer. Ergin olma, on sekiz yaşını tamamlanmasıyla veya mahkeme kararıyla veyahut da evlenme ile olur. Velayet ile ilgili dava devam ederken ergin olan çocuklar ile ilgili olarak açılan dava konusuz kalır. Sayın Mahkemenin hâkimi karar duruşmasında çocuğun velayeti ile ilgili her hangi bir karar vermez. Kısıtlanan ergin çocuklar kural olarak vesayet altına alınmayıp anne babanın velayeti altında bırakılır Türk Medeni Kanunun 419/3 maddesi hükmünün gereğince ergenlikten sonra çocuğun kısıtlanmasını gerektiren bir neden ortaya çıkarsa bir vesayet rejimi kurulmayarak eski velayet rejimi devam ettirilir. Bu konuda görevli mahkeme aile mahkemesidir. Kısıtlanan çocuk anne ve babasının velayeti altına alınır. Gerektiğinde henüz ergin olmayanlarında kısıtlanmasına karar verilmesi mümkündür Ancak bu halde kısıtlama kararı çocuğun ergin tarihte hüküm ifade eder.


Web sitemizde yayınlanan hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir.
Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Önemli Uyarı

İzmirdedektiflik.com içeriğinde yayınlanan Özel Dedektiflik bilgileri Bilal KARTAL tarafından yazılmıştır. Bu yazıların  tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır.  Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan Özel Dedektiflik bilgileri uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır. Diğer kanun maddeleri hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir. Bu bilgilerin sahiplerinden izinsiz olarak kullanılmasıda yasal sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Saygılarımızla.Web sitemizde yayınlanan tüm makalelerdeki hukuki bilgiler sayın avukatlar tarafından gönderilen değerli hukuk bilgileridir.


Copyright © 2018 | İzmir Özel Dedektiflik Bürosu | İzmir de Yasal Eş Takibi 444 7 635 Tüm Hakları Saklıdır.

iz ajans
WHATSAPP
ile iletişime geç