Velayet Bilgileri

Evlilik Dışında Doğan Çocuğun Velayet Hakkı 0 51532

Evlilik Dışında Doğan Çocuğun Velayet Hakkı

Bir birliktelikte anne ve baba evli değilse yani aralarında resmi nikâh yoksa ve tarafların müşterek bir çocuğu dünya ya gelmişse çocuğun velayet hakkı, kural olarak doğum ile birlikte anneye aittir.

Türk Medeni Kanununun 337, Maddesinin başlığı altında yer alan kanun maddesinde Anne ve baba evli değilse Kural olarak evlilik dışında doğan çocukların velayetinin anneye aittir. Ancak annenin yaşının küçük olması, kısıtlı olması ya da annenin doğum anında ölmüş olması veya annenin velayet hakkının çocuk doğmadan kaldırılmış olması durumlarında hâkim, çocuğun yüksek menfaatini gözeterek çocuğa vasi atar ya da velayet çocukla soy bağının kurulmuş olması şartı ile çocuğun babasına verebilir.

Çocuk ile anne arasındaki soy bağı doğumla kurulur. Çocuk ile baba arasındaki soy bağı ise, anne ve baba arasındaki evlilik, baba tarafından tanıma ve mahkeme kararı ile kurulur. Evlilik devam ederken veya evliliğin sona ermesinden itibaren 300 gün içinde doğan çocuğun babası kocadır. Asıl olan velayet altına konulmaktır. Evlilik dışında doğan çocuğun velayeti annede olduğundan, daha sonra açılan babalık davası sonucu erkek ile çocuk arasında soy bağı kurulması halinde, çocuk ile baba arasında kişisel ilişki kurulması ve iştirak nafakası konusu hâkim tarafından re ‘sen karara bağlanır.


Web sitemizde yayınlanan hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir.
Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Önemli Uyarı

İzmirdedektiflik.com içeriğinde yayınlanan Özel Dedektiflik bilgileri Bilal KARTAL tarafından yazılmıştır. Bu yazıların  tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır.  Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan Özel Dedektiflik bilgileri uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır. Diğer kanun maddeleri hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir. Bu bilgilerin sahiplerinden izinsiz olarak kullanılmasıda yasal sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Saygılarımızla.Web sitemizde yayınlanan tüm makalelerdeki hukuki bilgiler sayın avukatlar tarafından gönderilen değerli hukuk bilgileridir.


Copyright © 2018 | İzmir Özel Dedektiflik Bürosu | İzmir de Yasal Eş Takibi 444 7 635 Tüm Hakları Saklıdır.

iz ajans
WHATSAPP
ile iletişime geç