Velayet Bilgileri

Evlatlık Bağı Kurulduktan Sonra Velayet Hakkı 0 51456

Evlatlık Bağı Kurulduktan Sonra Velayet Hakkı

Ülkemizde uygulanan hukuk sisteminde 4721 sayılı Türk Medeni Kanunun 315. Maddesinin 1. Fıkrasına göre “Evlât edinme kararı, evlât edinenin oturma yeri; birlikte evlât edinmede eşlerden birinin oturma yeri mahkemesince verilir. Mahkeme kararıyla birlikte evlatlık ilişkisi kurulmuş olur” şeklinde düzenlenmiştir. Böylelikle aile mahkemesi kararının kesinleşmesi ile birlikte evlâtlık ilişkisi kurulmuş olur.

Evlat edinenin evlatlık üzerindeki velayet hakkı, evlat edinme işlemlerinin tamamlanmasıyla yani aile mahkemesinin evlat edinme kararının kesinleşmesi ile birlikte doğrudan doğruya kanunen hak doğmaktadır.
Evlat edinme ile birlikte anne ve babaya ait olan haklar ve yükümlülükler
evlât edinene geçer. Asıl anne ve babanın evlâtlık üzerindeki velâyet hakkı sona erer. Fakat asıl anne ve babanın evlatlık olarak verdikleri çocukla kişisel ilişki (şahsi münasebet tesisi) kurma hakları saklıdır.

Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları

  Yorum Yapabilirsiniz

  Önemli Uyarı

  dedektif.com içeriğinde yayınlanan tüm makale, içerik ve bilgiler Özel dedektif Bilal KARTAL tarafından yazılmış olup, tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır. Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan makaleler ve bilgiler uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır.  

  Copyright © 2018 | İzmir Özel Dedektiflik Bürosu | İzmir de Yasal Eş Takibi 444 7 635 Tüm Hakları Saklıdır.

  iz ajans
  WHATSAPP
  ile iletişime geç