Velayet Bilgileri

Velayet Konusunda Anlaşamama 0 51853

Velayet Konusunda Anlaşamama

Velayette Öncelikli Olan Çocuğun Yararıdır

Evlilik birliğinin sonlanması taraflar kadar tarafların müşterek çocuğunu da olumsuz etkilemektedir. Velayet tarafların çocukları üzerindeki her türlü hak ve sorumluluğunu ifade etmektedir. Evlilik birliği içerisinde ortak kullanılan velayet boşanma sonrasında eşler arasında sorun olabilmektedir. Anlaşmalı boşanmalar genellikle bir protokol çerçevesinde belirli maddelerle gerçekleşirken çekişmeli boşanma davalarında velayet oldukça önemli sorun haline gelmektedir. Taraflar velayet konusunda kendi yeterliliklerine dair iddialarda bulunmakta ve velayetin kendisine verilmesini istemektedir. Kimi durumlarda velayet boşanılan eşten intikam alma aracı olarak görülmektedir. Velayette gözetilen çocuğun yararınadır ve mahkeme boşanma davasını sonuçlandırırken çocuk için hangi tarafla yaşaması daha yararlı olacaksa velayeti o tarafa vermektedir.

Yaş Arttıkça Ekonomik Çıkarlar Ön Plana Çıkmaktadır

Velayette öncelikli olan çocuğun yararıdır. Özellikle ülkemizde hukuken geçerliliği olmasa da kız çocuk anneye erkek çocuk babaya verilir yargısı vardır. Böyle bir durum söz konusu değildir. Çocukların velayetinin verilmesi yaş gruplarına ve bu gruplarda değişen ihtiyaçlarına göre belirlenmektedir. Özellikle 0-3 yaş grubundaki çocuklar anne bakımına muhtaç olduğu gerekçesiyle anneye verilmektedir. Bu yaş grubundaki çocukların ekonomik çıkardan çok anne ile ilişkisi onun yararına olduğu için kararlar bu yönde verilmektedir. Fakat annenin kısıtlı olması, çocuğa bakacak yeterlilikte olmaması gibi durumlarda anneye değil şartları sağlayan babaya verilmekte veyahut vasi atanmaktadır. Müşterek çocuğun yaş grubu arttığında onun yararına olacak ekonomik çıkarlar ön plana çıkmaktadır. Yaşı yükseldikçe eğitim, sağlık, sosyal yaşam gibi faktörler devreye girmekte ve ihtiyaçları da o oranda artmaktadır ve mahkeme karar verirken ekonomik çıkarları göz önüne alarak karar vermektedir.  Velayet konusunda anlaşamama da taraflar birbirlerinin yetersizliklerini ispatlamak yoluna gitmektedir. Velayeti alamayan tarafın velayeti alan tarafın yetersiz olduğu ve çocuğun psikolojik ve fizyolojik gelişimini engelleyecek şekillerde davrandığını ve gerekli ihtiyaçlarını karşılayamayacağını ispatlaması halinde mahkeme velayetin değiştirilmesi yönünde karar verecektir.

Yeniden Evlenmenin Velayete Etkisi Nedir

Velayet konusunda anlaşamama tarafların birbirlerine karşı sorumluluklarını yerine getirmediği durumlarda da gerçekleşebilir.  Velayeti alamayan tarafa mahkemece çocukla kişisel gelişimini belirlemek adına görüşme süreleri tanınır. Velayeti alan taraf bu sürelere uymaz ve çocuğu kaçırmaya çalışıp görüşmelerini engellerse velayeti alamayan taraf bunu kanıtlayıp mahkemeye başvurabilir.Velayet konusunda anlaşılamaması çekişmeli boşanmalarda sıkça karşılaşılmaktadır. Velayetin değiştirilmesi veyahut elinden alınmasına sebep olan durumlardan biri çocuğun ahlaki gelişimini engelleyici davranışlarda bulunan ve çocuğu çeşitli ihtiyaçlarıyla ilgilenmeyen ebeveynlerdir. Bu durumun diğer tarafça kanıtlanması velayetin el değiştirmesine neden olmaktadır. Velayet konusunda önemli ve yanlış bilinen bir diğer husus ise velayeti elinde bulunduran tarafın yeniden evlenmesinin velayetin elinden alınmasına sebep olacağıdır. Velayette verilen karar çocuğun yararınadır ve anne veya babanın yeniden evlenmesi çocuğun yaşam standartlarında bir düşüşe neden olmuyorsa evlilik tek başına yeterli bir sebep değildir. Yeniden evlilikte velayetin elinden alınması için çocuğun bu durumdan zarar görmesi gerekmektedir.

Çocuğun Kararları Velayetin El Değiştirmesine Sebep Olabilir

Evlilik birliği içerisinde doğan çocuğun üzerinde anne ve baba velayeti ortak kullanabiliyorken evlilik dışında doğan çocuklarda velayet anneye aittir. Çünkü velayet soy bağıyla ilişiktir ve doğumla anne ile bebek arasında bir soy bağı oluşmaktadır.  Bu durumda babanın velayet alması için önce babalık davası açması bu davayı kazandıktan sonrada velayet davası açması gerekmektedir. Velayet davalarında çocuğun kararı da önemli unsurlardandır. Ayırt etme gücüne sahip müşterek çocuğun anne veya babasından kiminle yaşamak istediğini belirtmesi velayetin seyrini değiştirmektedir.


Web sitemizde yayınlanan hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir.
Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Önemli Uyarı

İzmirdedektiflik.com içeriğinde yayınlanan Özel Dedektiflik bilgileri Bilal KARTAL tarafından yazılmıştır. Bu yazıların  tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır.  Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan Özel Dedektiflik bilgileri uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır. Diğer kanun maddeleri hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir. Bu bilgilerin sahiplerinden izinsiz olarak kullanılmasıda yasal sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Saygılarımızla.Web sitemizde yayınlanan tüm makalelerdeki hukuki bilgiler sayın avukatlar tarafından gönderilen değerli hukuk bilgileridir.


Copyright © 2018 | İzmir Özel Dedektiflik Bürosu | İzmir de Yasal Eş Takibi 444 7 635 Tüm Hakları Saklıdır.

iz ajans
WHATSAPP
ile iletişime geç