Velayet Bilgileri

Velayet Nasıl Sona Erer? 0 53672

Velayet Nasıl Sona Erer?

Karı ve koca aile birliği için yasal süreçlerden geçtiği gibi ortak birlikteliklerinden vazgeçme süreçlerini de yasalar çerçevesinde gerçekleştirirler. Kadın ve erkek müşterek bir çocuğa sahip iseler boşanma evresi daha da önemli bir hal alır.

Velayet Nedir?

Velayet, anne ve babanın ergin olmayan ortak çocuklarının şahsını ve mal varlığını temsil etme ve koruma yükümlülüğüdür.

Çocuğun Velayeti Kime Verilir?

Evlilik birliği içinde çocuğun velayeti anne ve babasındadır. Evlilik birliğinin bozulması yani boşanma halinde çocuğun velayeti anne ya da babaya verilir. Bu, mahkemenin bulgular eşliğinde vereceği takdire bağlıdır. Evlilik dışı ilişkiden doğan çocuğun velayeti anneye bırakılır. Anne çocuğa bakabilecek yeterliliğe sahip değilse mahkeme velayeti babaya verebilir ya da çocuk için vasi atar.

Boşanma Sırasında Çocukların Velayeti İçin Alınan Karar da Hangi Koşullar Etkilidir?

Yasalarımızca boşanma esnasında alınan kararlar çocuğun menfaati doğrultusundadır. Velayet hakkının verilmesinde ekonomik güç ve boşanmaya neden olan kusurlar mahkemece dikkate alınır. Fakat yine de önemli olan Çocuk için şahsının korunması ve gözetilmesi, eğitimini sağlıklı koşullar altında sürdürebilmesi, bedensel ve zihinsel gelişimine uygun ve ahlaki değerlerin farkına varabileceği bir ortamda yaşaması yönünde kararlar alınır.

Ayrıca mahkemenin kararında etkili olan diğer konular ise, Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi, Çocuk hakları hakkında Avrupa Sözleşmesi ve konusunda uzman kişilerin görüşleri (pedagog gibi), eğer çocuk fikir beyan etme yeterliliğine sahipse çocuğun görüşüdür.

Çocuk Üzerindeki Velayet Nasıl Sona Erer?

Çocuğun 18 yaşını doldurması ya da reşit sayılması ile sona erer.

Çocuğun ana baba dışında bir kimseye evlatlık olarak verilmesi, velayetinin evlatlık olarak verilen kişiye geçmesine neden olur.

Anne, baba ya da çocuğun ölümü neticesinde velayet sona erer. Anne ya da babanın sadece birinin ölmesi durumunda çocuğun velayeti sağ olan ebeveyne geçer. Mahkeme, bu durumda çocuğa vasi de atayabilir. Ebeveynlerin ikisinin de vefatı söz konusu ise, çocuğa vasi atanır.

Yukarıda sayılan durumlar yasalardan kaynaklanan velayetin sona erme nedenleridir. Bir de mahkeme kararı ile velayetin sona erme nedenleri vardır.

Anne ve babanın çocuk üzerindeki görevlerini yerine getirememesi durumunda mahkeme tarafından ya da talep üzerine açılan dava ile velayet kaldırılabilir. Buradaki anne babanın durumu süreklilik arz eden hastalık, deneyimsizlik gibi nedenler olabilir.

Çocuğa karşı sorumluluklarını hiçbir mazereti olmadan yerine getirmeyen ebeveynlerin çocuk üzerindeki velayeti mahkemece sonlandırılır. Bu durumda ebeveynlerin çocuğa karşı ihmallerinin çok yüksek olduğunun kanıtlanması gerekmektedir.

Velayet hakkına sahip anne ya da babanın yeniden evlenmesi durumu tek başına velayetin kaldırılması için bir neden değildir. Fakat yeni evlilik kişinin çocuğunu ihmal etmesine neden oluyorsa ve velayet sahibi, çocuk üzerindeki sorumluluklarını bu nedenle yerine getirmiyorsa bu durum velayetin kaldırılması sebebidir.

Anne ve babanın herhangi bir suçtan dolayı mahkûmiyeti söz konusu ise böyle bir hal, velayetin kaldırılması konusunu gündeme getirir.

Velayetin Değiştirilmesi Davaları Hangi Koşullarda ve Ne Zaman Açılmalıdır?

Velayetin değiştirilmesi davaları gerekli görüldüğü her zaman açılabilir. Çünkü yasalarımızda çocuğun menfaati için her türlü durum değişikliklerinde gerekli önlemlerin alınması ön koşuldur.

Boşanma sonucu velayet sahibinin şartlarının değişmesi ya da karşı tarafın şartlarının değişmesi velayet değişimini gerektiriyorsa dava açılarak böyle bir talepte bulunulabilir.

“Velayet nasıl sona erer?“ bölümünde anlattığımız koşullardan herhangi biri gerçekleştiğinde de velayet değiştirme davası açılabilir.

Mahkeme her zaman çocuk için maddi, manevi en iyi olanakların sağlanacağı tarafa velayeti vermekle yükümlüdür. Velayeti alamayan tarafın da çocuk üzerinde olan haklarını ve ödevlerini gözeterek bu kararlar alır.


Web sitemizde yayınlanan hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir.
Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Önemli Uyarı

İzmirdedektiflik.com içeriğinde yayınlanan Özel Dedektiflik bilgileri Bilal KARTAL tarafından yazılmıştır. Bu yazıların  tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır.  Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan Özel Dedektiflik bilgileri uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır. Diğer kanun maddeleri hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir. Bu bilgilerin sahiplerinden izinsiz olarak kullanılmasıda yasal sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Saygılarımızla.Web sitemizde yayınlanan tüm makalelerdeki hukuki bilgiler sayın avukatlar tarafından gönderilen değerli hukuk bilgileridir.


Copyright © 2018 | İzmir Özel Dedektiflik Bürosu | İzmir de Yasal Eş Takibi 444 7 635 Tüm Hakları Saklıdır.

iz ajans
WHATSAPP
ile iletişime geç