Velayet Bilgileri

Velayetin Tanımı 0 51598

Velayetin Tanımı

Ülkemizde velâyetin sözlük anlamına bakıldığında yakın olmak, yanında olmak, sahip çıkmak,  sevmek korumak ve kollamak, sorumlulukların üstlenilmesi ve bir işin başında durmak, yardımcı olmak ve idare etmek şeklinde açıklanmıştır. Velayet, hısımlık akrabalıktan yani kan bağından doğar. Kısaca velayet, çocuğun haklarını çocuğun kişi varlığı ile mal varlığının korunmasını ve her iki alanda da çocuğun temsilini sağlayan bir aile hukuku müessesesidir. Velayet; küçüklerin ve istisnai olarak kısıtlı ergin çocukların şahıslarına ve mallarına özen gösterme, koruma ve onları temsil etme, kanunun anne ve babaya yüklediği yükümlülükler ile bu yükümlülüklerin iyi bir şekilde yerine getirilmesini sağlamak amacıyla onlara tanınan hakların tümüdür. Velayet, ergin olmayan veya ergin olup da daha sonra kısıtlanarak velayet altına alınan çocukların üstün yararlarının korunması amacına hizmet ve babaya tanınan ve bir takım görevler içeren haklar bütünü olarak kabul edilmektedir. Ülkemizde uygulanan ve aile hukukumuzu düzenleyen 4721 sayılı Türk Medeni Kanunun ilgili maddelerine bakıldığında anne ve babanın resmi olarak boşanmaları halinde reşit olmayan yani 18 yaşını doldurmamış çocukların velayetleri boşanma davasının görüldüğü mahkemenin hâkimi tarafından çocuğun üstün yararı gözetilerek taraflardan anne veya babaya verilir.


Web sitemizde yayınlanan hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir.
Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Önemli Uyarı

İzmirdedektiflik.com içeriğinde yayınlanan Özel Dedektiflik bilgileri Bilal KARTAL tarafından yazılmıştır. Bu yazıların  tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır.  Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan Özel Dedektiflik bilgileri uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır. Diğer kanun maddeleri hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir. Bu bilgilerin sahiplerinden izinsiz olarak kullanılmasıda yasal sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Saygılarımızla.Web sitemizde yayınlanan tüm makalelerdeki hukuki bilgiler sayın avukatlar tarafından gönderilen değerli hukuk bilgileridir.


Copyright © 2018 | İzmir Özel Dedektiflik Bürosu | İzmir de Yasal Eş Takibi 444 7 635 Tüm Hakları Saklıdır.

iz ajans
WHATSAPP
ile iletişime geç