Velayet Bilgileri

Üvey Anne ve Babanın Durumu 0 52291

Üvey Anne ve Babanın Durumu

Ülkemizde uygulanan hukuk sisteminde 4721 sayılı Türk Medeni Kanunun 338. Maddesinin 1. Fıkrasına göre “Eşler, ergin olmayan üvey çocuklarına da özen ve ilgi göstermekle yükümlüdürler.” Şeklinde düzenlenmiştir. Üvey anne ve üvey baba velayet hakkına sahip değillerdir. Velayet hakkına sahip olmayan eş, ergin olmayan üvey çocuklarına da özen ve ilgi göstermekle yükümlüdürler.

Yine aynı kanun maddesinin 2. Fıkrası ise “Kendi çocuğu üzerinde velayeti kullanan eşe diğer eş uygun bir şekilde yardımcı olur; durum ve koşullar zorunlu kıldığı ölçüde çocuğun ihtiyaçları için onu temsil eder.” Şeklinde düzenlenmiştir. Buda üvey anne veya babanın, kendi çocuğu üzerinde velayet hakkını kullanan eşine uygun bir şekilde yardımcı olması ve koşullar zorunlu kıldığı ölçüde çocuğun ihtiyaçları için çocuğu temsil edeceği anlamına gelmektedir. Üvey anne ve babanın çocuğu temsili, velayet hakkına sahip olan eşin, çocuğun velayetini yerine getiremediği ve çocuğun temsilcinin acil olduğu istisnai durumlarda söz konusudur. Velayet hakkına sahip olan eşin muhtemel iradesi göz önünde tutularak mesela acil olarak doktora götürme veya öz annesinin bulunmadığı zamanlarda çocuğu sınava götürmek ve benzeri gibi durumlarda onu temsil etme yetkisi vardır.

Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları

  Yorum Yapabilirsiniz

  Önemli Uyarı

  dedektif.com içeriğinde yayınlanan tüm makale, içerik ve bilgiler Özel dedektif Bilal KARTAL tarafından yazılmış olup, tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır. Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan makaleler ve bilgiler uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır.  

  Copyright © 2018 | İzmir Özel Dedektiflik Bürosu | İzmir de Yasal Eş Takibi 444 7 635 Tüm Hakları Saklıdır.

  iz ajans
  WHATSAPP
  ile iletişime geç