Velayet Bilgileri

Üvey Anne ve Babanın Durumu 0 53459

Üvey Anne ve Babanın Durumu

Ülkemizde uygulanan hukuk sisteminde 4721 sayılı Türk Medeni Kanunun 338. Maddesinin 1. Fıkrasına göre “Eşler, ergin olmayan üvey çocuklarına da özen ve ilgi göstermekle yükümlüdürler.” Şeklinde düzenlenmiştir. Üvey anne ve üvey baba velayet hakkına sahip değillerdir. Velayet hakkına sahip olmayan eş, ergin olmayan üvey çocuklarına da özen ve ilgi göstermekle yükümlüdürler.

Yine aynı kanun maddesinin 2. Fıkrası ise “Kendi çocuğu üzerinde velayeti kullanan eşe diğer eş uygun bir şekilde yardımcı olur; durum ve koşullar zorunlu kıldığı ölçüde çocuğun ihtiyaçları için onu temsil eder.” Şeklinde düzenlenmiştir. Buda üvey anne veya babanın, kendi çocuğu üzerinde velayet hakkını kullanan eşine uygun bir şekilde yardımcı olması ve koşullar zorunlu kıldığı ölçüde çocuğun ihtiyaçları için çocuğu temsil edeceği anlamına gelmektedir. Üvey anne ve babanın çocuğu temsili, velayet hakkına sahip olan eşin, çocuğun velayetini yerine getiremediği ve çocuğun temsilcinin acil olduğu istisnai durumlarda söz konusudur. Velayet hakkına sahip olan eşin muhtemel iradesi göz önünde tutularak mesela acil olarak doktora götürme veya öz annesinin bulunmadığı zamanlarda çocuğu sınava götürmek ve benzeri gibi durumlarda onu temsil etme yetkisi vardır.


Web sitemizde yayınlanan hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir.
Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Önemli Uyarı

İzmirdedektiflik.com içeriğinde yayınlanan Özel Dedektiflik bilgileri Bilal KARTAL tarafından yazılmıştır. Bu yazıların  tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır.  Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan Özel Dedektiflik bilgileri uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır. Diğer kanun maddeleri hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir. Bu bilgilerin sahiplerinden izinsiz olarak kullanılmasıda yasal sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Saygılarımızla.Web sitemizde yayınlanan tüm makalelerdeki hukuki bilgiler sayın avukatlar tarafından gönderilen değerli hukuk bilgileridir.


Copyright © 2018 | İzmir Özel Dedektiflik Bürosu | İzmir de Yasal Eş Takibi 444 7 635 Tüm Hakları Saklıdır.

iz ajans
WHATSAPP
ile iletişime geç