Aldatma Bilgileri

Aldatma Belirtileri Nelerdir? 33 192786

Aldatma Belirtileri Nelerdir?

Sayın misafirlerimiz dünya üzerinde yaşayan insanların var olduğu ilk yıllardan günümüze aldatma eyleminin eşler arasında var olduğu yapılan arkeolojik kazılarda gün yüzüne çıkan mozaiklerin ve tarihi mağaraların duvarlarında çizilen aldatmayı anlatan resimlerden anlaşılmaktadır. Aldatma Belirtileri Nelerdir. Diğer bir deyişle aldatma ipuçları nelerdir. Bu sorunun cevabını dünya üzerinde yaşayan ister kadın olsun ister erkek hemen hemen bütün insanlar merak etmektedir. Doğanın gereği insanların neredeyse tamamı toplum içinde yaşamak zorundadırlar. Toplum içinde yaşayan insanların olmazsa olmaz bir takım yaşamsal ihtiyaçları vardır. İnsanlar hayatlarını devam ettirebilmek için karşılanması zorunlu olan bu ihtiyaçlar 3 ana gruba ayrılmaktadır.

Temel İhtiyaçlar

Temel ihtiyaçlarımızın başında su, yiyecekler, içecekler ve her türlü yaşamsal malzeme gelmektedir.

Sosyal İhtiyaçlar

İletişim kurma sohbet etme konuşma, ağlama gülme, insani yardımlaşma ve benzeri aktivitelerin gerçekleşmesi.

Doğal İhtiyaçlar

Doğal ihtiyaçlarımız üreme (cinsel birliktelik) uyku tuvalet ihtiyaçlarımızın karşılanması ve benzeri bedensel aktivitelerin gerçekleşmesi.

İnsanlar doğal ihtiyaçların başında gelen üreme ihtiyacı olan cinsel ilişkiyi genelde eşleriyle birlikte yaşarlar. Ancak aşağıdaki belirtmiş olduğumuz Aldatma eyleminin atında yatan nedenlerle eşler bazen cinsel tatmin olma (cinsel ilişki) ihtiyacını karşı cinsleriyle bazı durumlarda da hemcinsleriyle yaşarlar.

Aldatma Eyleminin Atında Yatan Nedenler

Aldatma eylemi insanlar tarafından sık sık gerçekleştirilmektedir. Eşlerini aldatan kişiler aşağıda belirtmiş olduğumuz ve benzeri nedenlerden ötürü eşlerini aldatmaktadırlar. Eşlerini aldatan kişilerin aldatma nedenlerinin altında yatan unsurları aşağıda sizlerle paylaşıyoruz. İşyerindeki sorunlar, Hayatın getirmiş olduğu bazı zorluklar, Eşler arasındaki uyumsuzluk, Fikir ayrılıkları, Anlaşmazlık, Aşırı kıskançlık, Değişiklik arzusu, Doyumsuzluk Azgınlık, Keyif için, Cinsle deneyimsizlik, Cinsel açlık, Aşırı seks yapma isteği, Zevk için, Sebepsiz yere, Çok eşli olma isteği, Hava atma isteği, Eşten intikam alma isteği, Baskıcı bir ailede yetişme, Bastırılmış çocukluk duyguları, Maddi ve manevi imkânların fazla olmasıCinsel tecrübesizlik, Sorumsuzluk, Sonradan görme, Eşe karşı saygısızlık, Huzursuzluk, Çeşitli farklı görüşlerÖrf ve adet farklılıkları, İkinci evlilik, Psikolojik sorunlar nedeni ile, Rahat ortamda çalışma, İşini kaybetme kaygısı, Yükselme arzusu, Eşler arası iletişim kopukluğu, Eşte cinsel organ büyüklüğü, Eşte cinsel organ küçüklüğü, Kendini kanıtlama, Eşte cinsel hastalık, Eşin erken boşalması, Eşin geç boşalması, Ters ilişki yaşama isteği (Anal seks), Ağza boşalma isteği (Oral seks), Sapıklık (küçük erkek veya kız çocuklarıyla ilişkiye girme isteği), Eşte cinsel soğukluk, Grup seks yapma isteği, Eş değiştirme isteği, Hemcinsle ilişkiye girme isteği, Manevi eksiklik, Eşin yurt dışında çalışması, Eşin fiziki şiddet uygulaması, Dini inanç azlığı, Eşin ekonomik şiddet uygulaması, Eşin psikolojik şiddet uygulaması, Eşin cinsel isteksizliği, Eşin cinsel istek arzusunun fazlalığı, Eşin hamilelik dönemi, Eşin lohusalık dönemi, Eşin askerde olması, Eşin cezaevinde olması, Eşin şehir dışında çalışması, Yukarıda belirtilen ve benzeri nedenlerle insanların bir kısmı eşlerini nişanlılarını veya sevgililerini aldatmaktadırlar.

Aldatma Şüphesi

Evlilik birliği içerisinde evlilik birliğinin devamını geçinmeyi sağlayabilmek için eşlerden birisi bazı evliliklerde ise her iki eş çalışmak zorundadır. Çalışan eşlerin büyük çoğunluğu günlerinin belirli zaman dilimlerini dışarıda geçirirler. Eşler genelde akşamları ve hafta sonları yoğun bir şekilde birlikte vakit geçirirler. Evlilik birliği içerisinde eşler düzenli olarak aynı hayatı yaşadıkları için eşlerinin tüm alışkanlıklarını ezberleyerek bilinçaltlarına kaydederler. Aldatma eylemi gayriahlaki bir davranış biçimi olduğu için eşlerini aldatan kişiler aldatma eylemlerini saklama ve gizleme ihtiyacı hissederler,   Aldatma eylemini saklamaya ve gizlemeye çalışan eşler olağan dışında davranış bozukluklar sergiler.

Eşinin tüm alışkanlıklarını ezberleyerek bilinçaltlarına kaydeden eş eşinin aldatma eylemini saklamaya ve gizlemeye yönelik sergilemiş olduğu davranış bozuklukları diğer eşin dikkatinden kaçmaz. Bir eş diğer eşin sergilediği olağan dışı eylemler sayesinde aldatıldığı şüphesin kapılarak eşinin kendisini aldattığını öğrenebilir. Böyle durumlarda eşler birbirlerindeki köklü değişikliği fark ettiğinde bunun nedenini araştırmaya yönelirler.

Aldatma Eylemindeki Şüpheyi Açığa Çıkartan Nedenler

1. Eşin aldatma eylemi hakkında dedikoduların yayılması.

2. Eşin eşyaları arasında veya kıyafetlerinin ceplerinde cinsel güç artırıcı ilaç, prezervatif, kayganlaştırıcı yağ veya sprey benzeri ürünlerin bulunması.

3. Eşin eşyaları veya ceplerinde otel konaklama belgesi, otel faturası, restoran fişi, fotoğraf ve benzeri belgelerin bulunması.

4. eşin normalin dışında sergilemiş olduğu davranış bozukluklarının açığa çıkması.

5. Eşin son dönemlerde tutarsız konuşmalar yapması.

Aldatma eylemi Açığa Çıktıktan Sonra Yapılan Hatalar

Bir eşin aldattığı yönünde en ufak bir ipucuna rastlanıldığında aldatılan kişiler hemen boşanma kararı alarak bu durumu eşiyle paylaşmaktadırlar. Bu davranış biçimi son derece yanlıştır. Eşin aldatma eylemi ile ilgili bir ipucuyla karşılaşması halinde bu durumun hemen eşle paylaşılmaması gerekmektedir. Aldatma yönünde bir ipucuna rastlanıldığında bu durumun hemen eşle paylaşılması yapılan çok büyük bir hatadır. Çünkü hiç bir eş sevgilisi ile alt alta üst üste yakalansa dahi aldatma eylemini kesinlikle kabul etmemekte hatta yakalandığı halde kendisini haklı çıkartarak üste çıkmaktadır. Bu nedenle kesinlikle elle tutulur gözle görülür delillere sahip olunmadan aldatma eylemini gerçekleştiren eşe aldatma eylemi ile ilgili hiçbir şey söylenmemelidir. Bu husus gelecekte maddi ve manevi kayıplarla karşılaşmamak için son derece önemlidir.  Aldatma eylemi gayri ahlaki bir davranış biçimi olup bu eylemi gerçekleştiren kişiler gerçekleştirmiş oldukları aldatma eylemini kati suretle kesinlikle kabul etmezler. Aldatma ile ilgili çıkan tartışmalarda kendilerini haklı çıkarmak için ellerinden gelen her şeyi fazlasıyla yaparlar. Bu nedenle eşinizin sizi aldatması yönünde her hangi bir ipucu ile karşılaştığınızda bu durumdan hiçbir şekilde eşinize ve ortak dostlarınıza arkadaşlarınıza bahsetmemden eşinizin aldatma eylemini delillendirmelisiniz.  Aksi takdirde aldatma eylemini bahsettiğiniz eşiniz gelecekte yakalanmamak için bir takım önlemler alacağından dolayı eşinizin aldatma eylemini yakalamanız çok zor hatta imkânsız hale gelecektir.

Aldatma Türleri Nelerdir

Aldatma Belirtileri Nelerdir bu sorunun cevabını öğrenmek için önce aldatma türleri hakkında bilgi sahibi olmamız gerekir. Dünya üzerinde devamlı araştırmalar yapılmakta yapılan bu araştırmaların bazıları da aldatma üzerine yapılan araştırmalardır. Dünya genelinde aldatma üzerine yapılan araştırmalar incelendiğinde insanlar arasında iki tür aldatma olduğu açığa çıkmıştır. Yapılan bu araştırmalar neticesinde iki tür aldatma eylemini uzmanlar şöyle açıklamaktadır. 

Aldatma Türleri 

1. Tür aldatma cinsel aldatma

2.Tür aldatma duygusal aldatma olarak belirtilmiştir. Bilim adamları bu aldatma türlerini şöyle açıklıyor.

Cinsel Aldatma

Cinsel aldatma genelde erkekler tarafından çok sık olarak uygulanan bir aldatma türüdür. Cinsel aldatma eylemini gerçekleştiren kişi bu aldatma eylemi öncesi kendisini aldatmaya hazırlamaktadır. Yani aklında fikrinde ve bilincinde hep karşısına seks yapabileceği birsi çıktığında hiç tereddütsüz onunla seks yapmayı bilinçaltından hiç eksik etmemektedir. Bu kişiler iş çevrelerinde, arkadaş çevrelerinde, kafede, diskoda, barda, pavyonda, eğlence mekânlarında, akraba çevrelerinde, genel evde, internet ortamında ve diğer bulunması muhtemel ortamlarda sek yapacağı kişiyi bulduklarında aldatma eylemlerini gerçekleştirirler. Cinsel aldatmada taraflar sadece yatakta cinsellik paylaşırlar ve aldatma eylemini tamamladıktan sonra birbirleriyle bir daha kesinlikle fiziki olarak veya iletişim araçlarıyla irtibata geçip görüşmezler. Bu nedenle aldatma cinsel aldatma eylemlerini saklama ve gizleme ihtiyacı hissetmedikleri için her hangi bir davranış bozukluğu eylemini de gerçekleştirmezler. Bu nedenle cinsel aldatma eyleminin yakalanması oldukça zor hatta imkânsızdır.

Duygusal Aldatma

Duygusal aldatma eylemini genelde kadınlar tercih ederler. Ancak erkeklerde eşlerini duygusal olarak aldatmaktadırlar. Evlilik birliği içerisinde yaşanan hayatın zorlukları, eşlerin birbirlerini anlamama veya anlayamamaları, bazı sağlık sorunları, ilgisiz davranışlar, soğukluk, kıskançlık, intikam alma ve benzeri sebepler eşleri birbirlerinden uzaklaştırarak duygusal aldatmanın içine sürükler. Duygusal aldatmalarda yatakta cinsellik, zaman, para ve en önemlisi duygular paylaşılır, eşini duygusal olarak aldatan bir kişi sevgilisiyle cinsellik yaşadığı için eşiyle çok fazla cinsellik yaşamak istemez. Sevgilisi ile çok fazla zaman geçirdiği için ailesi ile zaman geçiremez ve sevgilisi kıskançlık yaptığı için ailesi ile zaman geçirmek istemez. Sevgilisini güzel mekânlara yemeğe götürdüğü, sevgilisine kaliteli hediyeler alma, sevgilisinin ev kirasını ödeme, sevgilisinin evinin masraflarını karşılama, kendisini sevgilisine beğendirmek için kendisine yaptığı giyim kuşam bakım harcamaları nedeni ile kazanmış olduğu parasını sevgilisi ile paylaşır. En önemlisi de eşini duygusal olarak aldatan birisi tüm duygusallığı çok yoğun olarak sevgilisiyle yaşadığı için eşiyle duygusallık yaşamaz. Eşini duygusal olarak aldatan kişi tüm bu değerleri eşinden ve varsa çocuklarından çalar. Günümüzde yapılan araştırmalar eşlerini duygusal olarak aldatan kişilerin çok büyük çoğunluğu boşanma kararı alarak eşlerinden ayrıldığını göstermektedir. Bu nedenle duygusal aldatmalar arkada büyük yıkılmalara, dağılmalara ve değer verilen olguların yok olmasına neden olmaktadır.

Her İki Aldatma Çeşidi de Zinaya Girmektedir.

Zina kelimesi günümüze Arapçadan gelmiştir. Arapçadan gelen zina kelimesinin Arapçaya ise Aramice den gelmektedir. Zina kelimesi Arapça zny kökünden gelmiş olup Türkçe anlamı ise zinadır. Zina kelimesi İbranice ve Aramice/Süryanice aynı anlama gelen zny kökü ile eş kökenli bir kelimedir. Zina kelimesinin açılımı ise aralarında gerek dini gerekse resmi evlilik bağı olmayan kişiler arasında yaşanan cinsel ilişkiyi yani cinsel birleşmeyi ifade etmektedir. Bu nedenle kişiler arasında yaşanan cinsel birlikteliğin hangi aldatma türüne girdiğinin bir önemi yoktur. hatta kişi aldatma eylemini karşı cins ile sadece bir kez bile gerçekleştirmiş olsa da bu durum mahkemede hakim huzurunda ispatlandığı takdirde kanunlar nezdinde zina olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle aldatma zina eylemini gerçekleştiren kişilerin bir kereden bir şey olmaz tada bir kez cinsel ilişki yaşamakla zina yapmış olmuyorum savunmaları tamamen bilinçaltlarına yerleşen kendilerini vicdanen rahatlatma düşüncelerinden kaynaklanmaktadır. Yoksa zina eyleminin sayısının hiçbir önemi yoktur. Yaşanan aldatma zina eylemi bir seferde yaşansa bu zina olarak değerlendirilmektedir. Toplumumuzda zina eyleminin eski eş, eski nişanlı veya eski sevgiliyle yaşandığında aldatma zina olarak değerlendirilmeyeceği yönünde bir görüş hâkim. Bu görüşte kesinlikle doğru değildir. Aldatma zina eylemi resmi nikâhlı eş haricinde kiminle yaşanırsa yaşansın yaşanan aldatma eylemi zina olarak kabul görmektedir. Ancak bu husus ile ilgili önemli bir noktaya değinmek isteriz. Bir erkeğin hemcinsi başka bir erkekle veya bir kadının hemcinsi başka bir kadınla cinsel birliktelik yaşaması halinde yaşanan eylem zina olarak değil haysiyetsiz yaşam sürme olarak değerlendirilmektedir.         

Aldatmada Zina Eyleminin Açığa Çıkması

Günümüzde çok sık görülen ve boşanma sebeplerinin büyük çoğunluğunu oluşturan aldatma eylemi her geçen gün aile bireylerinin canını yakmaya devam etmektedir. Eşlerini cinsel olarak aldatan kişilerin aldatma eylemini yakalamak oldukça zor hatta imkânsızdır. Ancak eşlerini duygusal olarak aldatan kişilerin aldatma eylemlerini tespit ederek bu eylemi elle tutulur gözle görülür delillerle ispatlamak mümkündür. Aldatma (zina) eylemi gayri ahlaki bir davranış biçimidir. Toplumumuz gayri ahlaki bir davranış biçimi olan aldatma eylemini kabul etmeyerek onaylamamaktadır. Eşlerini duygusal olarak aldatan (zina eden) kişiler yaşadıkları aldatma (zina) eylemlerinin gayri ahlaki bir davranış biçimi olduğunu çok iyi bildikleri için toplumunda kabul görmeyen ve onaylanmayan aldatma eylemlerini herkes den saklama gizleme ihtiyacı hissederler.

Eşlerini duygusal olarak aldatan kişilerin neredeyse tamamı yazımızın en başında da bahsettiğimiz gibi yaşamlarının büyük bir kısmında normal davranışlar sergilerlerken duygusal aldatma eylemine başladıklarında eşini aldatan kişilerin davranış biçimleri aşırı derecede anormalleşmektedir. Bu kişiler ev ve iş yaşamlarında gözle görülür ve hissedilir davranış bozuklukları sergilerler. Duygusal olarak eşlerini aldatan kişiler gözleri adeta kör olmuştur. Bu insanların gözü sevgililerinden başka hiç kimseyi görmez. Eşi tarafından aldatıldığı şüphesine düşen kişiler eşlerinde ki belirgin değişiklikleri hissederek bu değişikliklerin nedenini merak ederler. Bir eşte bu yönde çeşitli merak etmeler başladığında merak ettiği konuları araştırdıkça ortaya çıkan sonuç maalesef aldatma yönünde ipuçları olmaktadır. Eşlerini duygusal olarak aldatan kişilerin gözleri adeta kör olduğu için ve sevgililerinin sözlerinden dışarı çıkmadıkları için hayatın olağan akışına aykırı çok fazla davranış içerisinde olmaları kendilerini çok çabuk ele vermektedir. Buna birde sevgili ile iletişimi koparmamak için iletişim araçları ile sık sık haberleşmeleri, sevgili ile fiziki olarak görüşme çabaları ve kendisini sevgilisine beğendirmek için markalı kıyafet merakı, saç boyatma, estetik yaptırma, fiziki değişiklik için kilo alma kilo verme spora başlama ve benzeri değişiklikler yaparlar. Yapılan tüm bu değişikliklere eşin sergilediği davranış bozuklukları hep birlikte değerlendirildiğinde aldatma eylemi kendiliğinden açığa çıkarak yaşanan duygusal aldatma eylemini gözler önüne sermektedir.   

Aldatma Eyleminin Şüphesi İle Delillendirilmesi Arasındaki Fark 

Yukarıda izah edilen konulara dikkat edildiğinde eşin duygusal olarak aldatma eylemini gerçekleştirdiğinden şüphelenilir. Yapılan bir iki ufak araştırma sonucunda eşin aldatma eylemini gerçekleştirdiğini tespit edebilirsiniz. Ancak aldatma eylemini gerçekleştiren eşe karşı ileride boşanma davası açılacaksa eşin aldatma eylemini tespit etmek mahkemede hiçbir işe yaramayacaktır. Mahkemede aldatma (zinaya) dayalı açılacak çekişmeli boşanma davasında aldatma (zina) eylemini ispatlamak oldukça zor bir durumdur. Bu nedenle eşe karşı aldatma (zinaya) dayalı boşanma davası açmadan önce eşin aldatma (zina) eylemini elle tutulur gözle görülür kesin inandırıcı delilerle delillendirmek son derece önemlidir.

4721 Sayılı Türk Medeni Kanunundaki Aldatma Zina Eylemi İle İlgili Hükümleri

Aile hukukumuzu düzenleyen 4721 Sayılı Türk Medeni Kanununun 185. maddesinde kanun koyucu evli çiftlerin birbirlerine karşı olan sadakat yükümlülüğünü açıkça belirtmiştir. Bu hükme göre eşlerin birlikte yaşamaları, çocuklarının bakımını birlikte el birliği yapmalarını ve eşlerin birbirlerine karşı sadık kalmalarını zorunluluk haline getirmiştir.

4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu

MADDE 185

1. Genel olarak

Evlenmeyle eşler arasında evlilik birliği kurulmuş olur.

Eşler, bu birliğin mutluluğunu elbirliğiyle sağlamak ve çocukların bakımına, eğitim ve gözetimine beraberce özen göstermekle yükümlüdürler. Eşler birlikte yaşamak, birbirine sadık kalmak ve yardımcı olmak zorundadırlar.

Kanun koyucu aile hukukumuzu düzenleyen 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 185. maddesinde evli çiftlerin evlilik birliğinde birbirlerine karşı sadakat yükümlülüğünü zorunluluk haline getirmiştir. Kanun koyucu yine aile hukukumuzu düzenleyen 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 161. Maddesinde Aldatma (zina) eylemini birinci dereceden özel boşanma sebebi olarak düzenlemiştir. Bu madde boşanma sebepleri arasında önem arz etmesi sebebi ile yerini birinci sırada almıştır.

4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu

MADDE 161

1. aldatma (zina)

Eşlerden biri zina ederse, diğer eş boşanma davası açabilir. Davaya hakkı olan eşin boşanma sebebini öğrenmesinden başlayarak altı ay ve her halde zina eyleminin üzerinden beş yıl geçmekle dava hakkı düşer. Affeden tarafın dava hakkı yoktur.

Kanunlarımızda aldatma (Zina) eylemi yukarıdaki iki ayrı maddeyle düzenlenmiştir. İnsanlar eşleri tarafından aldatıldıklarında bu durumu delillerle ispatlayarak öncelikle kadınlık onurları ve gururlarını kurtarmak daha sonra mümkün ise evliliklerini kurtarma yoluna gitmek, evliliklerinin kurtulmasının mümkün olmadığı durumlarda da eş kendisinin ve varsa çocuklarının hayat güvencelerini garanti altına alma yoluna gitmektedirler. Aldatma eylemi hukuka uygun elle tutulur gözle görülür yasal delillerle ispatlandığında mahkemeler bu delilleri kabul ederek bu deliller ışığında hüküm kurularak çocuk varsa çocukların velayetlerinin hangi tarafa verileceği, maddi manevi tazminat miktarları, nafaka miktarı ve tarafların boşanmasına karar vermektedir.

6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunundaki Aldatma Zina İle İlgili Hükümleri

Günümüzde aldatma zina eylemi nedeni ile eşin cinsel birliktelik yaşadığı sevgilisi veya partnerine karşı Türk Borçlar Kanununun Haksız Fiillerden Doğan Borç İlişkileri başlığı ile A. Sorumluluk altında düzenlenen 49. Maddesine dayanılarak manevi tazminat davası açılabiliyordu. Açılan bu manevi tazminat davalarında manevi tazminatlar kazanılıp birde eşin sevgilisinden adalet önünde intikam alınabiliyordu.

6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu

MADDE 49- Kusurlu ve hukuka aykırı bir fiille başkasına zarar veren, bu zararı gidermekle yükümlüdür. Zarar verici fiili yasaklayan bir hukuk kuralı bulunmasa bile, ahlaka aykırı bir fiille başkasına kasten zarar veren de, bu zararı gidermekle yükümlüdür.

Ancak 2018 yılı içerisinde Yargıtay İçtihatları Birleştirme Büyük Genel Kurulu, bir önceki sevgiliden manevi tazminat alınabilir yönünde verilen Yargıtay Hukuk Genel Kurulu kararını eşi tarafından aldatılan kişinin eşi ile cinsel birliktelik yaşayan şahıstan manevi tazminat alamayacağına hükmederek içtihat birleştirmesine gitti. Verilen içtihat birleştirme kararının gerekçesini de şöyle açıkladı. Mevcut kanunlarda aldatma zina konusunda özel bir yasal düzenlemesin bulunmadığına vurgu yaptı. Bu nedenle yasalarda aldatma zina eylemi ile ilgili manevi tazminat alınabileceği yönünde herhangi bir düzenlemenin bulunmadığını açıkladı. Verilen içtihat birleştirme kararının gerekçesinde ise, "Bir kişilik hakkı ihlali bulunmadıkça, salt evli bir kişiyle birlikte olmak şeklindeki eyleminden dolayı aldatılan eşin üçüncü kişiden manevi tazminat isteyebilmesi mümkün değildir" şeklinde açıklandı. Yapılan bu içtihat birleştirme kararıyla birlikte sevgiliye açılan manevi tazminat davalarının önünü kapatarak sevgiliye açılan veya açılacak olan manevi tazminat davaları hakkında yapılan tartışmalara son noktayı koydu.

Not: Ülkemizde uygulanan hulul sisteminde aldatma eylemini ileri sürerek eşinizin sevgilisine maddi ve manevi tazminat davası açamazsınız.

Türk Ceza Kanunundaki Aldatma (Zina) Hükümleri

Ülkemizde uygulanan 765 sayılı eski Türk Ceza Kanununun cürümler başlıklı ikinci kitabının adabı umumiye ve nizamı aile aleyhinde cürümler başlıklı sekizinci babının zina başlıklı beşinci faslında 440. ve 444'üncü maddelerde zina eylemi suç olarak tanımlıydı. Zinan suçunun kanun maddelerinde ilk düzenleme şekilleri şöyle yapılmıştır.

Madde 440 - zina eden zevce hakkında üç aydan otuz aya kadar hapis cezası tertip olunur. Zevcenin bu fiiline şerik olan kimse hakkında dahi aynı ceza hüküm edilir.

Madde 441 - karısıyla birlikte ikamet etmekte olduğu hanede yahut herkesçe bilinecek surette başka yerde karı koca gibi geçinmek için nikâhsız kadın tutmakta olan koca hakkında üç aydan otuz aya kadar hapis cezası hüküm olunur.

İlerleyen zaman içerisinde bu kanun maddeleri üzerinde 1953 yılında çeşitli değişiklikler yapılarak aşağıdaki hallerde düzenlenmişlerdir. 

Madde 440 - (değişik:9/7/1953 - 6123/1 md.) zina eden karı hakkında altı aydan üç seneye kadar hapis cezası tertip olunur.

Madde 441 - (değişik: 9/7/1953 - 6123/1 Md.) karısı ile birlikte ikamet etmekte olduğu evde yahut herkesçe bilinecek surette başka yerde karı koca gibi geçinmek için başkası ile evli olmayan bir kadını tutmakta olan koca hakkında altı aydan üç seneye kadar hapis cezası hükmolunur.

Yapmış olduğumuz araştırmalarda erkek ve kadın için yapılan bu iki ayrı kanun düzenlemelerinde zina suçunun Kadın ve erkek arasında ayrımcılığa yol açtığı tespit edilmiş. Yapılan tespit sonrası bu durum Anayasanın 10. Maddesindeki eşitlik ilkesine aykırı olduğu gerekçe gösterilerek bu kanun maddelerinin iptal edilmesi için Anayasa mahkemesine sayısız müracaatlar yapılmış. Ancak Anayasa Mahkemesi yapılan müracaatları değerlendirmiştir. Yapılan açıklamada “bir erkeğin yani kocanın başka bir kadının cinsel arzusuna kapılabileceğini böyle bir durumda koca bir başka kadının cinsel arzusuna kapılarak o kadınla zina yapsa dahi eşine yani hayat arkadaşına karşı saygı ve sevgisini devam ettirebileceğini, evliliğinin bu nedenle zarar görmeyeceğini ancak kadının zina yapması halinde ise böyle bir zina halinde kocasına olan bağlılığını kolayca koparabileceğini ve bu nedenle evliliğin zarar göreceğini"  öne sürerek yapılan müracaatların tamamını reddetmiştir.

1996 yılında bu madde üzerinden yargılama yapan bir mahkeme, kadın ve erkek eşitliğini de içeren anayasanın 10. maddesi gereği, erkeğin zina suçunu dar şekilde tanımlayan 441. maddenin iptali için mahkemeye başvurmuş. Anayasa mahkemesi bu kez yapılan müracaatı haklı bularak erkeğin aldatma eylemini düzenleyen eski Türk Ceza Kanunundaki 441. Maddenin iptaline karar vermiştir.

Anayasa mahkemesinin erkeğin zina eylemini suç olarak düzenleyen kanun maddesini 23.09.1996 tarihinde iptal etmesinde sonra erkekle kadın arasında hepten eşitsizlik ortaya çıkması sebebi ile 1999 yılında bir başka mahkeme kadının zina eylemi suçunu düzenleyen 440. Maddenin iptali için Anayasa mahkemesine iptal için başvurmuştur. Anayasa Mahkemesi bunun üzerine 23.06.1998 tarihinde kadının zina suçunu düzenleyen 440. Maddenin iptaline karar vermiştir. Daha sonra 442. 443. ve 444. maddelerin uygulama olanağı kalmadığından o maddelerde Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmiştir. Daha sonra eski Türk Ceza Kanunun yerini alan 26.09.2004 Tarihinde kabul edilerek 01.06.2005 tarihinde yürürlüğe giren 5237 sayılı yeni Türk ceza Kanununda erkeğin ve kadının zina eylemi yeniden suç olarak düzenlenmeyerek zina eylemi her iki cins için suç olmaktan çıkartılmıştır.

Zina eyleminin yeniden suç olarak tanımlanması için 2004 yılında çeşitli kampanyalar başlatılmış olsa da Türkiye Büyük Millet Meclisinde 2004 yılında iktidar ve ana muhalefet partilerinin uzlaştığı metin üzerinde Türk Ceza Kanunu reformunu görüşürken, iktidar partisi zinanın tekrar suç sayılması için girişimde bulundu. Ancak Ana muhalefet partisinin o dönemki genel başkanı Sayın Deniz BAYKAL 2004 yılındaki iktidar partisinin bu girişimini 'ihanet' sayacağını açıkladı. Avrupa Birliği de, zinanın tekrar suç sayılmasının tam üyelik müzakerelerine geçişi etkileyebileceğini duyurdu. İktidar partisi, uzlaşma sağlanamayınca  'zinanın suç sayılması girişimden de vazgeçti ve yeni TCK 26 Eylül 2004' te yasalaştı, 12 Ekim 2004 tarihli Resmi Gazete de yayımlandı. Böylelikle aldatma zina eylemi yeni bir yasal düzenleme yapılıncaya denk suç olmaktan çıkartıldı. Aldatma zina eylemi şu anki ceza yasalarımızda suç değildir. Gelişen ve sürekli değişen dünya düzenine bakıldığında ise aldatma zina eyleminin yeniden ülkemizde yasal düzenlemesi yapılarak suç olarak tanımlanmayacağı öngörülmektedir.   

Aldatma Belirtileri

Aldatma eylemi geçmişten süregelen insanların atalarından genlerle ve yaşam biçimleriyle birlikte günümüze kadar ulaşan gayriahlaki bir davranış biçimidir. Aldatılmak ve aldatmak hemen hemen her insanın çok sık karşılaştığı bir durumdur. İnsanlar sevgililerini, eşlerini, arkadaşlarını, sözlülerini, nişanlılarını, partnerlerini çok severler ve kıskanırlar. Eşler hayatlarının belirli dönemlerinde eşlerinin davranış bozukluğu sergilediği zamanlarda kendilerinin aldatılıp aldatılmadıklarını merak ederler. Karşılarına eşlerinin aldatması yönünde çeşitli şüpheler çıktığında da hemen karşılaştıkları durumu araştırmaya başlarlar. Aldatma eylemlerine genel olarak bakıldığında hepsi aynıymış gibi gözükse de kadınla erkeğin aldatma eylemlerinde bazı belirgin farklılıklar göstermektedir. Örneğin erkekler aldatma eylemlerini genelde ulu orta herkese anlatarak, çevrelerine hava atarak, hiç kimseden çekinmeden gözler önünde yaşarlar. Kadınlar ise doğaları gereği aldatma eylemlerini çok iyi saklama ve gizleme ihtiyacı hissederler. Erkekler sevgilileri ile her türlü mekâna gitmekten çekinmezken kadınlar genelde gizli kuytu ücra köşeleri tercih ederler. Ayrıca eşlerini aldatan erkekler aldatma eylemlerinin sonrasında geride birçok iz ve şüpheli hareket bırakırlarken eşlerini aldatan kadınlar adeta karda yürüyüp iz bırakmazcasına aldatma eylemlerinin arkasında iz ve ipucu bırakmazlar. Bu nedenle kadınların aldatma eylemlerinin tespit edilmesi oldukça zor bir durumdur. Erkekler ve kadınlar aldatma eylemlerini gerçekleştirdiklerinde arkada bıraktıkları iz ve ipuçları arasında da değişkenlikler gözlemlenmiştir. Bu nedenle erkek ve kadınların aldatma ipuçlarını ayrı ayrı değerlendirmek gerekmektedir. Bu nedenle erkek ve kadının aldatma eylemleri arasındaki farklılıklar aldatma araştırmasının tespit edilmesinde çok önemli hususlardır. Bu hususlara dikkat edilerek araştırma yapıldığında en kısa sürede yapılan araştırmadan sonuç elde edilmesi kaçınılmazdır.

Aldatan Erkek

Eşini karşı cins ile aldatan erkekler konuşmalarıyla, söylemleriyle, hal ve hareketleriyle, eşlerinden gördükleri etkiye karşı göstermiş oldukları tepkimeleriyle eşlerini aldattıklarının sinyallerini çok kolay bir şekilde verirler. Akıllı ve iyi birer gözlemci olan kişiler eşlerindeki farklılıkları ve değişimi anında fark ederek aldatıldıklarını hisseder. Eşlerini karşı cins ile aldatan erkeklerde değişimler çok kolay fark edilir. Bir erkek sevgilisi ile yaşadığı aşkta aşkın en üst seviyelere çıkması halinde sevgilisi ile evlenme kararı alarak evlilik yolunda planlar yapmaya başlarlar. Bu tür erkekler artık eşlerini gözden çıkartmışlardır. Gözleri sevgililerinden başka hiç kimseyi görmez.

Sevgiliyle İletişim

Eşlerini aldatan erkeklerin gayri ahlaki davranış biçimi olan aldatma eylemlerini saklamaya gizlemeye çalışırken bazı davranış bozuklukları sergiledikleri uzmanlar tarafından da belirtilmektedir. Eşlerini aldatan erkeklerin sergilemiş olduğu davranış bozukluklarının birinci sırasında sevgilileri ile olan iletişimlerini saklamaya ve gizlemeye çalışmaları gelir. Eşlerini aldatan erkeklerin neredeyse tamamı sevgilileri ile gün içerisinde çok fazla haberleşmektedirler. Eşlerini aldatan erkekler sevgilileri ile iletişimi genelde cep telefonları üzerinden internet vasıtasıyla sosyal paylaşım uygulamaları ile gerçekleştirmektedirler. Sevgilileri ile gün içerisinde sık sık haberleşen erkekler iletişim aracı olarak cep telefonlarını kullandıkları için sevgililerini saklama olayına cep telefonlarına şifre koymakla başlarlar. Eşlerini aldatan erkekler ev içerisinde sevgilileri ile görüşme, konuşma, mesajlaşma yapmak için her daim fırsat kollarlar. Ancak bu durumu eşleri fark etmesin diye gizli kaçak yapmaya çalışırlar. Eşlerini aldatan erkekler eve geldiklerinde cep telefonlarını sessize alırlar. Ya da eşleri hiç şüphelenmesin diye istemeyerek te olsa eve girdiklerinde cep telefonlarını tamamen kapatırlar. Ev içerisinde sevgilisiyle haberleşme ihtiyacı hisseden erkekler genelde cep telefonlarıyla banyoya, tuvalete girme, sigara içme bahanesiyle balkona çıkma,  her hangi bir şeyi bahane ederek kısa süreliğine dışarı çıkma gibi eylemler gerçekleştirirler. Eşlerini aldatan erkeklerin cep telefonlarında genelde şifre bulunmaktadır. Eşlerini aldatan erkekler uygunsuz saatlerde gelen aramalara çok sinirlenirler. Böyle durumlarda ya telefonlarını cevaplamazlar, ya gelen aramayı reddederler ya da gelen aramayı cevaplayarak yanlış oldu ya da öyle birisi yok yanlış arama yaptınız, yanlış numarayı aradınız gibi kelimelerle gelen aramayı sonlandırırlar. Eşlerini aldatan erkekler sevgililerinden gelen aramayı cevaplamak istediklerinde sizin yanınızda cevaplamak istemedikleri için cep telefonu ile tuvalet, banyo, balkon, mutfak, oda veya evin başka bir bölümüne giderek sevgilileri ile telefon görüşmelerini evin bu bölümlerinde yaparlar. Bayanlar eşlerinin yapmış olduğu telefon görüşmelerinden şüphelenerek yapılan telefon görüşmesi hakkında eşlerine soru sorduklarında bazı bayanlar iş görüşmesi yaptım cevabını alırlar. Bazı bayanlar eşlerinden azar işitirler. Bazı bayanlar ise o soruyu sordukları için eşlerinin fiziki şiddetine maruz kalırlar. Eşlerini aldatan erkeklerin büyük çoğunluğu eşlerine yakalanmamak için kendilerine genelde ikinci bir cep telefonu veya ikinci bir GSM numarası alırlar. Yeni aldıkları cep telefonunu ve GSM hattını eşlerinden saklarlar. Eşlerini aldatan erkekler sevgililerini cep telefonlarına erkek ismi ile kaydederler. Eve gelmeden önce cep telefonlarındaki arama ve aranma bilgilerinin bulunduğu menüden sevgilileri ile yapılan görüşmelerin arama ve aranma kayıtlarını silerler. Ayrıca sevgilileri ile gün içinde yazıştıkları mesaj kayıtlarını da silerek ipucu bırakmamak için çaba sarf ederler. Eşlerini aldatan erkekleri eşleri telefonla aradıklarında yanlarında sevgilileri olduğunda eşlerinden gelen aramaları kesinlikle açmazlar. Bazı durumlarda gelen aramaları meşgule atarlar ya da cep telefonlarını kapatarak eşleriyle görüşmezler. Bu nedenlerle eşlerini aldatan erkeklerin büyük çoğunluğu eşlerinden gelen çağrıları cevaplamamalarının, cep telefonlarının kapatmalarının ya da eşlerinin çağrılarını meşgule atarak eşleriyle konuşmamalarının açıklamasını eşlerine cep telefonlarının şarjı bittiği, çok işlerinin olduğu cep telefonlarının sessizde olduğu gibi bahanelerle açıklamaya çalışırlar. Eşlerini aldatan erkekler eşlerine yaptığı bu açıklamalarının her birisinin kendilerinin aldatma eylemlerini açığa çıkartan ipuçları olduklarından haberdar değillerdir.

Ayrıntılı Fatura Ve Kredi Kartı Ekstrelerinin Saklanması

Eşlerini aldatan erkeler daha önceden eve gelen telefon faturaları, kredi kartı ekstreleri ve aldatma eylemleri hakkında ipucu oluşturacak ekstre, fatura ve benzeri belgelerin posta adresini ya işyerlerine gelmesi yönünde değişiklik yaparlar ya da bu ve benzeri belgeleri eşlerinin bilmediği bir e-posta adresine gönderilmesini ilgili kurumdan isterler. Çünkü eşlerini aldatan erkekler çok iyi bilirler ki eve gelecek olan fatura, kredi kartı ekstresi ve benzeri belgeler üzerindeki yazı detaylarından kendilerinin aldatma eylemleri açığa çıkarak yakalanacaklarını çok iyi bilirler. Eşlerini aldatan erkekler kredi kartı ekstrelerine ait aylık dökümlerde yaptıkları harcamaları eşlerinin görmelerini kesinlikle istemezler. Çünkü yapılan harcamalar arasında sevgililerine alınan hediyelerin ödemeleri veya sevgilileri yenen yemeklerin ödemeleri ya da sevgilileri ile kaçamak yaptıkları otellere ait ödeme bilgileri bulunmaktadır. Bu nedenle bu ve benzeri belgelerin saklanması eşlerini aldatan erkekler için hayati önem taşımaktadır.

Eşle Cinsel İlişki Yaşamaktan Kaçınma

Eşlerini aldatan erkeklerin belirgin davranış bozukluklarının baş sıralarında ise eşi ile cinsel birliktelik yaşamak istememeleri gelmektedir. Eşlerini aldatan bazı erkekler eşleriyle cinsel birliktelik yaşamamak için işlerinin ters gittiğini veya işlerinin çok yoğun olduğunu, çok yorgun olduklarını, hasta olduklarını, hiç vakitlerinin olmadığını veya benzeri sebepleri ileri sürerek eşleriyle cinsel birliktelik yaşamaktan kaçınırlar. Eşlerini aldatan erkekler zamanlarını sevgilileri ile geçirdiklerinden ve sevgilileri ile seks ihtiyacını karşıladıkları için genelde eve geç gelme veya hiç gelmeme yoluna giderler. Eşlerini aldatan erkeklerin bir kısmı eşleriyle cinsel birliktelik yaşadıklarında yaşadıkları cinsel birlikteliğin sayısı düşe. Eşleriyle istemeyerek te olsa cinsel birliktelik yaşadıklarında yatakta yaşanan cinsel birlikteliğin zamanı eskiye oranla daha kısalır. Ön sevişme eskiye oranla kısalır ya da hiç olmaz. Yaşanan cinsel ilişkinin kalitesi oldukça düşer. Yatakta geçen cinsel birliktelik süresi eskiye göre çok kısalır. Yaşanan cinsel birliktelikte romantizme rastlanmaz. Erkek duygularını yitirmişçesine isteksiz duygusallıktan uzak sevişir. Genelde bu tür erkekler eşlerini rahatlatmadan kendiişlerini bitirip arkalarını dönerek uyurlar. Eşlerini aldatan erkeklerde eşleriyle sevişmelerinde eski tutkulu, şehvetli ve aşk dolu geçen günlerden ortada eser kalmaz. Eşlerini aldatan erkeklerde eşlerine karşı duygu namına hiçbir şey kalmamıştır. Eşlerini başka bayanlarla aldatan erkeklerin bazıları eşleriyle başka bayanlardan öğrendikleri fantezileri gerçekleştirmek isterler. Bu erkeklerin sevişmelerinde eskiye oranla çok büyük değişiklikler meydana getirir. (örneğin ters ilişki, oral seks, grup seks ve benzeri)    Eşlerini aldatan erkeklerin bazıları da eşleri kendilerinden şüphelenmesin diye eşleriyle eskiye oranla daha sık sevişmek isteyerek kendilerini ele verirler. 

Boşanma Kararı

Sevgilileri ile yaşadıkları aşkın doruklarına çıkan eşlerini aldatan erkekler yaşadıkları aşklarını evlilikle perçinleştirmek için sevgilileri ile evlenme kararı alırlar. Bu nedenle kendi eşlerinden boşanmaları gerektiği için eşlerine boşanmak istedikleri yönünde ufak ufak göndermeler yaparak eşlerinin tepkilerini ölçerler. Aldıkları bu boşanma kararını hemen uygulamaya koyan erkekler eşlerinden boşanmak için ellerinden geleni yaparlar. Ancak eşlerini aldatan erkekler sevgilileri ile evlenme kararı aldıkları için eşlerinden anlaşmalı boşanmak isterler. Çünkü ülkemizde çekişmeli boşanma davalar en erken 2 yıl ile en geç 4 - 5 yıl arasında sonuçlanmaktadır. Bu durum sevgilileri ile evlenme kararı alan erkeklerin hoşlarına gitmez. Bu nedenle eşlerinden anlaşmalı olarak boşanmak için eşlerine öncelikle çok yumuşak çok kibar davranırlar. Bazı erkeklerin eşleri anlaşmalı boşanmaya yaklaşmadıkları zaman ise bu erkekler eşlerine ekonomik, manevi ve fiziki şiddet uygulamaktan geri kalmazlar.  Eşlerinden mal kaçırırlar. Eşlerini beş kuruşsuz ortada bırakmakla tehdit ederler. Çocukları var ise çocuklarının velayetini almakla çocukları eşlerine göstermemekle hatta biraz daha ileriye giderek çocuklarını kaçırmakla tehdit ederek eşlerini anlaşmalı boşanmaya ikna etmeye çalışırlar.  

Eşten Mal Kaçırma

Eşlerinden boşanma kararı alan erkekler eşleriyle anlaşmalı olarak boşanamayınca boşanma dava süreçleri çekişmeli boşanma dana sürecine girmesi halinde boşanma kararının sonucunda yürürlükteki kanunlara göre mal ve paralarının yarısını eşlerine kaptırma telaşı yaşamaya başlarlar. Bu nedenle evlilik birliği içerisinde edinilen mallardan eşlerine pay vermemek için bir takım önlemler alırlar. Bu önlemlerin başında bankalardaki paralarını, gayrimenkullerini sevgilileri, ortakları, arkadaşları, akrabaları veya güvendikleri dostlarının üzerlerine kaçırırlar. Ya da üzerlerindeki kayıtlı taşınır veya taşınmaz mallarının gayrimenkullerinin tamamının üzerlerine tedbir, ipotek konulmasına veya satarak mal kaçırma yoluna giderler.  Bazı eşlerini aldatan erkekler eşlerinden mal kaçırma eylemlerini eşlerine maddi sıkıntı içinde olduklarını söyleyerek yüksek miktarlarda kredi çekip sonrasında çekilen krediyi ödemeyerek malların icra kanalıyla satılması yoluna gitmektedirler. Eşlerini aldatan erkekler çok aşırı para harcamaya başlarlar. Ancak yaptıkları harcamalar konusunda eşlerine hiçbir şekilde hesap vermezler ve hiçbir paylaşımda bulunmazlar. Eşlerini duygusal olarak aldatan erkelerin neredeyse tamamına yakın bir kısmı sevgilileriyle evlenme kararı aldıkları için eşlerine mevcut mallardan ve paradan pay vermeden tüm malvarlıklarını sevgilileriyle değerlendirmek isterler. Bu erkekler eşlerinden planlı bir şekilde en az maddi zararla boşanmak için uygun zamanı beklerlerken eşlerinden mal ve para kaçırmayı da ihmal etmezler.

Dürüst Davranma

Eşlerini aldatan erkeklerin çok az bir kısmı eşlerine karşı dürüst davranıp eşlerine başka bir bayana âşık olduklarını söyleyerek eşlerine maddi ve manevi haklarını vermeyi teklif ederek anlaşmalı boşama isteklerini dile getirirler. Fakat bu oran ülkemizde %0,1 civarında olduğu yapılan araştırmalarla ortaya konulmuştur. Geri kalan çoğunluk grubunda olan eşlerini aldatan erkekler eşlerine eşlerini aldattıklarını söylemeyerek farklı bahanelerle eşlerinden boşanmak istediğini dile getirirler. Bu boşanma isteklerini eşlerine farklı yalanlar söyleyerek açıklamaya çalışırlar.

Eşe Boşanma Konusunda Söylenen Yalanlar

Eşlerini aldatan erkekler eşlerine boşanma nedeni olarak bazı yalanlar ileri sürerler. Bu yalanlardan bazıları şöyledir. Biraz yalnız kalmaya ihtiyacım var, ilişkimize süre, tanıyalım, işler çok yoğun, işler yolunda gitmiyor, para kazanamıyorum, işler çok kötü, çok bunaldım, biraz uzaklaşalım, çok borcum var, üzerime gelme, eve icra gelebilir, kredi çekmem gerekli, evliliğimize devam edersek her şeyimizi kaybedebiliriz şeklinde olan yalanlardır. Eşlerinden boşanmak isteyen erkekler eşlerini boşanma yalanlarına ikna edemediklerinde söyledikleri yalanları biraz daha ileri götürerek, evli kalmaları durumunda eşlerinin de zarar göreceklerini eşlerine söylerler. Bu erkekler eşlerini boşanmalarının mecburi bir durum olduğuna ikna etmeye çalışırlar. Eşlerinden anlaşmalı olarak boşanmak isteyen bazı erkekler eşlerini boşanma konusunda ikna edemediklerinde eşlerine boşanalım tekrar evleniriz gibi yalanlar da söyleyerek eşlerini kandırmak suretiyle eşlerinden anlaşmalı boşanmak için her yola başvurmaktadırlar.

Sürekli Huzursuzluk Çıkarma

Eşlerini aldatan erkekler eşlerinden her zaman şikâyetçi olurlar. Eşlerin olumlu veya olumsuz her hareketi bu erkeklerin gözüne batar ve bu erkekler sürekli tartışmaya eşleriyle kavga etmeye hazır bekleyerek fırsat kollarlar. Bu erkeklerin tamamı eşlerinden hiç memnun değildirler. Bu nedenle bu erkekler eşlerini sürekli olarak kayın validelerine, kayın babalarına, yakın akrabalarına, eşlerinin arkadaşlarına, dostlarına eşlerini sürekli olarak şikâyet ederler. Bu erkekler eşlerine eskiye oranla değer vermezler eşlerini kırmaktan üzmekten hiç çekinmezler. Her zaman eşlerinin yüzlerine karşı en ağır kelimeleri ve en ağır hakaretleri kolaylıkla yaparlar. Eşlerini aldatan erkekler hep mutsuzdurlar. Onları hiçbir olay mutlu etmeye yetmez.  Sürekli hep bir şeylerden şikâyetçi olurlar. Eşleriyle sürekli tartışacak ortam ararlar. Eşlerinin yaptıkları hareketlerin konuşmaların hemen hemen hepsi bu erkeklere batar. Eşlerini aldatan Erkekler karşı cinsten bir bayan ile duygusal ilişki yaşamaya başladıklarında İlk yaptıkları şey kendisini sevgililerine ispatlamak için önce fiziki sonrada belirgin bir şekilde düşüncesel olarak kendilerini değiştirirler. Erkek sevgilisini mutlu etmek adına eviyle ailesi ile olan iletişimini bitirdiğini sevgilisine ispatlamak için ailesinden uzaklaşır. Evden ve ailesinden uzaklaşan erkek eşine ve varsa çocuklarına olan ilgi ile alakası bitme noktasına gelir. Aile fertlerine olan tahammülü yok denecek kadar azalan erkek hırçınlaşır. Eşiyle yaşanan en ufak tartışmalarda bile deliye dönen erkek sinirlerine ve kendisine hâkim olamayarak eşine ağza alınmayacak kelimeler sarf eder. Çok aşırı sinirlilik anında eşine karşı fiziki şiddet uygulamaktan bile geri kalmaz. Eşini aldatan erkekler daha önce kızmayacağı ve sinirlenmeyeceği durumlara aniden çok büyük tepkiler verip kızar.  Bazen de daha önce kızdığı sinirlendiği bir duruma kızmayarak gülüp geçer. Eşini aldatan erkekler içinde bulundukları durumdan dolayı ciddi bir duygu değişimi yaşarlar. Eşini aldatan bir erkek eşine karşı çok acımasız davranır eşini aşağılayıcı kelimeler sarf eder. Eşlerini aldatan erkeklerin bu olumsuz tutum ve davranışları çevredeki herklesin dikkatini çeker.   

Fiziki Değişimler

Eşlerini aldatan erkeklerin büyük çoğunluğu göbeklerinden, benlerinden kelliklerinden, kısa boylu olmaktan veya vücutlarının belli bölgelerinden oldukça rahatsız olurlar. Bu erkeklerin neredeyse tamamı göbek bel ve diğer uzuvlarını eritmek için  spor yapmaya başlarlar. Bazı erkeklerde göbeklerinden, bel ve çevresindeki yağlanmalardan kaynaklı şekil bozukluklarından kurtulmak için yağ aldırma operasyonu ve benzeri estetik operasyonlar yaptırırlar. Bu erkeklerin göbekli ve kilolu olanları Kendilerini sevgililerine fiziki olarak beğendirmek için çok farklı fiziki değişim yollarına müracaat etmektedirler. Bu fiziki değişikliklerin başında penis büyütme, penis küçültme ben aldırma, kaş kaldırtma, yüz gerdirme, botoks ile dolgu yaptırma, burun ufalttırma, çene düzelttirme, yağ aldırma, boy uzatma, kepçe kulak tedavisi, saç ektirme, vücutlarındaki istenmeyen bölgelerdeki kılları lazer epilasyon ve benzeri yöntemlerle aldırmak suretiyle fiziki değişime gitmektedirler.  Eşlerini aldatan erkeklerin bu operasyonları yaptırmalarının tek sebebi ise kendilerini sevgililerine şirin ve sempatik göstermekten başka bir şey değildir.

Saç Sakal Kılık Ve kıyafetlerde Yapılan Köklü Değişiklikler

Eşlerini Aldatan erkekler sevgililerine kendilerini farklı göstermeye çalışırlar. Bunun için saç sakal tıraşların değiştirirler. Daha sık kuaföre gidip modaya uygun modellerde saç sakal tıraşı yaptırırlar. Top sakal bırakırlar. Bıyıklı olmayanları bıyık bırakır. Bıyıkları olanları ise bıyıklarını keserler. Eve geldiklerinde veya evden çıkarken zamansız iç çamaşırı değişikliği yaparlar. Çok sık banyo yaparlar. Bazen eve değişik iç çamaşırlarıyla gelirler. Bir erkeğin sevgilisi eğer ki kendisinden yaş olarak ufaksa erkek kendisini sevgilisine beğendirmek için bedenini daha genç gösteren kıyafetler alır. Saçlarını, bıyık ve sakallarını boyatırlar. Eşlerini aldatan kel erkeklerin büyük bir çoğunluğu saç ektirirler. Küpe takıp sevgilisiyle beraber aynı dövmeyi yaptırırlar. Eşlerini aldatan erkeklerin büyük çoğunluğu sevgilileri istedikleri için parfümlerinin markasını değiştirirler. Bu erkekler kişisel temizliklerine son derece dikkat ederler. Pahalı parfümler, deodorantlar alırlar. Eşlerini aldatan erkekler sevgililerinin ilgisini çekmek veya sevgililerine kendilerini farklı tanıtmak için modaya uygun, markalı kıyafetler almaya başlarlar. Bu tür erkekler kendisini farklı göstermek için pahalı ve lüks olan her şeye oldukça önem verirler.

Eşlerini Aldatan Erkeklerdeki Belirgin Değişiklikler

Eşlerini aldatan erkeklerin maddi durumu iyi olanları arabalarını değiştirirler. Bu erkeklerin alışveriş merakları artar. Otomobillerini sık sık yıkatırlar. Otomobillerinin içine değişik hoş kokular almaya başlarlar. Eşlerini aldatan erkeklerin birçoğunun müzik zevkleri değişir. Bunun sebebi sevgililerinin aynı müzikleri dinlemelerinden kaynaklanmaktadır. Bu erkekler sevgililerinin dinledikleri müzikleri dinlerler bu müzikler çevrelerinde çalındığında bu müzikleri çok sevdiklerini ve beğendiklerini çevrelerine söylerler. Bu erkeklerin birçoğu kitap okuma, düzenli spor yapma, yürüyüş, dağcılık, seyahat, gezi, resim yapma ve benzeri hobileri yapmaya başlarlar.  Bu erkeklerin bazıları sevgililerini etkilemek için sinema, tiyatro, bale, opera gibi aktivitelere karşı ilgilerinin olduklarını söyleyerek sevgilileri ile sık sık bu tür aktivitelerin yapıldığı mekânlara giderler.

Eşini aldat erkekler eşlerine sürekli yalan söyledikleri için zamanla söyledikleri yalanları unutarak yeni yalanlar söylerler. Kendilerinin söylemiş olduğu yeni yalanlar kendilerini çelişkili durumlara düşürürler. Bu ve benzeri durumları fark eden kişiler bu durumu eşlerine söylediklerinde zor duruma düşen bu erkekler aşırı derecede sinirlenerek hırçınlaşırlar. Kendilerinin zor durumda kaldığı durum aldatma yönünde ise böyle zor bir durumla karşı karşıya kaldıklarında tepkilerini sen bana yalancı mı diyorsun, sen ruh hastasısın, sen aşrı kıskançsın,  senin tedavi olmaya ihtiyacın var, sen git tedavi ol gibi ve benzeri ithamlarla eşlerini bastırma girişimlerinde bulunurlar. Eşlerini aldatan erkekler çok zorda kaldıklarında eşlerinin de kendilerini aldattıkları yönünde iftiralar atmaktan hiç çekinmezler. Eşlerini aldatan erkeklerin maddi durumları orta olanlarının büyük çoğunluğu sevgililerine sık sık pahalı hediyeler aldıkları için maddi sıkıntı çekerler ve içinde bulundukları maddi sıkıntılardan kurtulmak için sık sık kredi çekerek çevrelerinden borç para alırlar. Bu tür erkekler kredi kartı yokken kredi kullanmıyorken kredi kartı çıkartarak kullanmaya başlarlar. Çeşitli bankalardan kredi çekerler. Kredi kartı olan erkekler ise kredi kartlarının limiti yetmediği için ya limit artışına ya da yeni kredi kartı çıkartma yoluna giderler. Bu erkeklerin yapmış oldukları harcamaların tamamı eşlerinden ve çocuklarından çalınan birikimlerdir. Eşlerini aldatan erkekler eşlerinin, çocuklarının hiçbir yaşamsal ihtiyaçlarını karşılamadıkları gibi kendi evlerinin de hiçbir ihtiyacını karşılamayarak çocuklarını ve eşlerini mağdur ederler. Eşini aldatan erkekler sevgililerine harcadıkları ve yedirdikleri paraların tamamı eşlerinin ve çocuklarının rızklarıdır. Bu erkekler sevgililerine harcadıkları paraları eşlerinden ve çocuklarının harcamalarından keserek sevgililerine harcamaktadırlar. Bu nedenle bazı erkekler vicdan yaparak eşlerine ve varsa çocuklarına iyi davranırlar. Bazıları da aksine davranışlar sergileyerek eşlerini ve varsa çocuklarını üzerler. Bu durumların hepsinde eşlerini aldatan erkeklerin aldatma eylemlerine dayalı ipuçları açığa çıkmaktadır. 

Eve Geç Gelme Veya Gelmeme Durumu

Eşlerini aldatan erkekler genelde eve hep geç gelmek bazen de hiç gelmek istemezler.  Eşlerini aldatan erkekler sevgilileri ile vakit geçirebilmek için eşlerine aslında var olmayan hayali arkadaşlarının olduklarını söylerler. Bu erkekler arkadaş konusunda söylemiş oldukları yalanlarını biraz daha ileriye taşıyarak sevgileri ile buluşacaklarında bu hayali arkadaşlarının bazen de gerçekte var olan arkadaşlarının isimlerini kullanarak eşlerine yalan söylerler.

Eşlere söylenen yalanların başında arkadaşları ile buluşarak iş yapma, sohbet etme, balık tutmaya gitme, halı saha maçı yapma, spor yapma, değişik seminerlere katılma, yabancı dil kursuna gitme, oyun oynama, kahveye gitme, kafeye gitme, birlikte alkol alma ve benzeri konularda yalanlar söylerler. Eşlerini aldatan erkekler eşlerinden ve varsa çocuklarında bu yalanları söyleyerek çaldıkları zamanı sevgilileri ile geçirirler. Eşlerini aldatan erkekler eşlerine eve geç gelme bahanesi olarak sürekli yeni yalanlar söylerler. Eşlerini aldatan erkekler sevgilileri ile dışarıda çok fazla vakit geçirmek için eşlerine sürekli yeni yalanlar söyleyerek eve geliş saatlerini sürekli geç saatlere evden sabah çıkma saatlerini ise sürekli erken saatlere almaya gayret ederler. Eşlerinin eve geliş ve gidiş saatlerinden şüphelenen eşler aldatıldıkları hissine kapıldıklarında bu durumu eşleriyle paylaştıklarında bu erkekler hemen savunmaya geçerek eşlerinin varsa açık ve hatalarını yüzlerine vurmaya yoksa eşlerine çeşitli iftiralar atmak sureti ile eşlerine çok büyük haksızlık yaparlar.

Mekân Ayarlama

Eşlerini aldatan erkekler sevgilileriyle cinsel birliktelik yaşayacakları mekâna ihtiyaçları vardır. Bu mekânlar ilk başlarda otel, Motel, hotel, pansiyon veya günlük kiralık evler olurken ilerleyen zamlarda eşlerini aldatan erkeler sevgilileriyle rahat bir ortamda birlikte olmak için sevgililerinin üzerlerine ev kiralayarak bu eve eşya dayayıp döşerler. Maddi durumu iyi olan erkekler sevgililerine ev, yazlık rezedence, araba ve mücevher gibi pahalı hediyeler alırlar. Eşlerini aldatan erekler sevgilileriyle beraber vakit geçirdiklerinde sürekli lüks yerlerde konaklayıp kaliteli mekânlarda bol para harcayarak hoşça vakit geçirirler.

Sinirli Yapıya Sahip Olmalarının Sebepleri

Eşlerini aldatan erkeklerin bazıları sevgilileriyle az görüşen veya hiç görüşemeyen ya da yaşadıkları bir tartışmadan dolayı sevgilileriyle arası açık olan erkekler çok aşırı sinirli bir yapıya sahip olup bu durumu evlerine yansıtmaktan hiç çekinmezler. Eşlerini aldatan erkekler kendilerinin aldatma eylemleri araştırıldığında, kendileri sorguya çekildiklerinde bu durumlardan oldukça rahatsız olurlar. Kendilerine soru sorulması hiç hoşlarına gitmediği gibi sorulan soruların aldatma eylemleri ile arasında bağ varsa çıldırırlar. Eşlerini aldatan erkekler eşleriyle hiçbir şekilde göz göze gelmek istemezler eşleri kendileriyle göz teması kurarak konuşma yaptıklarında aşırı sinirlilik göstererek adeta çılgına dönerler. Çünkü eşlerini aldatan erkeklerin büyük bir çoğunluğunun eşlerine ve çocuklarının yüzüne bakacak yüzleri kesinlikle yoktur. Eşlerini aldatan ve sevgilileriyle evlenme kararı alan erkelerin büyük bir çoğunluğu eşleri kendileri ile anlaşmalı boşanmayı kabul etmedikleri için eşlerini adeta birer düşman olarak görürler. Ve eşlerine düşmanmış gibi davranarak sürekli eşlerine hakaret içeren kelimeler sarf ederler eşleri ile sürekli küs kalmayı tercih ederler. Bu erkeklerle eşlerin artık barışması, ya da evliliklerini devam ettirmeleri durumları kesinlikle söz konusu değildir. Çünkü eşlerini aldatan erkeklerin büyük çoğunluğu eşlerini tamamen gözden çıkarmış adeta onları hayatlarında birer fazlalıkmış gibi görerek eşlerinden kurtulmaya çalışmaktadırlar. Bu kadar ağır hakaret ve bahanenin üzerine yine de kendilerinden boşanmak istemeyen eşlerinin karşısında eşlerinden ayrılamayacağını anlayan erkekler eşlerine kaşı maddi, manevi, psikolojik baskıyı artırarak eşlerini her geçen gün boşamaya zorlarlar. Eşlerini aldatan bu tür erkeklerin bazıları boşanmak için eşlerine karşı uyguladıkları yöntemler işe yaramadığı takdirde eşlerine karşı fiziki şiddet uygulamaya kadar işleri ileri götürürler. Çünkü aldatan erkeklerin gözü sevgilisinden başka kimseyi görmemektedir. Bu nedenle anlaşmalı boşanma yönünde istedikleri olmayınca uzunca yıllar iltifat ederek sevip saydığı maddi manevi yükselmelerinde büyük payı olan çocuklarının anneleri eşlerini kilolu, aşırı kıskanç, akıl hastası, çok konuşan, çirkin, kendine bakmayan, kendisi ve çocuklarıyla ilgilenmeyen ve kendilerinin parasında gözü olan bir insan olarak görmektedirler.

Eşlerini aldatan Erkeklerin Ev Yaşantıları

Eşlerini aldatan erkekler evde adeta terör estirirler. Her şeye sinirlenir, kızar, bağırır, çağırırlar. Onlar için evdeki her şey sorun olmaya başlar. Bu erkekler normalde çok sakin kibar bir yapıya sahip iken birden içinden canavar çıkabilir ya da tam tersi ise aldatmanın vermiş olduğu pişmanlık ile size çok kibar davranabilirler. Ama her şartta da sizi üzmekten kırmaktan korkmaz çekinmez bazı erkeklerde ise eşini kırmak üzmek eşini aldatan erkeğe zevk verir. Aldatan erkekler eşlerine olan saygılarını yitirdikleri için gereksiz yere yaptıkları bu davranışlardan dolayı eşinin üzüldüğünü fark etmeyerek yaşantıları normalmiş gibi hayatlarına devam ederler. Daha önce eşlerine hiç eleştirmeyen eşlerine hiç karışmayan erkekler son dönemlerde eşlerinin her yaptığına bahane bularak her fırsatta sorun çıkartırlar. Eskiden evde yapılan harcamalara karışmayan ses çıkarmayan bonkör olarak tanımlanan eş sonraları son dönemlerde yapılan tüm harcamaları kontrol ederek iyice cimri bir hal alırlar. Bu durum bazı erkekler için değişkenlik göstermektedir. Örneğin önceleri eli çok sıkı çok pinti olan erkekler birden bonkörleşerek adeta savurganla şırlar. Bunu sebebi kendilerinin aldatma eylemleri açığa çıkma korkusundan başka hiçbir şey değildir. Eşlerini aldatan erkeklerin akıllarında çok fazla soru olmasından dolayı dikkatsiz davranırlar. Yapmış oldukları dikkatsiz davranışlar sonrası kendilerinin aldatma eylemleri açığa çıkması nedeni ile kendileri ile tartışan eşleriyle içinde bulundukları durumu olağan bir durummuş gibi lanse ederek eşlerine baskı uygulamak suretiyle bilinçli olarak sindirme politikası uygularlar.  

Cinsel Gücü Artırmak Ve Kötü Alışkanlıklar

Eşlerini aldatan erkeklerin birçoğu sevgilileriyle cinsel ilişkiye girerken cinsel gücü artırıcı hap, macun, iksir, kür ve benzeri cinsel performans arttırıcı doğal veya yapay ürünler kullanırlar. Eşini aldatan erkekler bazı durumlarda yakalanmamak için acele ettiklerinde kıyafetlerinin ceplerinde, çantalarında ve araçlarının içerisinde kullanmış olduğu cinsel güç arttırıcı ürünlerin bir ya da birkaçını unutabilirler. Ayrıca eşini aldatan erkekler sevgililerinin hamile kalmaktan korunması kendilerinin ise herhangi bir bulaşıcı hastalıktan korunması için cinsel birliktelik anında kullanmış oldukları bu prezervatifleri de cüzdanlarında, işyerlerinde, kıyafet ceplerinde veya otomobillerinin içerisinde saklarlar. Aldatan erkeklerin eşleri bu tür ürünleri görmeleri halinde doğal olarak eşlerine ürünlerle ilgili soru sorarak açıklama beklediğinde eşler genelde kendisine ait olan cinsel güç arttırıcı ürünler ile prezervatifin bir arkadaşı tarafından kendisine verildiğini bu nedenle prezervatifin kendisine ait olmadığını belirterek kendisini savunma yoluna giderler. Eşlerini aldatan erkekler cinsel formlarının yerinde olması sevgililerine mahcup olmamak için yemlerine, içmelerine, beslenmelerine ve sağlıklarına çok dikkat ederler. Eşlerini aldatan erkekler sevgilileri ile seks yaptıkları, fiziki aktivitelere katıldıkları ve her zaman heyecanlı oldukları için bu erkeklerin bir kısmı vücutlarında enerji tüketimleri fazla olması sebebi ile tatlı, enerji içeceği ve benzeri gıda maddeleri ile kendilerine besin takviyesi yaparlar. Eşlerini aldatan erkeklerde daha önceleri alkol, sigara ve uyuşturucu madde kullanma alışkanlıkları olanların birçoğu kendilerine sevgili bulduklarında bu alışkanlıklarından vaz geçerler. Bazı durumlarda ise alkol, sigara ve uyuşturucu madde kullanama alışkanlığı olmayan erkekler sevgililerinin isteği üzerine bu maddeleri kullanmaya başlarlar. Eşlerini aldatan erkeklerin kumar gibi alışkanlıkları olanların bazıları kumar alışkanlığını bırakırlarken kumar alışkanlığı olmayan erkekler ise sevgililerinin teşvikiyle kumar oynamaya başlarlar.

Aile Bireylerinden Uzaklaşma

Erkekler genelde çocuklarına oldukça düşkünlerdir. Ancak eşini aldatan erkeklerin büyük çoğunluğu vakitlerinin büyük bir kısmını sevgilileri ile geçirdikleri için kendi çocuklarına olan düşkünlükleri azalarak neredeyse yok olacak dereceye gelmektedir. Eşlerini aldatan erkekler önceleri yanlarından ayırmak istemedikleri çocuklarını ve eşlerini kendilerine sevgili bulduktan sonra görmek istemez, onlara vakit ayırmaz, eş ve çocuklarıyla uzaktan yakından ilgilenmezler. Eşlerini aldatan erkekler evlilik birliği içerisinde aşırı derecede çocuk yapma isteği varken kendilerine sevgili bulduktan sonra kendi eşlerinden çocuk yapma isteklerinden vazgeçerler. Eşlerini aldatan erkekler genelde zamanlarının büyük bir kısmını sevgilileri ile geçirirler. Bu nedenle sevgilileri ile birlikte daha fazla vakit geçirmek isteyen eşlerini aldatan erkekler, işini bahane ederek karısına geç kalacağını, mesainin uzadığını, toplantının uzadığını, rahatsız etmemesi gerektiğini, yemekte alkol aldığını ve geri dönemeyeceği gibi çeşitli yalanlar söyleyerek eşlerini kandırma yoluna giderek sevgilisiyle vakit geçirirler. Eşlerine ve çocuklarına karşı sorumluluk duygularını kaybeden erkekler geç saatlere kadar evlerine gelmeyerek sevgilileri ile vakit geçirirler. Sevgililerinin kendilerine baskı uygulayarak eve gitmesini istemediklerinde ise bu erkekler sevgililerinin sözünü dinleyerek evlerine gitmezler. Eşlerini aldatan bu erkekler çok fazla hata yapmaya başlarlar ve aldatma eylemlerini saklamaya gizlemeye çalıştıkça belirgin davranış bozuklukları sergilerler. Kendilerinin sergilemiş oldukları bu davranış bozuklukları aldatılan eşler tarafından fark edilerek erkeğin aldatma eylemi açığa çıkartılır.  

Yalan Söyleme Yoktan Yere Yemin Etme

Eşlerini aldatan erkekler yakalanmama konusunda kendilerine çok güvenirler. Bu erkekler yakalanmamak için o kadar çok yalan söylerler ki bazı durumlarda kendilerinin söyledikleri yalanlara kendileri de inanırlar. Bazen de bir önceki söyledikleri yalanı unuttukları için anlatımı oldukları konu ile ilgili yeni yalanlar söyleyerek durumu kurtarmaya çalışırlar. Ancak karşılarında kendilerinin aldatma eylemini yakalamaya çalışan dikkatli eşleri kendilerinin söylediği yalanların hiçbirisine inanmazlar. Eşlerini aldatan erkeklerin çok büyük çoğunluğu yakalanacaklarını anladıkları anda eşlerine yalan yere çok büyük yeminler ederler. Bu yeminlerin başında çocuklarının ver en sevdiklerinin hayatları ile kutsal değerlerinin ve dini inançlarının üzerine hiç korkmadan hiç çekinmeden ve hiç utanmadan yakalanmamak için yalan yere boş yeminler ederler.       

Aldatan Kadın İpuçları

Kadınlar eşlerini genelde cinsel olarak aldatmayı tercih etmezler. Kadınlar yaşadıkları ilişkide büyük bir oranla duygusallığa önem verirler ve o şekilde yaşamak isterler. Kadınların aldatma oranları son yıllarda oldukça artmıştır. Kadınların eşlerini duygusal olarak aldatması sebebiyle aldatmanın tespiti de erkeklere oranla daha zordur. Kadınlar erkeklere oranla aldatma eylemini gerçekleştirdikleri dönemlerde daha kurnaz olup eşlerinin anlamaması için daha çok gayret sarf ederler. Eşleri ve çocukları ile eskiye oranla daha çok ilgilenir şefkat gösterirler. Bu yüzden kadının aldatmasının tespiti oldukça zor anlaşılır. Aldatan kadınların aldatmalarının neticesinde genelde evlilikler boşanma ile sonuçlanır. Aldatan kadınlar eşlerinden tamamen soğuyarak sevgilisine âşık olurlar. Aldatan kadın eşinden beklediği ilgiyi alakayı görse dahi bir kere başka birisine âşık oldu ise geri dönüş yapmazlar. Bazı tip durumlarda ise eşinin kendisini aldattığını yakalayan kadınlar gerek intikam, gerekse içini rahatlatmak amacı ile eşlerini aldatma eylemi içerisine girerler. Kadınların aldatma eylemlerinde ülkemizde toplum ve aile fertleri tarafından aşırı tepkiler verildiği için kadınlar aldatma eylemi içerisine girmeden çok detaylı bir şekilde düşünürler. Mümkün olduğunca duygularını içinde yaşarlar. Toplum tarafından bu tepkiyi almamak için duygularını kontrol etmeye çalışırlar edemediklerinde de ilişkiyi yaşamaya yaşarlar.

Aldatan kadın ilişki yaşadığı kişiden tam anlamıyla emin olana kadar asla günlük hayatında değişiklik göstermez. Yeterli ilgiyi, alakayı ve ihtiyacı olan duygusallığı yaşamaya başladığında ise eşine ve varsa çocuklarına karşı bazı ufak değişiklikler gösterebilir. Ancak bu dönemde aldatan kadının aldattığının tespiti yapılabilir. Erkeklere oranla kadın daha akıllı ve temkinli ilerlemektedir. Aldatan kadın da kendisini sevgilisine beğendirmek için işe saçını boyatmak ve değiştirmekten başlar. Fiziksel ve ruhsal değişimler başlar.

Aldatan kadın kendisini sevgilisine beğendirmeye çalışırken eşinin de anlamaması için sanki eşinin istediği şeyleri yaparcasına onunda fikrini alır. Aldatan kadın yıllardır ertelediği estetik operasyonları maddi olanakları ışığında bir bir yaptırmaya başlar. Bunlar, dudak büyütme, göğüs ve kalçaya silikon taktırma, vajina daraltma gibi operasyonlar geçirmek isteyebilir. Daha sonra istenmeyen tüylerinden kurtulmak için epilasyona gidebilir. Erkeklerle aynı belirtileri de göstermektedir. Nasıl ki erkeklerde alışveriş merakı başlıyor ise kadınlar onlardan daha ağır bir şekilde alışveriş tutkunu olurlar. Marka kıyafet merakı başlar. Dekolte kıyafet merakı gitgide artar. Sevgilisine kendisini beğendirebilmek için spora başlar. Düzenli olarak kuaföre gider. Parfümünü en etkileyici kokular alarak değiştirir. İnternetten veya mağazalardan en son çıkan dermatolojik cilt bakım kremlerini, sıkılaştırıcı kremleri gibi çeşitli güzellik kremlerini takip ederler almaya gayret gösterirler. İç çamaşırlarına olan merakı gitgide artar. Alışverişin bir numaralı malzemesi iç çamaşırıdır. Daha önce denemeye bile çekindiği iç çamaşırlarını satın almaktan çekinmezler. Aldatan kadın eğer çalışıyor ise yapmış olduğu alışveriş bütçesini aştığı için eşinden habersiz kredi çekebilir ya da sevgilisinden para yardımı alabilir. Çalışmıyor ise eşinin karşılayamayacağı miktarlarda alışveriş yapar ve onunla tartışma yaşar. Sürekli eşini küçük düşürerek yetersiz olduğunu ona inandırmaya çalışır. Bütçesinin yetmeyeceği şeyleri eşinden talep eder. Daha pahalı bir ev, yazlık, araba, mücevher gibi pahalı ve lüks bir hayat ister. Eşinin kusurlu olduğunu düşünen aldatan kadın bunu ispatlamak için eşinin akrabalarını kötüler ve onlarla görüşmek istemez. Her şeye bahane bulur ve huzursuzluk çıkartır. Eşine karşı sürekli saygısız hareketler sergileyerek kendini soğutmaya çalışır. Eşine ve çocuklarına karşı artık eskisi kadar ilgili olmayan eş eşiyle yatakları ayırıp ayrı yatma kararı alır. Çünkü aldatan kadın kendisini tamamen sevgilisine ait hissediyordur. Eşiyle yaşayacağı ilişki sevgilisine ihanet olacağı düşüncesindedir. Aldatan kadının sevgilisi ile buluşması ve görüşmesi erkeklere oranla daha zordur. Çünkü kadınlar genelde eşlerine gidip geldikleri yerleri haber vermek durumundadırlar. Kaçamak olanakları daha kısıtlı ve azdır. Bu yüzden çok iyi planlar yaparak yakalanmamak için insanüstü çaba sarf ederler. Eşine çalışan bayanlar genelde işle ilgili yalanlar söyleyerek sevgilileri ile buluşurlar. Mesai uzadı, şehir dışına çıkmam gerekiyor gibi basit yalanlar söylerler. Çalışmayan aldatan kadınlar ise ya eşinin çok görüşmediği aile üyelerine gittiğini söyleyerek ya da arkadaşlarını bahane ederek evden çıkarlar. Evde devamlı huzursuzluk çıkartarak eşinin kendisine duygusal ve cinsel yoldan yaklaşmasını engellerler. Zaman geçtikçe çocuklarına karşı da tutumları değişir. Artık çocuklarına da gereken ilgiyi ve özeni gösteremezler. Çünkü aklında fikrinde tüm hücrelerinde sevgilisi vardır.

Aldatan kadın sevgilisine hediye alabilmek için eşinden para saklamaya, ondan habersiz biriktirmeye, gelecek için yatırım yapmaya başlayabilir. Bunun için eşinden olmayacak bahanelerle para ister. Yakalanmaktan korktuğu için genelde eşinden habersiz ikinci bir telefon ve sim kart alırlar. Bu telefonu eşinden saklaması, şifre koyması, telefonu sessiz modda kullanması, mesaj uygulamasındaki mesajların sürekli silinmiş olması, sevgilisini bayan ismi ile kaydetmesi gibi durumlarda gözlenebilir. Eşini aldatan kadın eşi ve çocukları ile akit geçirmekten kaçınır. Mutlu aile tablosu olarak adlandırdığımız akşam yemeklerini bile yemek istemezler. Eviyle ve çocuklarıyla ilgilenmediği gibi kadınlık vazifesi olan ev işlerini de yerine getirmemektedirler. Aldatan kadın genelde evde yemek pişirmek istemezler. Eşlerine ait eşyaları ütülemek istemezler. Çocuklarının v eşinin temel ihtiyaçlarını karşılamaktan çekinirler. Aldatan kadın eşlerinin kendisini aldattığını anlamasın diye eşleri istemediği halde eşiyle cinsel ilişki yaşarlar. Cinsel ilişki esnasında eskisi gibi istek ve arzu kalmamıştır. Sevgilisi ile yaşadığı için tüm duygularını sevgilisine aktardığı için eşine duygusal olarak bir bağı kalmamıştır. Belli bir dönemden sonra eşine karşı duygularını tamamen kaybeder ve birlikte olmak istemez. Eşlerine karşı saygısını yitirdiği için eşini her fırsatta her konuda ters düşerek eşlerini kırarlar ve durumdan memnun olurlar. Aldatan kadın kendisini tamamen sevgilisine ait hissettiği için eşini kıskanmaz. Ayrıca eşinin maddi imkânlarını sanki bir yabancının parasını harcarmışçasına acımadan har vurup harman savurur. Eşlerinden çok sıkılan ve bir an önce sevgilisi ile mutlu bir hayat planları kuran aldatan kadın bir an önce boşanabilmek için her türlü fedakârlığı yapabilirler. Alınan bu boşanma kararında yaşanılan ilişkinin ve sevgilisinin rolü çok fazladır. Aldatan eş eşinden boşanmak için her türlü bahaneyi uydurabilirler. Genelde çok sıkıldığını, bunaldığını, yalnız kalmaya ihtiyacı olduğunu, psikolojik sorunları olduğunu, boşanıp sonra tekrar barışırız gibi bahaneleri söyleyebilirler.

Eşlerin cinsel birliktelik sorunları

Eşlerini duygusal olarak aldatan kadınlar ve erkekler kendi eşleriyle cinsel birliktelik ya hiç yaşamak istemezler ya da mümkün olduğunca az yaşamaya çalışırlar. Bu durumda evli eşlerin arasında yaşanan cinsel birlikteliğinin sayısını oldukça düşürmektedir. Eşlerini duygusal olarak aldatan insanlar kendi eşlerinin cinsel birliktelik yaşaması için zorladığında yaşanan cinsel birliktelikte kalite evliliğin ilk yıllarında yaşanan cinsel birliktelik ile kıyaslandığında oldukça düşmektedir. Yine evliliğin ilk yıllarında yaşanan cinsel birliktelik ile kıyaslandığında yaşanan cinselliğin zamanının kısaldığı açıkça görülecektir. Sevgililer genelde birbirlerine eşleri ile cinsel birliktelik yaşamama sözü verirler. Sevgililerine eşleri ile cinsel birliktelik yaşamayacakları yönünde söz veren insanlar eşleriyle cinsel birliktelik yaşamamak için çok büyük çaba sarf ederler. Bunun için eşi yatarken televizyon izleyerek geceyi televizyonun başında geçirenler eşleri ile şu veya bu sebebi gerekçe göstererek yataklarını ayırma yollarına giderek eşlerinden ayrı odalarda yatma kararı alıp yataklarını ayırırlar. Eşleriyle cinsel birliktelikten kaçınan kadınlar adet rahatsızlıklarının bitmediği, karınları ağrıdığı, başlarının ağrıdığı gibi çeşitli yalanlar söyleyerek eşleriyle cinsel ilişki yaşamaktan kaçarlar. Eşlerini aldatan erkekler ise yine eşlerine sürekli olarak işlerinin çok yoğun olduklarını, iş yerinde sorunlar olduğunu, çok yorgun olduklarını, hasta oldukları yönünde çeşitli yalanlar söyleyerek eşleriyle cinsel birliktelik yaşamaktan kaçınırlar.

Ayrı Yaşama Kararı

Eşlerini aldatan insanlar günün her anını sevgilileriyle birlikte yaşamak isterler. Bunun birinci sebebi sevgililerini çok sevdikleri için onların yanında mutlu olacağı düşüncesi ikinci nedeni ise evlilik birliği içerisinde bir gün eşinin aldatma eylemini öğrenecek olmasıdır. Bunun için evli insanlar eşlerinden ayrı yaşamak isterler ve eşlerinden ayrı yaşamak için karar alırlar. Aldıkları bu karara gerekçe olarak ta eşlerine çeşitli yalanlar söylerler. Bu yalanların başında ise çok sıkıldıkları, yalnız kalmasının kendisini iyi hissettireceği, çok bunaldığı, çok mutsuz olduğu, psikolojilerinin çok bozulduğu ve bir süre yalnız kalması durumunda her şeyin düzeleceği gibi ve benzeri yalanlardır.

Çok farklı yalanlar karşısında mutsuz olan eşini çok seven her şeyin düzeleceğine inanan diğer eş eşine inanıp güvenerek ikna olur ve işinin istediğini yerine getirmektedir. Yukarıda anlatılan nedenlerle ortada hiçbir olumsuz durum ciddi bir sıkıntı yokken bir eşin eşinden ayrı yaşama kararı alması bu kararı eşine söylemesi eşin aldığı yalnız yaşama kararı aldatma belirtisi olma ihtimali çok yüksektir.

Anlaşmalı Boşanma Kararı Alınması

Eşlerini aldatan insanların büyük bir çoğunluğu da ortada hiçbir sorun problem evliliğin bitmesine geçerli bir neden yokken eşinden boşanma kararı alarak almış oldukları bu kararı eşlerine söylemelidir. Eşini aldatan bir insan sevgilisi ile evlenme veya daha özgür bir ilişki yaşama kararı aldıysa kendi eşinden kesinlikle ayrılmak ister. Böyle durumdaki sevgililerin büyük çoğunluğu sevgilileri ile evlenme kararı aldığı için eşinden bir an önce boşanmanın yollarını ararlar. Ancak sevgilileri ile bir an önce evlenebilmek için eşlerinden anlaşmalı boşanmaları gerekmektedir. Bunun için bu insanlar eşlerini anlaşmalı boşanmaya zorlarlar. Bunun içinde eşlerine çok sıkıldım anlaşmalı olarak boşanalım sonra yine nikâh kıyarız buna çok ihtiyacım var bu iyiliği bana yap evliliğimiz kurtulsun gibi yalanlar söylerler. Eşe karşı çekişmeli boşanma davası açıldığında bu tür bir boşanma süreci ve kesinleşmesi mahkemelerin ve Yargıtay’ın yoğunluğuna göre en erken 1 yıl en geç 2 ile 3 yıl gibi bir süre gerektirmektedir. Ayrıca çekişmeli boşanan taraflardan birisi Yargıtay temyiz hakkını kullandığında dosyanın Yargıtay’dan onaylanıp gelene kadar tarafların bir başkası ile evlenmesi de mümkün olmayacağından eşini sevgilisi ile aldatan kişinin anlaşmalı olarak boşanmaktan başka şansı kalmamaktadır.

Evli çiftlerin anlaşmalı boşanma hususunda şartlarda anlaşması durumunda 1 ila 7 gün içerisinde tarafların boşanması gerçekleşmektedir. Gerekçeli kararın yazılması ve taraflara tebliği de 3 ila 15 gün içerisinde yapılır. Gerekçeli karar tebliğ edildikten sonra tarafların itirazı olmadığı takdirde boşanma davası kesinleşir. Anlaşmalı boşanan taraflar boşanma davasının görüldüğü mahkemenin kaleminde hazır bulunarak gerekçeli kararı tebliğ alıp Yargıtay temyiz hakkından vazgeçtikleri yönünde feragat belgesi imzalamaları durumunda tarafların boşanması o an itibarı ile de keskinleşebilmektedir. Evlenmek isteyen sevgililer kesinleşme kararı sonrası evlenebilirler. Bu nedenle eşini aldatan kişi yapmış olduğu hukuki araştırmaların neticesinde eşinden anlaşmalı olarak boşanması gerektiği bilgisine ulaşarak eşinden anlaşmalı boşanmak isterler.

Facebook Twitter Kapatma Dondurma

Eşini aldatan kişiler aldatma eylemleri açığa çıktığında veya açığa çıkmasına az bir zaman kala wechat, viber, twitter, line, whatsapp, Skype ve benzeri sosyal paylaşım uygulama hesaplarını ya dondururlar ya da kapatırlar. Eşlerini aldatan kişiler bu işlemi yakalanmamak için önlem amaçlı yapsalar da kendilerinin ortada hiçbir şey yokken bu hesaplarını kapatmıyorken durduk yere bu hesaplarını kapatma veya dondurma işlemi yapmaktadırlar. Bazı kişiler yakalanmaktan çok korktukları için uygulama hesaplarını yönettikleri cep telefonu numaralarını değiştirirken birçok insanda uygulama hesapları ile birlikte cep telefonlarını dahi belirli bir süre kapatmayı uygun bulurlar. Eşlerini aldatan insanların eşleri yaşanan bu olaylara şüpheyle yaklaşarak konunun araştırmasını yaptıklarında eşlerinin kendilerini aldattığını düşünmekten geri kalmamaktadırlar. Yapılan araştırmalar birçok aldatma eyleminin sosyal paylaşım uygulamalarının kapatılması veya dondurulması işlemi sırasında açığa çıktığını göstermiştir.

Aldatma Eyleminin Savunmasında Söylenen Yalanlar

Eşlerini aldatan insanlar yakalandıklarında veya yakalanacaklarını anladıklarında bir takım yalanlar veya dolaylı kabullenme sözleri söyleyerek kendilerini savunmaya geçerler. Eşe karşı söylenen bu yalanların çok fazla inandırıcılığı olmasa da eşlerini aldatan kişilerin başkada yapacak bir şeyleri olmadığı bir gerçektir. Eşini aldatan kişilerin yakalandıklarında veya yakalanacaklarını anladıklarında eşlerine söyledikleri yalanların bir kısmı şu şekildedir; Aldatma eylemini gerçekleştiren kişiler eşlerine yakalandıklarında kendilerini savunmak için bir takım yalanlar söylerler. Bu yalanlar çok inandırıcı olmasa da yapacak başka bir şeyleri olmadığı için eşlerini aldatan bu insanlar içinde bulundukları durumdan kendilerini savunmak ve haklı çıkarmak için yalan yere ciddi yemin etmektedirler. Bu yalanların bir kısmını şöyle sıralayabiliriz.

Tam inkâr yalanları

Özel bir konuyu konuşuyorduk, biz iş yemeğindeydik, o benim babam yaşında, o benim abim sayılır, o benim ablam sayılır, onun sorunları çok fazla biraz dertleştik, sen nasıl bana böyle bir yakıştırma yaparsın, o benim kardeşim yerinde, o benim abim yerinde, o benim çocuğum yaşında, bana iftira atıyorsun, aramızda cinsellik olmadı, bana çok iyi davranıyor, beni daha iyi anlıyor, sen bizi yanlış anladın.

Dolaylı kabullenme sözleri

Bu durumu açıklayabilirim, çok yalnızdım, çok mutsuzdum, beni buna sen ittin, o bana insan olduğumu hatırlattı, sen bunu hak ettin, baba bunu yapmayacaktın, sen benim için bittin, seni sevmiyorum, senden nefret ediyorum, beni bırak, artık seninle olmak istemiyorum, beni sevmediğini biliyorum. Eşlerini aldatan kişiler aldatma yönünde bilgiler açığa çıktığında yukarıda belirtilen ve benzerleri şeklinde açıklamalar yaparak kendilerini çeşitli yalanlar söyleyerek kendilerini savunma ihtiyacı hissederler. Böyle bir savunma çabasıyla kendilerini tereyağı gibi üste çıkartan eşlere genelde inanılmaz ancak aldatmayı ispatlayacak başka deliller olmadığı için eşler bu duruma inanmış gibi yaparak hayatlarına kaldıkları yerden devam ederler. Günümüzde eşini aldattığını açık açık söyleyen insanların sayısı o kadar azdır ki bu neredeyse yok denecek kadar azdır.

Önemli Uyarılar

Sayın misafirlerimiz sizlerle yukarıda paylaşılan bilgilerin bir ya da bir kaçı eşinizde olması eşinizin hal ve hareketlerine uyması eşinizin sizi aldattığı anlamına gelmez. Ancak bu hususlar aldatma yönünde ciddi bulgulardır. Günümüzde insanların yaşam mücadelesi her geçen gün zorlaşmaktadır. İnsanların büyük çoğunluğu işyerlerinde mesleki veya insan ilişkilerine dayalı sorunlar yaşamaktadır. İnsanlar aile ve akrabalarının yanı sıra arkadaşlık ortamında da çeşitli sorunlar ve anlaşmazlıklar ile karşılaşarak çeşitli sorunlar yaşamaktadırlar. Eşinizin iş, aile, arkadaş ve akraba çevrelerinde yaşanan sorunlardan kaynaklı yukarıda belirtilen hususların bir ya da bir kaçı olabilir. Bu nedenle yukarıda belirtilen hususlar eşinizde görüldüğünde hemen aldatıldığınız yönünde endişeye kapılarak kendinizi ve eşinizi üzmeyin. Böyle bir durum yuvanızın dağılmasına neden olabilir. Bu nedenle evliliğinizin saygılı bir şekilde yürümesi için eşinizin aldatma yönünde şüpheli hareketleri olursa bu hareketleri dikkatlice araştırın ve emin olduğunuzda eşinizin sizi aldatma eylemini delillendirdikten sonra eşinize açıklayın. Eşinizin sizi aldattığını delillendirmeden eşinize aldatma yönünde hiçbir şeyi kesinlikle söylemeyin. Söylerseniz eşiniz sizi aldattığını kabul etmeyecektir ve sizler eşinizin sizi aldattığını gelecekte delillendirmeniz eşiniz yakalanmamak için tedbir alacağı için imkânsızlaşır.

Yapılan araştırmalar eşlerini aldatan kişilerin cinsel birliktelik halinde yakalanmaları halinde bile aldatma eylemini kabul etmediklerini bizlere göstermiştir. Eşlerini aldatan kişiler aldatma eylemleri açığa çıktığında eşlerini aldatmadıkları yönünde kutsal kitap üzerine ve çocukların yaşamı üzerine yemin edip eşlerini bu duruma inandırmaya çalışmaktadırlar. Bu nedenle eşinizin sizi aldattığı yönünde şüpheniz olursa bu durumdan kesinlikle ve kesinlikle eşinize ve eşinizi tanıyan kişilere bahsetmemeniz gerekmektedir. Bu durum eşinizin aldatma eylemini açığa çıkartmanızda size çok yardımcı olacaktır. Eşinizden aldatma yönünde şüphelendiğinizde bu durumu başka şahıslara söylememenizin birinci sebebi o kişi sizi ve eşinizi çok seven birisi ise ilk fırsatta eşinizi aldatma yönünde araştırmalar yaptığınızı hemen eşinize söyleyerek yuvanızın dağılmasına engel olmaya çalışabilirler. Bu durumu başka şahıslara söylememenizin ikinci sebebi ise eşiniz sizi hiç ummadığınız samimi bir arkadaşınız veya arkadaşınızın arkadaşı ile aldatıyor olabilme olasılığıdır. Bu her iki durumda eşiniz sizi aldatıyorsa size yakalanmamak için gerekli her türlü önlemi alçaktır. Bu durumda eşinizi yakalamanızı zorlaştıracak hatta imkânsızlaştıracaktır.

Eşlerinin kendilerini aldattığını düşünen ya da aldatıldığından emin olan kişiler eşlerinin kendilerini aldattığını elle tutulur gözle görülür delillerle ispatlamalıdırlar. Bu nedenle yapılacak olan aldatma araştırması yani eş takibi çok gizli sabırlı ve hassas yapılması gerekmektedir. Eşini aldatma yönünde takip eden kişinin birinci yapması gereken şey bu araştırmayı dikkat çekmeden çok gizli yapması daha sonra her hangi bir bulguya rastlaması durumunda aldatma eylemini ispatlayacak elle tutulur gözle görülür delillerin elde edilmesi için profesyonel yardım almaları gerekmektedir. İnsanlar canlarından çok sevdikleri eşleri tarafından aldatıldıklarında tarifi mümkün olmayan acılar çekmektedirler. Eşi tarafından aldatılan kişiler düzenli uyku uyumazlar, beslenmeleri neredeyse yok denecek kadar az olur aşırı moral bozukluğu içinde bozuk bir ruh haliyle içinde bulundukları durumu çözümleyerek tekrar eski günlerdeki gibi mutlu olma yollarını ararlar. Ancak çok özel sorunlarını çözümlemek isterken aşırı stresli bir yaşam süren insanlar bu durumda kötü yönde etkilenirler. Sayın misafirlerimiz eşiniz tarafından aldatılıyor olabilirsiniz bu durum her insanın başına gelebilir. Sabır ve gizlilikle her aldatma olayı en kısa sürede açığa çıkar delillerle ispatlanır. Bu nedenle sizler bu süreçte ruh sağlığınızın olumsuz etkilenerek herhangi bir rahatsızlığa yakalanmamanız için uzman psikolog ve psikiyatrilerden yardım almanızı tavsiye ederiz.

Aldatmamanız ve aldatılmamanız dileklerimizle...


Web sitemizde yayınlanan hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir.
Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Önemli Uyarı

İzmirdedektiflik.com içeriğinde yayınlanan Özel Dedektiflik bilgileri Bilal KARTAL tarafından yazılmıştır. Bu yazıların  tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır.  Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan Özel Dedektiflik bilgileri uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır. Diğer kanun maddeleri hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir. Bu bilgilerin sahiplerinden izinsiz olarak kullanılmasıda yasal sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Saygılarımızla.Web sitemizde yayınlanan tüm makalelerdeki hukuki bilgiler sayın avukatlar tarafından gönderilen değerli hukuk bilgileridir.


Copyright © 2018 | İzmir Özel Dedektiflik Bürosu | İzmir de Yasal Eş Takibi 444 7 635 Tüm Hakları Saklıdır.

iz ajans
WHATSAPP
ile iletişime geç