Boşanma Bilgileri

Boşanma Nedir? 1 56712

Boşanma Nedir?

Ülkelerin yürürlükte olan kanunları çerçevesinde taraflardan birinin veya her iki tarafın açmış olduğu boşanma davasının boşanmayla sonuçlanmasına yasal olarak boşanma denir. Boşanma, sonucunda boşanan eşlerin çoğu eski eşine karşı beslediği sevgi, güven ve mutluluk duygularını yitirmektedir. Bu durum boşanan taraflara evlilik ilişkileri sona erdirdiği için acı, hüzün ve keder verici bir durum haline gelmektedir. Ancak boşanan eşlerin büyük bir çoğunluğu çevrelerine boşandıkları için mutlu olduklarını söyleyerek içlerindeki boşanmadan kaynaklanan acı, hüzün ve kederi psikolojik olarak azaltmaya çalışmaktadırlar.

Boşanmanın Tarihçesi

İnsanların boşanmaları insanlık tarihinin ilk çağlarından bu günlere gelmiştir. Günümüzde haberleşme teknolojisinin gelişmesiyle insanların eşlerini aldatarak boşanmalarına çok sık rastlanmaktadır. İnsanlık tarihinde boşanmaların çok farklı biçimlerde yapıldığına rastlanmaktadır. Örneğin insanlık tarihinde çok ilkel bir yaşam süren Pueblo yerli kabilelerinde boşanma kadının, kocasının ayakkabılarını evin girişindeki kapı eşiğine koyması durumunda kocasından boşanmış sayılmaktaydı. Evlilik kadar eski olan boşanma, toplumların tarihsel gelişimine göre değişen özellikler göstermektedir. İnsanlık tarihinde birçok eski toplumda kadının erkek çocuk dünyaya getirmesi evliliği ölene denk kalıcı kılarken evli olan kadının kısır olması ise erkek için haklı bir boşanma sebebi saymaktaydı.

Boşanmanın Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Boşanma sonucunda çocuklar ayrılık ile anne babalarının mutsuzluğundan etkilenirler. Reşit olmayan çocuklar anne ve babalarının boşanmaları sırasında anne ile baba arasında bir seçim yapmak zorunda bırakılarak kalarak en büyük acıyı onlar çekerler. Boşanan ailelerin çocukları güven verici aile ortamını yitirdikleri duygusuna kapılarak çok üzülürler. Bunlardan dolayı boşanma olayının en çok mağdur olanı hiç şüphesiz çocuklardır.  Boşanma sonrası birçok çocuk uzun süre toparlanmakta güçlük çekmektedir.

Çoğu boşanmanın ardından çocuklarda Karşıt Olma Karşı Gelme Bozukluğu, Dürtü Kontrol Bozuklukları, Okuma Bozukluğu, Ruminasyon Bozukluğu (çocuklarda geviş getirme), Seçiçi Konuşmamazlık (Mutizm), Ayrılık Kaygısı Bozukluğu, zekâ geriliği, Dikkat Eksikliği, Hiperaktivite, Davranış Bozuklukları, Tik Bozuklukları, Kekemelik, Gece altına işeme, Dışkı Kaçırma, Okul Korkusu, Yeme Bozuklukları, aşırı kilo verme (Anoreksiya Nervoza), Blumia Nervoza (aşırı kilo alma) Otizm Anne Yoksunluğu, Baba Yoksunluğu Depresyonu, Öğrenme Bozuklukları, Bağlanma Bozuklukları, Özgül Öğrenme Güçlükleri, Otizm Spektrum Bozuklukları, Yazılı Anlatım Bozukluğu, Yıkıcı Duygu Durum Bozukluğu, Enkoprezis (İrade dışı kaka tutamama), Etkileyici Dil Bozukluğu, Diskalkuli (Matematik Bozukluğu), Sosyal (Pragmatik) İletişim Bozukluğu, Basmakalıp Hareket Bozukluğu, Tourette Bozukluğu, Geçici Tik Bozukluğu, Anti sosyal kişilik bozukluğu gibi rahatsızlıklar gözlenmektedir. Boşanmış eşlerin çocukları boşanmadan sonra yeni hayatlarına adapte olmakta güçlük çekerler okul eğitimleri aksar derslerini yapmakta güçlük çekerler. Arkadaş ilişkileri ciddi anlamda zarar görür dersleri aksar, arkadaşları ile olan ilişkileri olumsuz yönde etkilenir. Bu nedenle boşanmanın çocuklar üzerinde oldukça büyük olumsuz etkileri vardır. Boşanma kararı alan eşler çocuklarına boşanma gerekçelerini ve gerçeklerin onların anlayacağı dilde düzgün bir şekilde anlatılması gerekmektedir. Bu durum çocukların boşanmayı kabullenmelerini kolaylaştırabilir.


Web sitemizde yayınlanan hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir.
Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Önemli Uyarı

İzmirdedektiflik.com içeriğinde yayınlanan Özel Dedektiflik bilgileri Bilal KARTAL tarafından yazılmıştır. Bu yazıların  tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır.  Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan Özel Dedektiflik bilgileri uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır. Diğer kanun maddeleri hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir. Bu bilgilerin sahiplerinden izinsiz olarak kullanılmasıda yasal sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Saygılarımızla.Web sitemizde yayınlanan tüm makalelerdeki hukuki bilgiler sayın avukatlar tarafından gönderilen değerli hukuk bilgileridir.


Copyright © 2018 | İzmir Özel Dedektiflik Bürosu | İzmir de Yasal Eş Takibi 444 7 635 Tüm Hakları Saklıdır.

iz ajans
WHATSAPP
ile iletişime geç