Boşanma Bilgileri

Aldatma (zina) Nedeniyle Boşanma 0 51887

Aldatma (zina) nedeniyle Boşanma

Zina aldatma eylemi medeni kanunumuzdaki boşanma sebeplerinin içerisinde ispat edilmesi en zor olan boşanma sebebidir. Ancak aldatma zina eylemi ispatlandığında diğer eşin tam kusurlu olduğu ispatlanmaktadır. Ancak birinci dereceden boşanma sebebi olan aldatma(zina) eylemi ispatlanması çok zor neredeyse imkânsızdır. Aldatma eylemini ispatlayacak olan delillerin başında aldatma eylemini gerçekleştiren kişilerin müşterek çocuklarının dünyaya gelmesi. Aldatma eylemini gerçekleştiren kişilerin otele giriş, otel içinde sosyal aktivitelerden faydalanma ve otelden çıkış görüntülerinin olması. Aldatma eylemini(The act of deception) gerçekleştiren kişilerin otele giriş çıkış resmi kayıtları. Aldatma eylemini gerçekleştiren kişilerin kendi el yazıları ile sevgiliye cinsel içerikli hatıra defteri, günlük ve mektupların açığa çıkması. Aldatma eylemini gerçekleştiren kişilerin video kamera vb. Kayıt cihazları ile yatakta cinsellik yaşadığı anları hatıra veya fantezi amaçlı kayda alınması ve bu kayıtların açığa çıkması. Aldatma eylemini gerçekleştiren kişilerin eşini aldattığını açıkça ikrar ( kabul) etmesi. Aldatma eylemini gerçekleştiren kişilerin şehir dışına veya yurt dışına uzun süreli tatile gitmelerinin ispatı. Aldatma eylemini gerçekleştiren kişilerin kamuya açık alanlarda fotoğraf makinesi veya video kamera ile el ele, sarmaş dolaş, öpüşme, sarılma, sevişme ve benzeri samimi eylemlerinin kayıt altına alınması. Ve benzeri deliller hukuka uygun elde edildiği sürece mahkemelerde aldatmanın ispatını sağlayan kuvvetli delillerdir.

MADDE 161

Eşlerden biri zina ederse, diğer eş boşanma davası açabilir. Davaya hakkı olan eşin boşanma sebebini öğrenmesinden başlayarak altı ay ve her hâlde zina eyleminin üzerinden beş yıl geçmekle dava hakkı düşer. Affeden tarafın dava hakkı yoktur.

Günümüzde teknolojinin yaygınlaşmasıyla sevgililerin cep telefonu (cep telefonu arama, aranma ve mesaj kayıtları)  ve internet üzerinden sosyal paylaşım uygulamalarında (facebook, Twitter , instagram ve benzeri) iletişime geçmeleri ispatlayan kayıtlar aldatmanın ispatında kullanılacak kayıtlar değildir. Sayın mahkemeler bu tür delillere itibar etmeyerek bünye delilleri tek başına değerlendirmemektedir. Bu tür delillerin mahkemede değerlendirildiği boşanma sebebi 4721 sayılı Türk medeni kanunun 166. Maddesini kapsayan sadakatsiz davranışlar nedeni ile açılan boşanma davasında deliller hukuka uygun elde edilmiş ise boşanma davasının görüldüğü sayın mahkemenin hâkimi tarafından değerlendirilir. Ancak sayın hâkimler bu tür delillere başkaları tarafından da oluşturulma ihtimali olmasına binaen çoğu zaman tek başına bu delillere itibar etmeyerek eldeki delillerin başka yan delillerle desteklenmesi halinde sadakatsiz davranışların değerlendirmesini yapmaktadırlar.  Eşe karşı 161. Madde boşanma nedeni gerekçe göstererek boşanma davası açılmaya karar verildiğinde öncelikle delillerin hukuka uygun elde edilmesi ve daha sonra hukuka uygun elde edilen bu delillerin yasal süresi içerisinde boşanma davasının görüldüğü mahkemeye sunulması son derece önemlidir. Aldatma zina eylemi delillendirildiğinde eldeki delillerin zina eyleminin öğrenildiği zamandan başlayarak 5 yıl geçerliliği vardır. Ancak eşini affeden tarafın boşanma davası açma hakkı ortadan kalkmaktadır. Yani zina eyleminin öğrenilmesinden sonra zina eden eş ile görüşüp evlilik birliğini aynı çatı altında devam ettiren kişi eşini affetmiş sayılacağından dolayı eşine karşı boşanma davası açamaz.

Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları

  Yorum Yapabilirsiniz

  Önemli Uyarı

  dedektif.com içeriğinde yayınlanan tüm makale, içerik ve bilgiler Özel dedektif Bilal KARTAL tarafından yazılmış olup, tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır. Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan makaleler ve bilgiler uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır.  

  Copyright © 2018 | İzmir Özel Dedektiflik Bürosu | İzmir de Yasal Eş Takibi 444 7 635 Tüm Hakları Saklıdır.

  iz ajans
  WHATSAPP
  ile iletişime geç