İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş.7 Gün 24 Saat Ücretsiz Danışma Hattı
İzmir Dedektiflik A.Ş. Değerlerinizi Korur
ÖNEMLİ UYARI

Dedektif.com içeriğinde yayınlanan tüm makale, içerik ve bilgiler Özel dedektif Bilal KARTAL tarafından yazılmış olup, tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜR CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır. Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan makaleler ve bilgiler uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır.

HAYATA KAST NEDENİYLE BOŞANMA

HAYATA KAST NEDENİYLE BOŞANMA

Hayata kast, pek kötü veya onur kırıcı davranış nedeniyle boşanma

162.Madde hayata kast, pek kötü veya Onur kırıcı davranış

Bu maddeyi gerekçe göstererek açılacak olan boşanma davasında kişinin eşinin Can’ına kast etmesi kesinlikle resmi delillerle ispatlanması gerekmektedir. Örneğin; bıçaklama, silahla yaralama, zehirleme, motorlu vasıta ile çarpıp kaçma, yüksek bina uçurum ve benzeri yerden itekleme durumlarında hastaneden ve adli tıptan alınacak olan kati rapor kolluk (jandarma, polis) gücüne müracaat edilerek konu ile ilgili kendisini yaralayan eşinden şikâyette bulunması gerekmektedir. Kolluğun yapacağı tahkikatta şikâyet konusu ile ilgili kolluk tarafından delillere ulaşılması veya suçu işleyen kişinin ifadesinde eşine karşı işlediği suçu dolaylı yoldan ikrar (kabul) etmesi gibi konuların resmi kayıtlara geçmiş olması gerekmektedir. Aksi takdirde eşinin 3-5 yıl önce kendisinin Can’ına kast ettiği iddiası hiçbir belge ile ispatlanmadan eşe karşı böyle bir gerekçeyle boşanma davası açmak uygun olmayacaktır. Halk arasında yaygın olarak bilinen bir yanlış ise eşinin kendisine bir iki tokat attığı için eşinin canına kast ettiği gerekçesi ile cana kasta dayalı boşanma davası açılacağı bilgisidir.

MADDE 162

Eşlerden her biri diğeri tarafından hayatına kastedilmesi veya kendisine pek kötü davranılması ya da ağır derecede onur kırıcı bir davranışta bulunulması sebebiyle boşanma davası açabilir. Davaya hakkı olan eşin boşanma sebebini öğrenmesinden başlayarak altı ay ve her hâlde bu sebebin doğumunun üzerinden beş yıl geçmekle dava hakkı düşer. Affeden tarafın dava hakkı yoktur.

Böyle bir durumda eşe karşı 162. Madde Can’a kasta değil 166. Madde evlilik birliğinin temelden sarsılmasına dayalı neden gösterilerek boşanma davası açılması gerekmektedir. Yine 162. Maddenin geneli incelendiğinde Onur kırıcı veya pek fena davranışlar gerekçe gösterilerek eşe karşı 162. Madde gerekçe gösterilerek boşanma davası açılabilir. Ancak bu eylemlerin de yazılı görsel veya gerçeği gören duyan gerçek tanıklar ile ispat edilebilir. Bu maddede boşanma sebebi olarak gösterilen bütün nedenler olayın yaşandığı andan itibaren 5 yıl süre ile geçerlidir. Ancak eşini affeden tarafın dava açma Hakkı kanunlar nezdinde ortadan kalkmaktadır.

Özel Dedektif Bilal Kartal

ÖNEMLİ UYARI

Dedektif.com içeriğindeki tüm yazılar Bilal Kartal tarafından hazırlanmış olup, tüm fikri halk mülkiyeti kendisine aittir. İzinsiz olarak kısmen veya tamamen alınarak başka bir yerde kullanılması halinde her türlü gerekli yasal işlem başlatılacaktır.

15 Haziran 2016
839 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

AŞAĞIDAKİ VİDEOYU DOLANDIRILMAMAK İÇİN MUTLAKA SONUNA KADAR İZLEMENİZİ TAVSİYE EDİYORUZ.